Հասարակություն 11:31 20/04/2022 Հայաստան
Այս տարի փառատոնի աշխարհագրությունն ընդլայնվել է։ Կազմակերպիչները ծրագրել են իսկական ԳԱՌատոն, որի մասնակիցների թվում են Երևանի եվրոպական և հայկական ռեստորանները («Ալյասկա», «Չինար», «Ոստան», «The Club», «Կիլիկիա», «Չայհոնա», «Կովկասի գերուհին»), Դիլիջանից՝ «ImToon», «Թավա», «Կճուճ» ռեստորանները, Ծաղկաձորից՝  «Կովկասի գերուհին»-ը, Արցախից՝ «Tumanyan’s Art Wine House»-ը:
Փառատոնը սկիզբ է առել Margaryan Business Group-ի ռեստորանային ցանցում՝ նպատակ ունենալով վերականգնել հայկական համային ավանդույթները և ստեղծել սննդի նոր սեզոն, որը դուր է գալիս թե զբոսաշրջիկներին, թե տեղացիներին:
Կազմակերպիչները նշում են՝ գառան միսը աշխարհի առաջատար դիետոլոգների կողմից հավանության արժանացած մսի բացառիկ տեսակ է։ Այս կենդանին ուտում է միայն հանքանյութերով հարուստ լեռնային խոտ և չի գոյատևում, եթե որևէ քիմիական նյութ խառնվի կերին։
Մայիսին գառան օպտիմալ քաշը հասնում է 10-15 կգ-ի, և այդ շրջանում միսը համարվում է ամենահամեղը։
Փառատոնի մասնակից ռեստորանները կներկայացնեն գառան մսով 3-ական յուրահատուկ ուտեստ։ Խոհարարների երևակայությունն ու գաստրոնոմիական շրջանակը չեն սահմանափակվել։
Մի ամբողջ ամիս դուք բացառիկ հնարավորություն կունենաք ծանոթանալու մատղաշ գառան մսով կերակրատեսակների պատրաստման տարբեր ոճերին։
Փառատոնի գործընկերն է լինելու հայկական գինու Meyron ապրանքանիշը. յուրաքանչյուր ճաշատեսակի հետ կմատուցվի մեկ բաժակ Արենի տեսակի գինի Ռինդ գյուղից (Վայոց ձոր):
«Բաց մի թողեք հիանալի հնարավորությունը և ծանոթացեք գառան մսով պատրաստելու հայկական ավանդույթին»,-հորդորում են կազմակերպիչները։

Общество 11:30 20/04/2022 Армения
С 1 мая до 1 июня 2022 в Армении пройдет IV фуд фестиваль GARoon. В 2022 году география фестиваля расширяется, организаторы подготовили настоящий GARnaval: среди участников европейские и армянские рестораны Еревана (Alaska, Chinar, Vostan, The Club, Kilikia, Чайхона, Кавказская пленница), Дилижана (ImToon, Tava, Kchuch), Цахкадзора (Кавказская пленница) и Арцаха (Tumanyan’s Art Wine House).
Как сообщают организаторы, фестиваль зародился на площадках ресторанной сети Margaryan Business Group с целью возрождения армянских вкусовых традиций и создания нового фуд сезона, который пользуется успехом как у туристов, так и местных жителей.
Ягнятина - уникальный тип мяса, одобренный ведущими диетологами мира, так как животное употребляет в пищу исключительно горную траву, богатую минералами, и не выживает в случае применения каких-либо химикатов.
Май - период, когда животное достигает оптимального веса 10-15 кг и его мясо считается наиболее вкусным.
В рамках фестиваля рестораны-участники представят по 3 уникальных блюда с мясом ягненка. Фантазия и гастрономический размах шеф-поваров не ограничены.
В течение целого месяца у вас будет уникальная возможность познакомиться с разными стилями приготовления блюд из молодой баранины.
Партнером фестиваля выступит бренд армянского вина Meyron: к каждому блюду будет подан бокал вина сорта Арени из села Ринд (Вайоц Дзор).