Քաղաքական 15:45 17/04/2022 Հայաստան
Այս պահին Հայաստանում կուսակցության, անհատների շահեր չկան, այժմ վճռվում է մեր հայրենիքի բախտն ու ճակատագիրը. Ոսկանյան
«Իրականության մեջ սա ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի օրակարգ է»,- Ազատության հրապարակում լրագրողներին ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նրա խոսքով, եթե ուշադիր լինենք, ապա Հայաստանը, Արցախն անզորության դրդելն, ըստ էության, բարձրացնում է Բաքվի բռնապետի գայթակղության այն մակարդակը, որ, ընդհանրապես, թե Արցախն  ամբողջությամբ կլանելու, թե  Հայաստանից առանձին հատվածներ պոկելու համար։
«Հետևաբար, կարծում եմ, իրականության մեջ մենք չունենք  խաղաղության որևէ օրակարգ, Ադրբեջանն ունի հստակ օրակարգ, որը  ենթադրում է  Արցախի ամբողջական կլանում, Հայաստանը վասալական կախվածության մեջ գցել։ Դա իրենց համար լավագույն սցենարի պարագայում ենթադրում է Հայաստանի ամբողջական ոչնչացում որպես առանձին պետական միավոր, որն ունակ է  ապահվելու իր ազգային անվտանգությունը»,- ասաց իրանագետը։
Վարդան Ոսկանյանի խոսքով, այսօր հասարակական համախմբման կարիք կա. «Այսօր, այս պահին Հայաստանում, ըստ էության, կուսակցության շահեր, առանձին անհատների շահեր չկան, այժմ  վճռվում է մեր հայրենիքի բախտն ու ճակատագիրը»։
«Ադրբեջանի պետության շահը ենթադրում է Հայաստանի չգոյություն։ Բաքվի բռնապետը չի պայքարում Արցախի, Սյունիքի, Գեղարքունիքի, Երևանի համար, Բավքի բռնապետը պայքարում է  Հայաստանի չգոյության համար»,- ասաց Վ. Ոսկանյանը։

Политика 18:45 17/04/2022 Армения
Вардан Восканян: Сегодня в Армении нет партийных интересов, сейчас решается участь и судьба нашей Родины
В действительности предлагаемое – это повестка дня не мира, а войны, заявил заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в беседе с журналистами на площади Свободы в Ереване.
По его словам, если внимательно проследить, то подталкивание Армении и Арцаха к бессилию, по сути, увеличивает соблазн у бакинского диктатора – пытаться как поглотить Арцах целиком, так и оторвать от Армении отдельные части.
«Соответственно, считаю, в действительности никакой повестки мира у нас нет, у Азербайджана есть четкая повестка, которая предполагает полное поглощение Арцаха, попадание Армении в вассальную зависимость. В случае наилучшего для них сценария это предполагает полное уничтожение Армении как отдельной государственной единицы, способной обеспечить свою национальную безопасность», – пояснил эксперт.
По словам Вардана Восканяна, сегодня налицо необходимость в общественной консолидации.
«Сегодня, в настоящий момент в Армении, по сути, нет партийных интересов, интересов отдельных персон, сейчас решается участь и судьба нашей Родины», – подчеркнул он.
«Интересы Азербайджана предполагают несуществование Армении. Бакинский диктатор борется не за Арцах, Сюник, Гегаркуник, Ереван. Бакинский диктатор борется за несуществование Армении», – отметил В. Восканян.
Напомним, глава фракции НС «Честь имею», председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян заявил о начале бессрочных акций протеста на площади Свободы, пригласил на площадь граждан.
В настоящий момент на площади Свободы собрались многочисленные граждане, политические, общественные деятели, эксперты.