Քաղաքական 09:37 26/04/2022 Հայաստան
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը  ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի ապրիլի 25֊ի լիագումար նիստում.
«Պարոն նախագահ,
«Ապրիլի 24-ին, աշխարհասփյուռ հայությունը և շատ այլ ազգեր հիշում էին Հայոց ցեղասպանությունը։ Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն, որը հերքում են Եվրոպայի խորհրդի երկու անդամները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը։
Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան «ժխտումն» անվանում է ցեղասպանության նույն հանցագործության վերջին փուլ։
Կա մեկ այլ բան էլ, որ մեր օրերում Ադրբեջանը ժխտում է Թուրքիայի աջակցությամբ, այն է ՝ իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու հայերի իրավունքը։
2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետությունում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, հայ ժողովուրդը կանգնած է երկընտրանքի առաջ. կա'մ շարունակել ընթանալ իր անկախ զարգացման և արժանապատիվ կյանքի ճանապարհով՝ պահպանելով ազգային ինքնությունը, կա'մ կրկնել մեր հայրենակիցների սարսափելի ճակատագիրը, ովքեր ժամանակին ապրել են ներկայումս Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջևան անունով տարածաշրջանում:
Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում 70 տարիների ընթացքում Նախիջևանի ողջ հայ բնակչությունն իսպառ վերացել է։ Նախիջևանի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունն ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Այժմ Ադրբեջանը փորձում է ստիպել արցախահայությանն արժանանալ նույն ճակատագրին։
Ես կոչ եմ անում Եվրոպայի խորհրդին հստակ և խիստ ազդանշան ուղարկել ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին առ այն, որ միջազգային հանրությունը կշարունակի աջակցել հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներին, որոնք սահմանված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից։
Այդ սկզբունքներից մեկը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, բազմիցս խախտվել է և շարունակում է խախտվել այս օրերին։ Այդ իսկ պատճառով միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայ ժողովրդից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո, որը հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների պետական քաղաքականություն է իրականացնում։ Պետություն, որը երեք տասնամյակների ընթացքում նրանց դեմ երեք լայնածավալ պատերազմ է սանձազերծել։ Պետություն, որը փորձում է վերաշարադրել տարածաշրջանի պատմությունը՝ ժխտելու համար հայկական ժառանգության և մշակույթի զուտ գոյությունը։ Եվ վերջապես՝ մի պետություն, որը չի ամաչում հրապարակայնորեն հայտարարել նաև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր տարածքային նկրտումների մասին։
Պարոն նախագահ,
Ես հավատում եմ, որ խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում այլընտրանք չունի։
Երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության համար անհրաժեշտ են փոխընդունելի
լուծումներ։ Մեր կազմակերպության համար կարևոր մարտահրավեր է սահմանափակել
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը մերժելու գործում գազի և նավթի դիմաց Եվրոպայի լուռ համաձայնությունն ապահովելու Ադրբեջանի ջանքերը։
Եվ վերջապես, պարոն նախագահ, նախօրեին շոկ էր տեսնել, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն, անձ, ով այս վեհաժողովի նախագահն է եղել երկու տարի, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների հետ հաղորդակցվում է հայտնի թուրք ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության ժեստերով։ Նման պահվածքը պետք է անընդունելի լինի և դատապարտվի Եվրոպայի խորհրդի կողմից։ Կոչ եմ անում Թուրքիայի ներկայացուցիչներին նույն ջանասիրությամբ լծվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործին։

Politics 12:25 26/04/2022 Armenia
At the PACE spring session in Strasbourg on Monday, Armenian MP Armen Gevorgyan from the opposition Hayastan bloc urged the Council of Europe to condemn Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu’s racist “Gray Wolves” sign flashed at Armenian protesters in Uruguay on April 23. His full speech is provided below.
"Mister President,
Yesterday, on 24 April, Armenians all around the world and many other nations were commemorating the Armenian Genocide – a crime against humanity that two members of the Council of Europe – Turkey and Azerbaijan – are denying. The International Association of Genocide Scholars calls denial the last stage of the same crime of genocide. There is something else that in our days other than Azerbaijan supported by Turkey denies too: the right of Armenians to live in their historical homeland.
After the Fourty-Four Day War unleashed by Azerbaijan in the fall of 2020, the Armenian people in the Republic of Artsakh, Nagorno-Karabakh, has faced a dilemma: continue pursuing their path of independent development and life in dignity, preserving their national identity, or repeat the dire destiny of our compatriots that once lived in what now is part of Azerbaijani region, by the name of Nakhchivan.
In the course of 70 years as a part of Soviet Azerbaijan, the entire Armenian population of Nakhchivan has completely disappeared. Armenian cultural and religious heritage in Nakhchivan have been completely demolished. Now Azerbaijan is trying to force the Armenians of Artsakh to have the same destiny.
I call on the Council of Europe to send a clear and strong signal to all parties of the Karabakh conflict, that the international community will continue to support three main principles for the conflict resolution defined by the OSCE Minsk group co-chairmanship. One of these principles, namely the non-use of force or the threat of force, has been violated by Azerbaijan many times and continues to be violated these days. That is why the international community cannot demand the Armenian people of Artsakh to live under the rule of Azerbaijan, which has been carrying out a state policy of ethnic cleansing of Armenians. A state that has unleashed three large-scale wars against them in three decades. A state that is trying to rewrite the history of the region in order to deny the mere existence of Armenian heritage and culture. Finally, a state that is not shy to publicly declare its territorial ambitions against the Republic of Armenia, too.
Mister President, I believe that peace in our region does not have any alternative. For long and sustainable peace, solutions are needed that must be mutually acceptable. The important challenge for our organisation is to limit Azerbaijani efforts to secure the silent consent of Europe in its business of denying the right of the people of Artsakh to self-determination in exchange for gas and oil.
Finally, Mister President, it was shocking to see that the person who was the president of this Assembly for two years, the Minister of Foreign Affairs of a member State, Mr Cavusoglu, communicating with the Armenians with the gestures of a Turkish nationalist terrorist organisation. Such beahviour should be unacceptable and condemned by the Council of Europe. I call on my colleagues from Turkey with the same efforts to recognise the genocide of Armenians.