Հասարակություն 10:35 03/05/2022 Հայաստան
«Կասպերսկի» ընկերության փորձագետները հայտնաբերել են էլեկտրոնային փոստի բարդ առաքումների քանակի աճ, որոնք թիրախավորել են տարբեր երկրների կազմակերպություններ: Չարագործների նպատակն է ներթափանցել կորպորատիվ նամակագրություն և պատասխան նամակով համոզել օգտատերերին իրենց համակարգիչ ներբեռնել վնասաբեր ծրագիր:
«Կասպերսկի» ընկերության Հայաստանի ներկայացուցչության փոխանցմամբ, այդպես գրոհողները փորձում են հասանելիություն ստանալ օգտատերերի սարքերին։ Ընկերության տվյալներով ՝ 2022-ի փետրվարից մինչև մարտ նման նամակների քանակը աճել է 10 անգամ ՝ մոտ 3-ից մինչև 30 հազար: Հաղորդագրություններն ստացվում են տարբեր լեզուներով։
Փորձագետների արձանագրած սխեմաներից մեկն այսպիսին է. արդեն առկա նամակագրության ճյուղում օգտատերերն ստանում են նամակ, որը պարունակում է կցված ֆայլ կամ հղում, որը հաճախ տանում է ֆայլերի պահպանման որևէ հայտնի ամպային ծառայություն: Նամակի խնդիրն է՝ համոզել ստացողներին բացել ֆայլը կամ անցնել հղմամբ, ներբեռնել արխիվացված փաստաթուղթը և բացել այն։ Դրա համար չարագործները սովորաբար գրում են, որ փաստաթուղթը պարունակում է կարևոր տվյալներ, որոնք ստացողը վաղուց պահանջել է, օրինակ, վճարման ձև կամ առևտրային առաջարկ:
Հենց որ զոհը բացում է արխիվը, այնտեղ պարունակվող տրոյական ծրագիրը ներբեռնում և գործարկում է Qbot տրոյական ծրագրի դինամիկ շտեմարանը: Մի շարք դեպքերում վնասաբեր փաստաթղթերը ներբեռնել են Emotet տրոյական ծրագիրը։
Համակարգչում հայտնված վնասաբեր ծրագիրը կարող է գողանալ օգտատիրոջ հաշվառման տվյալները, լրտեսել ընկերության գործունեությունը, տարածվել ցանցում, տեղադրել ծածկագրող ծրագրեր այլ համակարգիչներում, հասանելիություն ստանալ էլեկտրոնային նամակներին, որոնք չարագործները կարող են օգտագործել վնասաբեր փոստային առաքման հետագա կազմակերպման համար:
«Գործարար նամակագրության կեղծումը տարածված հնարք է։ Սակայն տվյալ խարդախ առաքման դեպքում ամենը փոքր-ինչ ավելի խորամանկ է։ Այստեղ նամակագրությունը իրական է, քանի որ չարագործն արդեն գոյություն ունեցող երկխոսություն է թափանցում վնասաբեր ծրագիր պարունակող նամակով։ Հաղորդագրության տեքստը հաճախ կազմված է գործարար ոճով և գեներացվում է սկրիպտով, ինչի պատճառով սպամ-զտիչներով վնասաբեր նամակի արգելափակումը բարդանում է»,- պատմում է «Կասպերսկի» ընկերության փոստային սպառնալիքներից պաշտպանության խմբի ղեկավար Անդրեյ Կովտունը։
Նման գրոհների զոհ չդառնալու համար փորձագետները ընկերություններին խորհուրդ են տալիս ստուգել այն փոստային հասցեն, որից ստացվել է նամակը, և այն երրորդ անձանց չուղարկել՝ չճշտելով դրանցում պարունակվող տեղեկատվությունը; աշխատակիցների համար կիբեռանվտանգության դասընթացներ անցկացնել, նրանց սովորեցնել ճանաչել սոցիալական ինժեներիայի տեխնիկաները; տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, որը ավտոմատ կերպով կուղարկի վերը նշվածին նման նամակներն սպամ:

Количество адресованных компаниям по всему миру вредоносных спам-писем в марте выросло в 10 раз – «Лаборатория Касперского»
Эксперты «Лаборатории Касперского» обнаружили рост количества сложных рассылок, нацеленных на организации в разных странах. Цель злоумышленников – вклиниться в корпоративную переписку и ответным письмом убедить пользователей скачать зловред на свой компьютер. Так атакующие пытаются получить доступ к устройствам пользователей. Согласно данным компании, с февраля по март 2022 года количество таких писем выросло в 10 раз – примерно с 3 до 30 тысяч. Сообщения приходят на разных языках.
Одна из схем, которую зафиксировали эксперты, выглядит так: в ветке уже имеющейся переписки пользователи получают письмо, в котором содержится вложение или ссылка, часто ведущая на какой-либо популярный облачный сервис для хранения файлов. Задача письма – убедить получателей открыть вложение либо пройти по ссылке, скачать заархивированный документ и открыть его. Для этого злоумышленники обычно пишут, что документ содержит важные данные, которые получатель давно запрашивал: например, платёжную форму или коммерческое предложение.
Как только жертва открывает архив, содержащийся в нём троянец скачивает и запускает динамическую библиотеку троянца Qbot. В ряде случаев вредоносные документы загружали троянец Emotet.
Попавший на компьютер зловред может красть учётные данные пользователя, шпионить за деятельностью компании, распространяться по сети, устанавливать программы-шифровальщики на другие ПК, получать доступ к электронным письмам, которые злоумышленники могут использовать для дальнейшей организации вредоносной почтовой рассылки.
«Подделка под деловую переписку – распространённый приём. Однако в данной мошеннической рассылке всё немного хитрее. Здесь переписка является реальной, так как злоумышленник вклинивается в уже существующий диалог письмом, содержащим зловред. Текст сообщения часто выдержан в деловом стиле и генерируется скриптом, из-за чего блокировка вредоносного письма спам-фильтрами усложняется»,- рассказывает Андрей Ковтун, руководитель группы защиты от почтовых угроз в «Лаборатории Касперского».
Чтобы не стать жертвой таких атак, эксперты рекомендуют компаниям проверять почтовый адрес, с которого пришло письмо, и не пересылать сообщения третьим лицам, не перепроверив содержащуюся в них информацию; проводить тренинги по кибербезопасности для сотрудников, обучать их распознавать техники социальной инженерии; установить надёжное защитное решение, которое автоматически будет отправлять подобные вышеуказанным письма в спам.