Հասարակություն 12:43 06/05/2022 Հայաստան
Կազմակերպիչները փորձել են յուրօրինակ ճաշացանկ մշակել, որպեսզի մեկ ամիս անց այն Հայաստանի հյուրերի և բնակիչների մոտ խորը կապվածություն զարգացնի գառան մսով ուտեստների անհավանական ընտրանու հանդեպ։
Այս տարի մասնակիցներից պահանջվում է ներկայացնել առնվազն 3 յուրահատուկ ուտեստ, որոնց նպատակն ու խնդիրն է արտացոլել շեֆ խոհարարների վարպետությունը և զարմացնել ոչ միայն զբոսաշրջիկներին, այլև տեղի բնակիչներին։ Յուրաքանչյուր ճաշատեսակ կմատուցվի Meyron Wine-ի հայկական կարմիր չոր գինի Արենի Ռինդ գյուղից (Վայոց ձոր):
Ձեզ համար պատրաստել ենք որտեղ, ինչ և ինչպես համտեսելու Երևանի ռեստորանների համեղ ուղեցույց:
Սկսենք Թումանյան 40-ից, որտեղ շուրջ երկու տասնամյակ գաստրոնոմիական փորձարկումներով երևանցիներին սիրաշահում է The Club-ը: Խոհանոցը հեղինակային է, ստեղծագործական, սեզոնային ապրանքների շեշտադրմամբ։ Շեֆ խոհարար Հայկ Շաքարյանը ցուցադրել է հայկական բաղադրիչների ոչ ստանդարտ մոտեցում՝ հավելելով ոճավորված մատուցումը։
Խմբագրության ընտրությունը՝ համեմով և աղով տապակած գառան քյաբաբ, մածունից և մեղրային պատոկայից սոուսով։
Ընդամենը մի քանի տասնյակ մետր անցնելով՝ հայտնվում ես ընտանեկան ռեստորանում, որտեղ ներկայացված են կովկասյան խոհանոցի ավանդույթներն ու բաղադրատոմսերը. Մոսկովյան, 28 հասցեում ձեզ սպասում է «Չինար» ռեստորանը։ Քաղաքային բնակարանի հարմարավետությունը, ջերմությունը և մթնոլորտը հիանալի համադրություն են հյուրեր ընդունելու և ընկերների հետ հանդիպման համար:
Խմբագրության ընտրությունը՝ գառան ազդր՝ արիշտայով և սնկով (մեծ չափաբաժինը հնարավոր չէ միայնակ հաղթահարել):
Սարյան
գինու փողոցով կարճ զբոսանքից հետո մենք Արամի 64 հասցեում ենք՝ «Ալյասկա» ռեստորանի վայրի խոհանոցի տիրույթում: Մայրաքաղաքի ամենաշքեղ «վիգվամում» ապաստան կգտնեն որսի, կերակրատեսակների կոպիտ մատուցման, ոչ ստանդարտ մսային լուծումների, ինչպես նաև  ֆիրմային հրեղեն կոկտեյլների և լիկյորների սիրահարները։
Խմբագրության ընտրությունը՝ նորզելանդական գառան սրունքով բուրգեր:
Կայցելենք մայրաքաղաքի գլխավոր հրապարակ, բայց նախ կանգ կառնենք Ամիրյան 4/6 հասցեում, որտեղ կենացների փնջով ձեզ սպասում է «Կովկասի գերուհին» ռեստորանը։ Շեֆ խոհարարները տիրապետում են կովկասյան կծու խոհանոցի գաղտնիքներին, սրտանց պատրաստում և մատուցում են հումորի զգացումով համեմված և ջերմությամբ պատված ուտեստներ։
Խմբագրության ընտրությունը՝ Բում-բարաշկա՝ արգանակ, գառան փափկամիս և կողիկներ,  սպիտակ սոխ, չերի լոլիկ, կծու պղպեղ:
Հանրապետության հրապարակի տուֆային անսամբլով հիանալուց հետո կքայլենք Երևանի ամենահին փողոցներից մեկով, կայցելենք Աբովյան 8, որտեղ գտնվում են ճարտարապետ Վասիլի Միրզոյանի նախագծով 1884 թվականին կառուցված երկու հին շենքերը. դրանք պատկանել են Եղիազարյան եղբայրներին։
«Ոստան» ռեստորանը գտնվում է սև տուֆից կառուցված շենքում, որտեղ վերականգնվել է հին փայտե պատշգամբներով և նստարաններով երևանյան ընդարձակ բակը։ Ռեստորանի երկրորդ հարկում թափանցիկ պատուհաններից այն կողմ կարող եք հետևել հայկական հացի և լավաշի պատրաստման գործընթացին։
Խմբագրության ընտրությունը՝ Կանաչիներով և սպիտակ գինիով շոգեխաշած գառան միս:
Նարնջագույն-վարդագույն տուֆից կառուցված շենքում՝ հայկական խոհանոցի հայտնի «Սալոն» ռեստորանի տեղում, 2022 թվականին բացվել է «Կիլիկիա» ռեստորանը։ Հյուրերին սպասում է թեմատիկ ռեբրենդինգի արդյունքում բարելավված և նորարարություններով լի արևելյան խոհանոցի բազմազանություն:
Խմբագրության ընտրությունը՝ հայկական և ֆրանսիական խոհանոցների համադրումով Գառան միս բլղուրով՝ 12 տեսակի կանաչուց սերուցքային սոուսում։
Եվ ինչպես չայցելենք Երևանի սիրելի հետիոտնային փողոցներից մեկը: Մայրաքաղաքի սրտում՝ Հյուսիսային պողոտա, 3-ում, դուք կգտնեք գողտրիկ օազիս «Չայհոնա»-ում, որը իդեալական վայր է ընտանեկան ու ընկերական ժամանցի, համեղ ճաշկերույթների կամ պարզապես մի բաժակ համեղ թեյի շուրջ հաճելի հանդիպման համար: Հեղինակային դիզայնով ստեղծված տարածքում զգալու եք եվրոպական ձևավորմանը միահյուսված արևելյան ջերմությունը և վայելելու եք ընտիր խոհանոցը:
Խմբագրության ընտրությունը՝ Սամսա Պայ - շերտավոր խմորի մեջ կարտոֆիլի պյուրե, գառան մսի ընտրանի, սպիտակ սոխ և գաղտնի համեմունքներ:

Общество 12:59 06/05/2022 Армения
Организаторы постарались разработать уникальное меню, чтобы спустя месяц у гостей и жителей Армении выработалась глубокая привязанность к невероятной палитре блюд из ягненка.
