Քաղաքական 14:54 23/04/2022 Տարածաշրջան
Սիստան և Բելուջիստան նահանգում Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարի տեղակալ գեներալ Փարվիզ Աբսալանի որդին՝ Մահմուդ Աբսալանը, սպանվել է անհայտ անձանց կողմից։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին շաբաթ օրը հայտնել է ILNA գործակալության աղբյուրը։
Նրա խոսքով՝ Մահմուդ Աբսալանը դեպքի պահին գտնվել է նահանգի վարչական կենտրոն Զահեդան քաղաքի անցակետերից մեկում։ Կրակոցները բացել է մեքենայով անցնող անհայտ անձը։ Միջադեպի ժամանակ այլ տուժածներ չկան։
Գործակալությունը նշում է, որ մահացածը եղել է նաև ԻՀՊԿ գեներալներից մեկի թիկնապահը, որի մեքենայի վրա էլ կրակ էին բացել։
Սիստան և Բելուջիստան նահանգը Իրանի համար լարվածության օջախներից մեկն է։ Այն սահմանակից է Պակիստանին և Աֆղանստանին, և արտասահմանից թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեծ մասը, ինչպես նաև վառելիքի և այլ ապրանքների մաքսանենգության զգալի տոկոսը կատարվում է հենց այս տարածքում։ Բացի այդ, այստեղ գործում են մի շարք անջատողական և իսլամիստական խմբավորումներ։

Право 15:16 23/04/2022 Регион
Махмуд Абсалан, сын заместителя командующего одним из подразделений Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части ВС Ирана) в провинции Систан и Белуджистан генерала Парвиза Абсалана, убит неизвестными. Об этом сообщило в субботу со ссылкой на источник агентство ILNA.
Как передает ТАСС, Махмуд Абсалан в момент инцидента находился на одном из контрольно-пропускных пунктов в городе Захедан, административном центре провинции. Стрельбу открыл неизвестный, проезжавший на автомобиле. Других пострадавших в ходе происшествия нет.
Агентство отмечает, что погибший также являлся телохранителем одного из генералов КСИР, по машине которого был открыт огонь.
Провинция Систан и Белуджистан является одним из источников напряженности для Ирана. Она граничит с Пакистаном и Афганистаном, и большая часть наркотрафика из-за границы, а также значительная часть контрабанды топлива и других товаров приходятся на этот район. Кроме того, здесь действует ряд сепаратистских и исламистских группировок.