Դատավորների միությունը նշում է ստեղծման 25-ամյակը
Հայաստանի դատավորների միության 25-ամյակի կապակցությամբ Երևան քաղաքի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում մեկնարկել է հանդիսավոր միջոցառում:
Միջոցառմանը մասնակցում են ու ներկա են միության անդամ դատավորներ, ոլորտի փորձագետներ, իրավաբաններ։
Միության նախագահ Ալեքսանդր Ազարյանը բացման խոսքում ուրախություն հայտնեց, որ դահլիճում տեսնում է նախկին գործընկերներին, թոշակի անցած դատավորներին, Արցախից ժամանած պատվիրակության անդամներին՝ Արցախի դատավորների միության նախագահ Հասմիկ Խաչատրյանին, Արցախի գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանին, Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանին, Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածնի պատվիրակությանը, Վճռաբեկ դատարանի, Սահմանդրական դատարանի նախագահներին, ԲԴԽ, դատախազության, փաստաբանների պալատի, ԶԼՄ-ների ու ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին, իրավապաշտպաններին, գիտնականներին, մարդու իրավունքների նախկին պաշտպաններ Լարիսա Ալավերդյանին, Արման Թաթոյանին։
Ազարյանն ընդգծեց, այսօր չեն կարող չհիշել երջանկահիշատակ Դավիթ Հովհաննիսյանին, ում ներդրումը միության ստեղծման ու կայացման գործում անգնահատելի է։
«25 տարիների ընթացքում միության ղեկավարությունը կատարել է մեծ աշխատանք։ Մենք ակսօր պատրաստակամ ենք շարունակել այդ աշխատանքները, նոր լիցք հաղորդել դրանց»,-ասաց Ազարյանը։
Նա նշեց, որ միությունն ակտիվացնում է Արցախի գործընկերների հետ համագործակցությունը, Արցախում ու Հայաստանում համատեղ միջոցառումներ են նախատեսում անցկացնել, նախատեսվում է նաև ամրապնդել դատական իշխանությանն առնչվող միջազգային կառույցների, ինչպես նաև այլ երկրների դատարանների միությունների հետ հարաբերությունները։
«Կարծում ենք, որ դա կնպաստի միության կանոնանդրությամբ սահմանված առաքելությանը, որի նպատակը դատական համակարգի անկախությունն է»,-նշեց նա։
Ազարյանն ասաց, որ վերջին շրջանում միության անդամակցությունների ակտիվացում է նկատվում, ինչը խոսում է կառույցի նկատմամբ վստահության աճի մասին։
«Կարևորում ենք միության յուրաքանչյուր անդամի մասնակցությունը մեր աշխատանքներին, կարծում ենք, որ միության աշխատանքներին պետք է մասնակցեն ոչ միայն միության անդամները, այլև բոլոր դատավորները։ Համոզված ենք, որ միահամուռ ուժերով կկարողանանք լուծել միության առջև դրված խնդիրները»,-ասաց նա։
Ազարյանն անռանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնեց դատավորների միության նախկին նախագահներին՝ Գյուլումյանին, Խունդկարյանին, Սարգսյանին։
Միջոցառման մասնակիցներին իր հայրապետական օրհնանքն էր բերել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, որը փոխանցեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի քարոզչական բաժնի տնօրեն հոգեշնորհ Տեր Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը։

Союз судей Армении отмечает свое 25-летие
По случаю 25-летия Союза судей Армении в Музее-институте Комитаса в Ереване стартовало торжественное мероприятие.
В мероприятии принимают участие состоящие в Союзе судьи, эксперты сферы, юристы.
Председатель Союза судей Александр Азарян в приветственном слове выразил радость по поводу того, что видит в зале своих бывших коллег, ушедших на пенсию судей, членов прибывшей из Арцаха делегации, председателя Союза судей Арцаха Асмик Хачатрян, председателя Верховного суда Арцаха Нарине Нариманян, председателя Высшего судебного совета Арцаха Гаяне Григорян, делегацию Первопрестольного Святого Эчмиадзина, председателей Кассационного суда, Конституционного суда, представителей ВСС, прокуратуры, Палаты адвокатов, СМИ и общественных организаций, правозащитников, ученых, экс-омбудсменов Армении Ларису Алавердян, Армана Татояна.
Азарян подчеркнул, что сегодня нельзя не вспомнить покойного Давида Ованнисяна, чей вклад в создание и становление союза неоценим.
«За 25 лет руководство союза проделало огромную работу. Сегодня мы готовы продолжить эти работы, придать им новый импульс», – сказал Азарян.
Он отметил, что союз активизирует сотрудничество с коллегами из Арцаха, планирует проведение совместных мероприятий в Арцахе и Армении, намечается укрепление отношений с международными структурами, связанными с судебной системой, а также с союзами судей других стран.
«Мы считаем, что это будет способствовать выполнению закрепленной в уставе союза миссии, целью которой является независимость судебной власти», – указал он.
По словам Азаряна, в последний период наметилась активность в плане вступления в союз, что говорит о росте доверия к структуре.
«Придаем важность участию каждого члена союза в нашей работе, считаем, что в работе союза должны участвовать не только его члены, но и все судьи. Мы убеждены, что совместными силами сможем решить поставленные перед союзом задачи», – сказал он.
Азарян выразил особую благодарность бывшим председателям Союза судей.
Участникам мероприятия свое патриаршее благословение направил Католикос всех армян, которое передал руководитель канцелярии Первопрестольного Св. Эчмиадзина Гарегин Амбарцумян.