ԳԱԿ-ում բացվում է «Թերեզա Միրզոյան 100» հետահայաց ցուցադրության
Այսօրվանից Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գործելու է «Թերեզա Միրզոյան 100» հետահայացցուցադրությունը՝ նվիրված անվանի հայ քանդակագործի 100-ամյա հոբելյանին։ Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացնում են Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնից։
«Թերեզա Միրզոյանը (1922-2016) 20-րդ դարի հայ քանդակագործության մեջ կարևոր ավանդ ունեցած ականավոր արվեստագետներից է, ում անունը, ցավոք, հանրային լայն շրջանակներին հայտնի չէ։ Այդուհանդերձ, նա ոչ միայն թողել է հարուստ գեղարվեստական ժառանգություն, այլև անգնահատելի ազդեցություն է ունեցել հայկական քանդակագործության զարգացման վրա՝ լինելով Հայաստանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի առաջին դասախոսներից մեկը և աշխատելով հայկական արվեստային գլխավոր կրթական հաստատությունում շուրջ վաթսուն տարի։
Ամփոփելով Թերեզա Միրզոյանի ուղին՝ այս ցուցադրությունը հնարավորություն է տալիս բացահայտելու քանդակագործի թե՛ գեղագիտական մոտեցման, թե՛ պլաստիկական լեզվի, թե՛ տարբեր տեխնիկաների ու նյութերի կիրառման, և թե՛ թեմատիկ դիապազոնի բազմաթիվ շերտեր»,- նշում են ԳԱԿ-ից։
«Թերեզա Միրզոյանը եղել է 20-րդ դարի եզակի կին քանդակագործներից մեկը Հայաստանում, և այդ տեսանկյունից նրա ստեղծագործության բացահայտումն ու ներկայացնումն առավել արդիական է այսօր»,- նշում է ԳԱԿ գործադիր տնօրեն Վահագն Մարաբյանը։
«Թերեզա Միրզոյան 100» հետահայաց ցուցադրությունը հանրության համար գործելու է 2022 թվականի ապրիլի 22-ից մինչև հունիսի 19-ը: Մուտքն ազատ է:

Yerevan's Cafesjian Center for the Arts announces the opening of the retrospective exhibition, Tereza Mirzoyan 100 in Eagle Gallery of the center on April 22, dedicated to the centenary of the celebrated sculptor, the Cafesjian Center told Panorama.am.
Tereza Mirzoyan (1922-2016) was one the significant artists who had an enormous input in the Armenian sculpture of the 20th century. Unfortunately, her name is not that famous amongst a broader society in Armenia. Nevertheless, not only she left a rich artistic heritage, but also had a priceless impact on the development of Armenian sculpture, being one of the first lecturers at the Fine Arts Academy of Armenia and working there for nearly sixty years.
Summing up Tereza Mirzoyan’s oeuvre, the show gives an opportunity to reveal the wide range of layers in her aesthetical approach, artistic language, varied techniques and media, as well as themes.
“Tereza Mirzoyan was one of the few female sculptors in Armenia in the 20th century, which makes it even more actual today to reveal and present her work,” states Vahagn Marabyan, the Executive Director of the Cafesjian Center for the Arts.
Tereza Mirzoyan 100 retrospective exhibition will be open to the public from April 22 to June 19, 2022. The admission is free.