Քաղաքական 08:24 25/04/2022 Հայաստան
ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ առավոտյան 11։00-ին, Իջևանից ՀՀ քաղաքացիները կսկսեն իրենց երթը դեպի Երևան։
մենք հայտարարել ենք, որ զանգն արդեն հնչել է, եկել է գործելու ժամանակը։
Տեղեկացնում եմ, որ առավոտյան 11։00-ին, Իջևանից Հայաստանի արժանապատիվ քաղաքացիները կսկսեն իրենց երթը դեպի Երևան։
Առաջիկայում նման երթեր կմեկնարկեն Հայաստանի այլ մարզերից ևս։ Մի քանի օր անց մենք տարբեր ուղղություններով Երևան ժամանած մեր հայրենակիցներին կդիմավորենք մեր մայրաքաղաքի սրտում։
Իսկ մինչ այդ մենք Երևանում կիրականացնենք ամենօրյա իրազեկման երթեր։ Առաջին երթը կմեկնարկենք այսօր՝ ժամը 18։30-ին՝ Կոմիտասի պողոտայի Սբ. Խաչ եկեղեցու մոտ։

Politics 12:56 25/04/2022 Armenia
Ishkhan Saghatelyan, a deputy speaker of the Armenian parliament from the opposition Hayastan alliance, announced the start of a march from Ijevan, a town in Armenia’s Tavush Province, to Yerevan on Monday morning.
“The dignified citizens of Armenia will start marching from Ijevan to Yerevan at 11am,” he wrote on Facebook.
The opposition MP also unveiled plans to hold similar marches from other regions of Armenia in the near future.
“A few days later, we will welcome our compatriots arriving in Yerevan from different parts at the heart of the capital,” Saghatelyan said.
In the meantime, daily awareness marches will be held in Yerevan, he said.
Earlier last week, Saghatelyan announced the start of fresh street protests starting from 25 April to topple Prime Minister Nikol Pashinyan and his cabinet in a bid to “save Artsakh and Armenia”.