Քաղաքական 20:12 30/04/2022 Տարածաշրջան
Վանեցյան. Թուրքիան չի ասում, որ առանց նախապայմանների պատրաստ է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները
«Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելուն մենք որևէ կերպ դեմ չենք, և ասում ենք, որ դա չի կարող լինել ի հաշիվ Հայաստանի ինքնիշխանության, պատմական պահանջների ոտնահարման, ի հաշիվ Արցախի ու հայ ժողովրդի»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Հայրենիք» կւոսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին։
Նա ներկայացրեց Թուրքիայից եկող ազդակները, օրինակ Հայաստան-Թուրքիա սահմանին անցակետի անունը պետք է կրի Թալեաթ փաշայի անունը, այս տարի առաջին անգամ Ստամբուլում արգելեցին ապրիլի 24-ին երթ անցկացել, Գարո Փալյանը, որ առաջարկեց Ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագիծ շրջանառել, Էրսողանի մակարդակով անվանվեց դավաճան, նրա նկատմամբ սկսեցին հետապնդումներ։
«Էլ չեմ խոսում, որ Թուրքիան 44-օրյա պատերազմի կողմ էր հանդիսանում, պաշտպանում էր Ադրբեջանին, տրամադրում էր ռազմական, դիվանագիտական օգնություն, իր տարածքով վարձկաններ էր ուղարկում Արցախ։ Թուրքիան որևէ կերպ չի փորձում կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի հետ։ Նաև հիշեցնեմ, որ Ուրուգվայում Թուրքիայի դեսպանության բացման ժամանակ բողոքի ակցիա իրականացնող հայերին ցույց տվեց գորշ գայլերի հայտնի նշանը։ Թե ովքեր են գորշ գայլերն ու ինչ գործունեություն են ծավալում, բոլորս գիտենք։ Թուրքիան չի ասում, որ առանց նախապայմանների պատրաստ է կարգավորել Հայաստանի հետ հարաբերությունները։ Եթե իսկապես Թուրքիան ցանկանում է Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորման, թող բացի իր կողմից միակողմանկի փակված սահմանները»,-ասաց Վանեցյանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանը չպետք է գնա միակողմանի զիջումներով  բանակցությունների։
Ի՞նչպես կբանակցի ընդդիմությունը հնարավարո իշխանափոխությունից հետո, հարցրեցին լրագրողները։
«Չենք հրահրելու պատերազմ, բայց և պատերազմի սպառնալիքի ներքո գլուխներս կախ չենք գնալու միակողմանի զիջումների։ Պետք է շարունակել աշխատել հայանպաստ դիրքերից»,-ասաց նա։

Политика 21:05 30/04/2022 Армения
Мы не против установления отношений с Турцией без предусловий, но мы подчеркиваем – это не должно происходить за счет суверенитета Армении, попрания исторических требований Армении, за счет Арцаха, за счет армянского народа, заявил сегодня в ходе пресс-конференции на площади Свободы в Ереване руководитель фракции НС Армении «Честь имею», председатель партии «Отечество» Артур Ванецян.
Он перечислил сигналы, которые Армения получает в эти дни из Турции: КПП на армяно-турецкой границе нужно назвать именем Талаата- паши, в этом году впервые в Стамбуле 24 апреля запретили традиционное шествие армян в память о жертвах Геноцида 1915 года, предложившего законопроект о признании Геноцида армян Каро Пайлана Эрдоган назвал предателем, в его отношении начались преследования.
Артур Ванецян напомнил и о роли Турции во время развязанной Азербайджаном осенью 2020 года 44-дневной войны против Арцаха.
«Не говоря уже о том, что Турция была стороной 44-дневной войны, защищала Азербайджан, оказывала военную и дипломатическую помощь, через свою территорию перебрасывала против Арцаха наемников. Турция никоим образом не пытается нормализовать отношения с Арменией.
Напомню, что во время открытия посольства Турции в Уругвае проводящим акцию армянам главой МИД Турции Чавушоглу был показан жест «Серых волков». Все мы знаем, кто такие «Серые волки» и какую деятельность они осуществляют. Турция не говорит, что готова нормализовать отношения с Арменией без предварительных условий. Если Турция действительно хочет нормализовать отношения с Арменией без предварительных условий, пусть откроет закрытые ею в одностороннем порядке границы с Арменией», – сказал Ванецян.
По его словам, Армения не должна идти на переговоры с односторонними уступками.
Журналисты спросили Ванецяна, как оппозиция будет вести переговоры после возможной смены власти.
«Мы не будем провоцировать войну, но и под угрозой войны, склонив головы, не пойдем на односторонние уступки. Мы должны продолжать работать с проармянских позиций», – сказал он.