Քաղաքական 14:46 14/04/2022
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ապրիլի 13-ին կայացած ճեպազրույցում անդրադարձել է ԵՄ դերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում։Ստորև՝ ՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայության տարածած սղագրությունը՝ հարց ու պատասխանի:
Հարց.- Հիմա ԵՄ-ն փորձում է իր վրա վերցնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման դերը։ Դա է վկայում նախորդ շաբաթ Բրյուսելում կայացած հանդիպումը: Ինչպե՞ս է Մոսկվան վերաբերվում Արևմուտքի նման նախաձեռնությանը։ Բրյուսելն օգնո՞ւմ է Մոսկվային, թե՞ դուրս է մղում նրան Բաքվի և Երևանի հարաբերությունների կարգավորման հարցում։
Պատասխան.- Մենք ելնում ենք նրանից, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի հիմքում ընկած են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ համաձայնագրերը։Այս տարվա ապրիլի 9-ին էլ  Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն իր գործընկերների հետ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ քննարկել է դրանց իրականացմանն առնչվող հարցերի ողջ շրջանակը։ Այս թեման եղել է ապրիլի 8-ին Մոսկվայում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի բանակցությունների, ինչպես նաև Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ հեռախոսազրույցի առանցքում։
Այս շփումների ընթացքում, մասնավորապես, արծարծվել են հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիայի, Հարավային Կովկասում տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման և Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցերը։
Ռուսաստանը կշարունակի ամեն կերպ աջակցություն ցուցաբերել Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ի դերին, Սերգեյ Լավրովը բոլոր գնահատականները տվել է այս տարվա ապրիլի 8-ին Արարատ Միրզոյանի հետ բանակցությունների արդյունքներին հաջորդած ասուլիսում։

Политика 12:33 14/04/2022 В мире
Захарова: Москва продолжит оказывать всемерное содействие нормализации отношений между Ереваном и Баку
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на брифинге 13 апреля коснулась роли ЕС в урегулировании конфликта в Нагорном Карабахе.
Вопрос и ответ приводит пресс-служба МИД РФ:
– Сейчас роль в вопросе урегулирования карабахского конфликта ЕС пытается взять на себя. Подтверждение тому – встреча в Брюсселе на прошлой неделе. Как Москва относится к подобной инициативе Запада? Брюссель помогает Москве или вытесняет её в вопросе нормализации отношений между Баку и Ереваном?
– Исходим из того, что основу процесса армяно-азербайджанской нормализации составляют трехсторонние договоренности лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г., 11 января и 26 ноября 2021 г.
На прошлых выходных 9 апреля с.г. президент Российской Федерации Владимир Путин обсудил со своими коллегами президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном весь комплекс вопросов, связанных с их реализацией.
Эта тематика была в центре внимания состоявшихся 8 апреля с.г., переговоров в Москве главы российского внешнеполитического ведомства Сергея Лаврова с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном, а также телефонного разговора с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
В ходе указанных контактов, в частности, затрагивались вопросы делимитации армяно-азербайджанской границы, разблокирования транспортных связей на Южном Кавказе и заключения мирного договора между Азербайджаном и Арменией.
Россия продолжит оказывать всемерное содействие нормализации отношений между Баку и Ереваном. Что касается роли ЕС, то все оценки дал Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с Араратом Мирзояном 8 апреля с.г.