Քաղաքական 11:00 19/04/2022 Հայաստան
Վարչապետի աշխատակազմից հայտնում են՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵՄ խորհրդի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի,  տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցերի մասին:
Փաշինյանը և Միշելը  քննարկել են նաև ԵՄ-ի Արևելյան գործընկերության տնտեսական եւ ներդրումային պլանի շրջանակներում Հայաստանին 2.6 միլիարդ դոլար հատկացնելու պայմանավորվածության կատարման  ընթացքը, ընդգծել ներդրումային փաթեթով նախատեսված ծրագրերի արդյունավետ  իրագործման կարեւորությունը:
Շառլ Միշելը վերահաստատել է  Հայաստանի համար նախատեսված ներդրումային ծրագիրը լիարժեք կերպով իրականացնելու ԵՄ հանձնառությունը եւ ընդգծել ծրագրերի գործնական իրագործման փուլը հնարավորինս արագ սկսելու կարեւորությունը:

Politics 11:45 19/04/2022 Armenia
Nikol Pashinyan on Monday held a telephone conversation with President of the European Council Charles Michel ahead of his visit to Moscow, the Armenian prime minister’s office reported.
The interlocutors exchanged views on the implementation of the agreements reached during the meeting between the European Council head, the prime minister of Armenia and the president of Azerbaijan in Brussels on April 6, the situation in the region and a number of issues on the agenda of Armenia-EU relations.
Pashinyan and Michel also discussed the implementation of the agreement on allocating € 2.6 billion to Armenia within the framework of the EU Eastern Partnership economic and investment plan, emphasizing the importance of effective implementation of the programs envisaged by the investment package.
Charles Michel reaffirmed the EU's commitment to the full implementation of the investment program for Armenia and stressed the importance of starting the practical implementation phase of the programs as soon as possible.