Մշակույթ 15:10 15/04/2022 Հայաստան
Եղիշե Չարենցի ծննդյան 125-ամյակի շրջանակում Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում ապրիլի 14-ին տեղի ունեցավ  Ա.Տերտերյանի «Սոմա.Կրակե օղակ» երկու գործողությամբ օպերային ներկայացման պրեմիերան:
«Կրակե օղակը» Ավետ Տերտերյանի առաջին փորձն է և առաջին անգամ բեմադրվել է 1967 թվականին. այս տարի լրանում է ստեղծագործության 55-ամյակը: Վերջին անգամ բեմադրվել է 45 տարի առաջ՝ 1977 թ.,Տիգրան Լևոնյանի բեմադրությամբ: Օպերայի հիմքում Եղիշե Չարենցի «Ամբոխները խելագարված» և «Սոմա» պոեմներն են:
«Օպերա՝ խաղաղության, բարության, հաղթանակի և սիրո մասին. ահա այսպիսի սյուժե է պարունակում ներկայացման լիբրետոն: Այս օպերան յուրահատուկ է, այն պատմում է մարդու ներաշխարհի, սիրո մեծ էներգիայի մասին»,- ավելի վաղ Panorama.am-ին այսպես էին մեկնաբանել բեմադրությունը Օպերայի և բալետի թատրոնից՝ հավելելով, որ օպերայի ծնունդից անցել է կես դար, սակայն, Ավետ Տերտերյանի ճշմարտությունն անընդհատ հաստատվում է, և սա այն բանի ապացույց է, որ Ավետ Տերտերյանը մեր արվեստի հանճարն է։
ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ բեմադրությանը մասնակցում էին շուրջ 100 արտիստ, մեծ նվագախումբ: Առաջին անգամ փորձ է արվել օգտագործելու օպերային թատրոնի տեխնիկական հնարավորություններն օպերային արվեստն իբրև թատրոն ներկայացնելու տեսանկյունից: Օպերային ներկայացումը յուրօրինակ փորձ էր հանդիսատեսին ցույց տալու՝ ինչպես են մտածել հանճարեղ գրող Եղիշե Չարենցը և տիեզերական երաժիշտ Ավետ Տերտերյանը:
Նշենք, որ ներկայացման մեջ հնչող երգերն անգլերեն թարգմանությամբ ներկայացվում էին էկրանի վրա։
Ներկայացման երաժշտական ղեկավարը և դիրիժորը Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Կարեն Դուրգարյանն է, բեմադրող ռեժիսորը՝ ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Արմեն Մելիքսեթյանը, բեմադրող նկարիչը՝ Ռաֆայել Խաչատրյանը: Մենակատարներն էին՝ Սոմա՝ Սիլվա Պետրոսյան, Արեգ՝ Ֆերդինանդ Մուրադյան, Ագնի (ձայն ի վերուստ) Հովհաննես Անդրեասյան։ Ներկայացման մեջ հանդես եկավ նաև թատրոնի երիտասարդական երգչախումբը։
Պրեմիերային ներկա հանդիսատեսը բավականին տպավորված դուրս եկավ համերգասրահից։ Նրանց քննարկումներից հասկանալի էր, որ բեմադրությունը, ընդհանուր առմամբ, ստացված է, թեև «ոչ մասնագետ աչքերը» որոշակի թերություններ նկատել էին, ինչն էլ, համոզված էին, հաջորդ ներկայացումների դեպքում շտկված կլինեն. «Առաջինն էր, միշտ էլ մի բան լինում է»։

«Сома. Огненное кольцо» – премьера на сцене оперного театра Еревана
В рамках приуроченных к 125-летию со дня рождения армянского поэта Егише Чаренца мероприятий 14 апреля на сцене Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна состоялась премьера двухактного оперного представления композитора Авета Тертеряна «Сома. Огненное кольцо».
«Огненное кольцо» – первая проба А. Тертеряна, она была впервые поставлена в оперном театре в 1967 году. В этом году произведению исполняется 55 лет. В последний раз зрителям «Огненное кольцо» было представлено 45 лет назад, в постановке Тиграна Левоняна. В основе оперы две известные поэмы Егише Чаренца — «Сома» и «Неистовые толпы».
«Опера о мире, добре, победе и любви. Вот такой сюжет у либретто представления. Эта опера уникальна, она рассказывает о внутреннем мире человека, великой энергии любви», – так ранее в комментарии для Panorama.am отметили в Театре оперы и балета, добавив, что с момента рождения оперы прошло полвека, но правота Авета Тертеряна всегда подтверждается, что является доказательством того, что Авет Тертерян – гений нашего искусства.
Как сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, в представлении принимали участие около 100 артистов и большой оркестр. Впервые предпринята попытка использовать технические возможности оперного театра в плане представления оперного искусства как театра. Оперный спектакль стал уникальной попыткой показать зрителям, как мыслили гениальный поэт Егише Чаренц и космический музыкант Авет Тертерян.
Следует отметить, что звучащие в спектакле произведения зритель мог увидеть и в переводе на английский язык на экране.
Музыкальный руководитель и дирижер спектакля – Карен Дургарян. Режиссером спектакля является Заслуженный деятель искусств Армении Армен Меликсетян, художник-постановщик – Рафаэль Хачатрян, автор костюмов — Рубине Ованнисян. Солисты – Сильва Петросян, Лусине Макарян, Фердинанд Мурадян, Саркис Бажбеук-Меликян. В спектакле выступил молодежный хор театра.
Публика, присутствовавшая на премьере, выходила из концертного зала под большим впечатлением. Из их обсуждений было понятно, что постановка, в целом, удалась, хоть и «глазами не специалиста» заметили определенные недостатки, которые, как они были уверены, будут устранены во время следующих спектаклей: «Премьера, всегда что-то случается».