В этом году участники обязаны представить не менее 3 уникальных блюд, цель и задача которых – представить мастерство шеф-поваров и удивить не только туристов, но и местных жителей. К каждому блюду будет подано армянское вино Meyron Wine: красное сухое Арени из села Ринд (Вайоц Дзор).
Мы подготовили для вас обзор по ереванским ресторанам: где, что и как вкусно отведать.
Начнем с Туманяна, 40, где уже почти два десятилетия ереванцев балует гастрономическими экспериментами The Club. Кухня авторская, креативная, с акцентом на сезонные продукты. Шеф-повар Айк Шакарян подготовил нестандартное прочтение армянских ингредиентов, добавив стилизованную подачу.
Выбор редакции: кабаб из ягненка, обжаренный в кориандре с солью, в соусе из мацуна и медовой патоки.
Пару десятков метров – и мы в семейном ресторане, где представлены кулинарные традиции и рецепты кавказской кухни – на Московяна, 28 вас ждет Чинар. Уют, тепло и атмосфера городского дома - отличное сочетание для приема гостей и встреч друзей.
Выбор редакции: окорок ягненка с ариштой и вешенками (одному не осилить!).
Небольшая прогулка по винной улице Сарьяна – и мы на Арами, 64 – в царстве дикой кухни Alaska. Любители охоты, брутальной подачи блюд, нестандартных мясных решений, а также огненных фирменных коктейлей и ликеров найдут пристанище в самом рօскошном “вигваме” столицы.
Выбор редакции: бургер с бараньей голенью.
Посетим главную площадь столицы, но сначала остановка в ресторане, где вас ждут с букетом тостов – Кавказская пленница на Амиряна, 4/6. Шеф-повара владеют секретами остро-жгучей кавказской кухни, готовят с душой, с дополнением тепла, приправленные чувством юмора и подачей от сердца.
Выбор редакции: Бум-Барашка – заварное блюдо в качестве гарнира: филе ягненка, похлёбка из баранины, бараньи ребра, белый лук, помидоры черри, острый перец.
Полюбобавшись туфовым ансамблем Еревана на Площади Республики, пройдемся по одной из старейших улиц Еревана, заглянем на Абовяна, 8, где расположились два старинных здания 1884 года, принадлежавшие братьям Егиазарянам и возведенные по архитектурному проекту Василия Мирзояна.
В здании из черного туфа расположен ресторан Vostan, где восстановлен большой ереванский двор со старинными деревянными балконами и скамьями. На втором этаже ресторана, через прозрачные окна, сегодня можно наблюдать за процессом выпечки армянского хлеба и лаваша.
Выбор редакции: томленая баранина с зеленью и белым вином.
В здании из оранжево-розового туфа в 2022 году открылся ресторан Kilikia, на месте именитого ресторана армянской кухни «Салон». Гостей ждет тематический ребрендинг с улучшениями и новшествами, предлагающий разнообразные блюда восточной кухни.
Выбор редакции: ягненок с булгуром – микс армянской и французской кухни в обрамлении сливочного соуса из 12 видов трав.
И, как же не заглянуть на одну из любимейших пешеходных улиц Еревана: на Северном проспекте, 3 вас ждет уютный оазис в сердце столицы – Cհaihona – идеальное место для вкусных трапез или проведения праздников с семьей, с друзьями, ну или просто приятные встречи за чашкой вкуснейшего чая. Авторский дизайн создает пространство, где чувствуется восточное тепло в европейском оформлении и можно насладиться отменной кухней.
Выбор редакции: Самса Пай – слоеное тесто с удивительными слоями: картофельное пюре, баранья рулька, филе ягненка, белый лук и секретные специи.