ԱՄՆ-ում ՌԴ դեսպանատան մեկնաբանել է Ռուսաստանի կողմից քիմիական զենքի կիրառման վերաբերյալ Փրայսի հայտարարությունները
Վաշինգտոնում ՌԴ դեսպանատունը անհիմն և սադրիչ է անվանել ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսի՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի կողմից քիմիական զենք կիրառելու հնարավորության մասին հայտարարությունները։ Դեսպանատան հայտարարությունը ներկայացնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք ուշադրություն ենք դարձրել ապրիլի 12-ին կայացած ճեպազրույցի ժամանակ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսի սադրիչ հայտարարությունները մեր երկրի կողմից քիմիական զենք կիրառելու հնարավորության մասին, որն իբր պայմանավորված է Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության ենթադրյալ ձախողումների հետ։ Նեդ Փրայսը ևս մեկ անգամ աչքի է ընկել դատարկաբանությամբ՝ առանց ապացույցների»,- երեքշաբթի ասվում է դիվանագիտական առաքելության Telegram ալիքում:
Դեսպանատնից հայտարարել են, որ Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը հաջողությամբ կատարում են իրենց խնդիրները Ուկրաինայի տարածքում և ՌԴ Զինված ուժերը չունեն և չեն կարող ունենալ քիմիական պատերազմի զենքեր, քանի որ Մոսկվան դրա պաշարները ոչնչացրել է դեռևս 2017 թվականին։
«Մտահոգիչ են Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության հաստատած տվյալները ուկրաինական արմատականների կողմից քիմիական նյութերի կիրառմամբ սադրանքների պատրաստման մասին: Մենք նաև հարցեր ունենք այդ նյութերի ծագման վերաբերյալ»,- հավելել են դեսպանատնից և Վաշինգտոնին հորդորել են զերծ մնալ ապատեղեկատվություն տարածելուց, և ակտիվացնեն իրենց պետության քիմիական ապառազմականացման գործընթացը:
Դեսպանատան տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Միացյալ Նահանգները դեռևս Քիմիական զենքի կոնվենցիայի միակ կողմն է, որը չի կատարել իր միջազգային պարտավորությունները և որ ամերիկյան զինանոցի այդ տիպի զենքերը իրական վտանգ են ներկայացնում մարդկության համար։
Փրայսը երեքշաբթի օրը կայացած մամուլի ասուլիսում, ասել էր՝ ԱՄՆ-ն անհանգստացած է, որ «Ռուսաստանը կարող է ձգտել քիմիական զենք օգտագործել» Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության ժամանակ։ Մասնավորապես, նա պնդել էր, որ Մարիուպոլում անկարգությունների դեմ պայքարի համար կարող է օգտագործվել միջոցների մի ամբողջ շարք, այդ թվում՝ թունավոր նյութերով խառնված արցունքաբեր գազ։

Politics 11:58 13/04/2022 World
The Russian embassy in Washington dismissed as baseless US Department of State Spokesperson Ned Price’s claims about the possibility of Russia using chemical weapons in Ukraine, TASS reported.
"We took note of the provocative statements made by Press Secretary of the U.S. Department of State Ned Price at a briefing on April 12 that our country could possibly use chemical weapons in the light of the alleged failures of the special military operation in Ukraine," the embassy said in a statement. "Ned Price once again distinguished himself by his idle talk, not substantiated by a single piece of evidence."
The diplomats noted that the Russian armed forces "do not and cannot have any chemical warfare agents" at their disposal, because Russia eliminated all chemical weapons stockpiles back in 2017.
"The information confirmed by the Russian Defence Ministry on the preparation of provocations by Ukrainian radicals with the use of chemicals is disturbing. We also have questions about the origin of these substances," the statement says.
"We call on Washington to stop spreading disinformation. Instead, colleagues should have intensified the process of chemical demilitarization of their country. The United States remains the only state party to the Chemical Weapons Convention that has not fulfilled the international commitments it made," the statement says. "The American arsenal of weapons of this type poses a real threat to humanity."
Price told reporters on Tuesday that "Russia may seek to resort to chemical weapons" during its special military operation in Ukraine. He claimed, among other things that "Russia’s forces may use a variety of riot-control agents, and that includes tear gas mixed with chemical agents that would cause stronger symptoms."