Հասարակություն 11:42 26/04/2022 Հայաստան
ALPHV խմբավորումը, որը նաև հայտնի է որպես BlackCat, ստեղծել է նոր վտանգավոր ծածկագրող-շորթող BlackCat ծրագիրը, որն ուսումնասիրվել է «Կասպերսկի» ընկերության փորձագետների կողմից:
Ընկերությունը հայտնում է, որ BlackСat ծածկագրիչի ստեղծողներն առաջարկում են իրենց ծառայությունները Ransomware-as-a-Service (RaaS) սխեմայով, այսինքն՝ այլ չարագործներին տրամադրում են հասանելիություն իրենց ենթակառուցվածքին ու վնասակար կոդին՝ փրկագների տոկոսների դիմաց: Բացի այդ, նրանք, հավանաբար, իրենց վրա են վերցնում զոհի հետ բանակցությունները։ Այսպիսով, օպերատորին մնում է հասանելիություն ստանալ կորպորատիվ միջավայրին։ Այնպես որ BlackCat-ի մշակումները կիրառվում են աշխարհով մեկ տարբեր չափերի ընկերությունները գրոհելու համար։
«BlackCat-ը գրված է Rust լեզվով, ինչի շնորհիվ չարագործներին հաջողվել է հասնել որոշակի միջհարթակության. վնասբեր ծրագրի տարբերակները գոյություն ունեն և՛ Windows-ի, և՛ Linux-ի համար։
Բացի այդ, նրանք օգտագործում են Fendr ուտիլիտը, որը ծառայում է վարակված ենթակառուցվածքից տվյալների կորզման համար: Այդ գործիքի օգտագործումը հանգեցնում է այն մտքին, որ BlackCat-ը կարող է պարզապես լինել BlackMatter, նախկինում Fendr, որը նաև հայտնի է որպես ExMatter, խմբավորման ռեբրենդինգը,  և այդ գործիքը օգտագործվել է միայն նրանց կողմից», - նշում են փորձագետները:
BlackCat ծածկագրիչով գրոհի Է ենթարկվել մի հարավամերիկյան արդյունաբերական ընկերություն, որը զբաղվում է օգտակար հանածոներով և շինարարությամբ, ինչպես նաև մերձավորարևելյան կազմակերպության հաճախորդները, որը տրամադրում է գործիքներ ձեռնարկության ռեսուրսների պլանավորման համար:
Փորձագետների անհանգստությունն է առաջացնում արդիականացումը, որին ենթարկվել է Fendr գործիքը։ Այժմ այն կարողանում է ավտոմատ կերպով կորզել ֆայլերի շատ ավելի լայն սպեկտր՝ համեմատած BlackMatter խմբավորման կողմից դրա կիրառման նախորդ դեպքերի հետ։ Այն օժտվել է արդյունաբերական դիզայնի և հեռավար հասանելիության գործիքների համար հավելվածների կողմից օգտագործվող ընդլայնումներով ֆայլեր գտնելու ունակությամբ: Սա կարող է նշանակել, որ վնասաբեր ծրագիրն ստեղծողները թիրախավորում են արդյունաբերական միջավայրերը:
Որպեսզի ընկերությունները չկորցնեն կարևոր տեղեկատվությունը, փորձագետները խորհուրդ են տալիս պաշտպանել բոլոր կորպորատիվ սարքերը հուսալի լուծումների օգնությամբ և աշխատակիցներին պարբերաբար սովորեցնել տեղեկատվական անվտանգության կանոնները: Նրանք գտնում են, որ այժմ, երբ Ransomware-as-a-Service առաջարկների աճի շնորհիվ ծածկագրիչների օգնությամբ գրոհների քանակն աճում է, կարևոր է, որ յուրաքանչյուր ընկերություն ունենա այդ սպառնալիքից պաշտպանվելու հստակ բազմամակարդակ ռազմավարություն:
BlackCat-ի մասին ավելի մանրամասն տեխնիկական տեղեկատվություն՝ կոտրելու ցուցիչների հետ միասին, կարելի է գտնել Securelist բլոգում։

Общество 14:32 26/04/2022 В мире
Группировка ALPHV, также известная как BlackCat, создала новый опасный щифровальщик-вымогатель BlackCat, который был изучен экспертами «Лаборатории Касперского».
Компания сообщает, что создатели шифровальщика из BlackСat предлагают свои услуги по схеме Ransomware-as-a-Service (RaaS), то есть предоставляют другим злоумышленникам доступ к своей инфраструктуре и вредоносному коду за процент от выкупов. Кроме того, они, вероятно, берут на себя переговоры с жертвой. Таким образом, все, что остается оператору — получить доступ к корпоративной среде, так что разработки BlackCat применяются для атак на компании разного размера по всему миру.
«BlackCat написан на языке Rust, благодаря чему злоумышленникам удалось добиться определенной кроссплатформенности: варианты зловреда существуют и под Windows и под Linux.
Кроме того, они используют утилиту Fendr, которая служит для эксфильтрации данных из зараженной инфраструктуры. Использование этого инструмента наводит на мысль, что BlackCat может быть просто ребрендингом группировки BlackMatter — раньше Fendr, также известный как ExMatter, и этот инструмент использовался только ими»,- отмечают эксперты.
Шифровальщиком BlackCat была атакована южноамериканская промышленная компания, занимающуюся полезными ископаемыми и строительством, а также клиенты ближневосточной организации, предоставляющей инструменты для планирования ресурсов предприятия.
Беспокойство экспертов вызывает модернизация, которую претерпел инструмент Fendr. Теперь он умеет автоматически выкачивать гораздо более широкий спектр файлов по сравнению с прошлыми случаями его применения группировкой BlackMatter. Ему добавили способность находить файлы с расширениями, которые используются приложениями для промышленного дизайна и инструментами для удаленного доступа. Это может означать, что создатели зловреда нацелились на промышленные среды.
Для того чтобы компании не потеряли важную информацию, эксперты рекомендуют защищать все корпоративные устройства при помощи надежных решений и регулярно обучать сотрудников правилам информационной безопасности. Они считают, что сейчас, когда благодаря росту предложений Ransomware-as-a-Service количство атак при помощи шифровальщиков-вымогателей растет, важно чтобы каждая компания имела четкую многоуровневую стратегию защиты от этой угрозы.
Более подробную техническую информацию о BlackCat вместе с индикаторами компрометации можно найти на блоге Securelist, отмечает представительство компании «Лаборатория Касперского» в Армении.