Քաղաքական 11:02 20/04/2022 Հայաստան
«ՌԴ նախագահ Պուտինի հետ այդքան երկար նախապատրաստած ու հիմա էլ ճոխ-ճոխ գովազդվող հանդիպման ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանին ընդամենը մեկ հարց է հաջողվել լուծել՝ 30 կետից բաղկացած հայտարարության մեջ մի անգամ օգտագործել Լեռնային Ղարաբաղ անվանումը։
Պատկերացնու՞մ եք՝ ընդամենը մեկ հիշատակում։ Մինչդեռ հանդիպումից առաջ Փաշինյանն ասում էր, որ արցախյան թեման գերակշռող է լինելու Պուտինի հետ բանակցություններում։
Կարդացե՞լ եք երկու երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը։ Եթե այո, ուրեմն ձեզ համար էլ պետք է պարզ դարձած լինի, որ Նիկոլի հետ կապված Ռուսաստանում այլևս ոչ մի ծրագիր չկա։ Այդ ռեսուրսը ռուսների համար այլևս սպառված է։
Նիկոլը գնում է։ Սա լավ լուրն է։ Իսկ վատն էլ այն է, որ մեր հանրությունն այդպես էլ չկարողացավ գոնե ինչ-որ բան փրկել։ Ինչ տալու էր, Նիկոլը տվեց։ Ինչ մեզանից տանելու էր, տարան…»։

Politics 12:34 20/04/2022 Armenia
Political analyst Hrant Melik-Shahnazaryan has commented on Tuesday’s meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Russian President Vladimir Putin in Moscow and their joint statement following it.
“During the long-prepared and now loudly-trumpeted meeting, Nikol Pashinyan managed to solve only one problem: Nagorno-Karabakh was referred to only once in the 30-clause statement,” he wrote on Facebook on Wednesday.
Whereas, Pashinyan said before the meeting that the talks would focus on the Artsakh issue, the analyst underscored.
“Have you read the joint statement of the two leaders? If so, it should have been clear to you that the Russian Federation no longer has any plans concerning Nikol. This resource for the Russians is already used up.
“Nikol is leaving. That's the good news. The bad news is that Armenian society did not manage to save anything. Nikol handed over everything he was planning to surrender. They took exactly what they wanted from us,” he said.