Օրվա մամուլ 09:35 16/04/2022 Հայաստան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Վերջին իրադարձություններն արցախցիներին դրդել են ինքնապաշտպանական միջոցառումների։ Մի քանի շաբաթ է՝ արցախցի տղամարդիկ ջոկատներ են կազմում եւ հերթափոխով հսկում սահմանները։ Արցախցի պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը հաստատեց այս տեղեկությունը․
«Այո, ստեղծվել են, եւ գիտե՞ք ինչու, ինչո՞ւ 30 տարի նման բան չկար, 16-ին ինչո՞ւ չկար, որովհետեւ այն ժամանակ յուրաքանչյուր արցախցի գիտեր, որ կա ՀՀ իշխանություն, որն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է։
Իսկ հիմա արցախցին հասկանում է, որ ինքն է իր անվտանգության երաշխավորը՝ իհարկե, մեր բարեկամ ռուս խաղաղապահների հետ… Մենք բոլորից շատ ենք խաղաղություն ուզում, բայց գիտակցելով, որ Նիկոլ Փաշինյանն ու իր իշխանությունը պատերազմ ու ոչնչացում են բերել միայն, մենք պատրաստ ենք դեմ դուրս գալ իրենց օրակարգին՝ պաշտպանվել, ինքնապաշտպանվել»:

Пресса дня 12:35 16/04/2022 Армения
Газета «Грапарак» пишет, что последние события вынудили арцахцев предпринять меры для самозащиты. Уже несколько недель арцахские мужчины создают отряды и посменно охраняют границы. Эту информацию подтвердила депутат парламента Арцаха Метаксе Акопян.
«Да, созданы отряды. И знаете почему? Почему 30 лет не было такого? Почему в 2016 году не было такого? Потому что тогда любой житель Арцаха знал, что есть власти Армении, которые являются гарантом безопасности Арцаха.
А сейчас арцахцы понимают, что гарантом своей безопасности являются они сами, конечно, вместе с нашими друзьями российскими миротворцами…Мы больше всех хотим мира, но осознавая, что Никол Пашинян и его власть принесли нам только войну и уничтожение, мы готовы пойти против его повестки – защищаться, самообороняться», - сказала она.