Օրվա մամուլ 09:46 23/04/2022 Հայաստան
«Փաստ». Երևանում անցկացվող ջահերով երթին զուգահեռ՝ նման երթ կլինի նաև Ստեփանակերտում. Ի՞նչ հրամանագիր է ստորագրել Արայիկ Հարությունյանը
«Այսօր Երևանում անցկացվող ջահերով երթին զուգահեռ՝ նման երթ կլինի նաև Ստեփանակերտում: Երևանում ջահերով երթի մեկնարկը կտրվի ժամը 19:15-ին, Հանրապետության հրապարակից, իսկ Արցախում՝ Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու բակից, ժամը 19:00ին: Իհարկե, թե՛ Երևանում, թե՛ Ստեփանակերտում ջահերի երթ անցկացվել է ամեն տարի, սակայն այս տարի, առկա իրավիճակի, Արցախի հարցում ստեղծված ճգնաժամի և ՀՀ իշխանությունների՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը վիժեցնելու ֆոնին, այս երթերը առավել խորհրդանշական բնույթ են ստանում, և, մեր տեղեկություններով, շատ ավելի բազմամարդ են լինելու։
Ավելին, թերթի արցախյան աղբյուրի փոխանցմամբ, նախատեսվող երթին մասնակցելու են նաև Արցախի նախագահներ Բակո Սահակյանն ու Արկադի Ղուկասյանը, ինչն ինքնին խորքային ազդակներ է պարունակում թե՛ օրվա խորհրդի, թե՛, ընդհանրապես առկա վիճակի, թե՛ միասնականության գաղափարի տեսանկյունից։ Ընդհանրապես, մեր ունեցած տեղեկության համաձայն, Արցախում ընդհանուր քաղաքական օրակարգի շուրջ համախմբման գործընթացները շարունակվում են, որտեղ առաջին պլանում ոչ թե առանձին դեմքերն են, այլ Արցախը Հայաստանի իշխանությունների ողբերգական քաղաքականությունից զերծ պահելու գաղափարը։
Հավելենք, որ երեկ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի, կատարվել է լրացում 2022 թվականի մարտի 26-ի «Արցախի Հանրապետության տարածքում հայտարարված ռազմական դրության պայմաններում իրավունքների և ազատությունների ժամանակավոր սահմանափակումների մասին» հրամանագրում: Ըստ հրամանագրի, հավաքների ազատության իրավունքի սահմանափակումը չի տարածվում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ 2022 թվականի ապրիլի 23-ին և 24-ին անցկացվելիք միջոցառումների վրա»։

Пресса дня 12:08 23/04/2022 НКР
Параллельно с сегодняшним факельным шествием в Ереване, такое же шествие будет проведено в Степанакерте, пишет газета «Паст». Традиционное факельное шествие в Ереване начнется в 19:15, с площади Республики, а в Арцахе – в 19:00, со двора церкви Сурб Акоп в Степанакерте.
«Конечно, и в Ереване, и в Степанакерте факельное шествие проводилось каждый год, однако в этом году, на фоне создавшегося кризиса в вопросе Арцаха и стремления действующих властей Армении сорвать процесс признания Геноцида армян, это шествие носит более символичный характер и, по нашим сведениям, будет более многолюдным.
Более того, как передают наши источники в Арцахе, в предстоящем шествии примут участие президенты Арцаха Бако Саакян и Аркадий Гукасян, что само по себе является месседжем как с точки зрения смысла этого дня, так и вообще существующей ситуации и идеи единства. По нашим сведениям, в Арцахе продолжается процесс консолидации вокруг общей повестки, в которой на первом плане находятся не отдельные лица, а идея уберечь Арцах от бедственной политики властей Армении.
Добавим, что вчера президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указ, согласно которому в указ «О временном ограничении прав и свобод в условиях объявленного на территории Республики Арцах военного положения» от 26 марта 2022 года внесено дополнение. Согласно указу, ограничение на проведение собраний не распространяется  на предстоящие 23 и 24 апреля мероприятия по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян», - пишет газета.