Քաղաքական 10:05 09/05/2022 Հայաստան
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանն ուղերձ է հղել Հաղթանակի և խաղաղության տոնի, Շուշիի ազատագրության և Պաշտպանության բանակի հիմնադրման օրվա առիթով.
Հայրենական պատերազմի մեծարգո՛ վետերաններ,
Արցախյան ազատամարտի փառապա՛նծ մարտիկներ, երկրապահնե՛ր,
Հայկական բանակի զինվորնե՛ր, սպանե՛ր
Այսօր Հաղթանակի օրն է, ու թեև մեզանից խլել են մայիսյան Եռատոնը՝ մեզ զրկելով Շուշիի փառահեղ ազատագրումը Շուշիում տոնելու իրավունքից, Արցախի պաշտպանության բանակը՝ հաղթանակած լինելու փառքից և ուժից, մենք ապրում ենք այն գիտակցումով, որ երկրապա՛հ է մեզանից յուրաքանչյուրը։ Եվ շարունակելո՛ւ ենք պայքարել՝ հայ ժողովրդի լինելիության իրավունքը, իր պատմական Հայրենիքում ապրելու կամքը պաշտպանելու, արդարությունը վերականգնելու համար։
Աշխարհաքաղաքական զարգացումների, տարածաշրջանային բարդ, արյունալի վերաձևումների գործընթացում հայ ժողովուրդը պետք է նորից վերականգնի իր արժանապատիվ կեցվածքը և ցույց տա աշխարհին, որ իր դեմքը պարտված իշխանությունը չէ, այլ այն ազնիվ, ազգանվեր, խրոխտ սերունդը, որ դուրս է եկել պայքարի և պատրաստ է ոչ միայն կյանքը նվիրել, այլ նորից հաղթել, ապրել ու արարել հանուն հավերժական Հայաստանի։
Այսօր բեկումնային է պահը, և եթե ուզում ենք նորից փրկել Արցախն ու պետություն ունենալ, օր առաջ պիտի համախմբվել՝ ընդունելով այն իրողությունը, որ Երևանի Ֆրանսիայի հրապարակում, Հանրապետության մարզերում Դիմադրության շարժմանը միացած մեր հազարավոր հայրենակիցներ, ըստ էության, պայքարում են ոչ միայն Հայաստանի իշխանությունը զավթած քաղաքական միավորի դեմ, ով իր հակապետական գործողություններով անհերքելիորեն սպասարկել է թշնամու շահերը, այլ այն ուժերի, որոնք իրականում հովանավորում են նրանց՝ Արցախը, Հայաստանը վերջնականապես պառակտելու, ոչնչացնելու նպատակով։
Արցախյան առաջին պատերազմում մեր միասնությունն էր մեր ուժը, և ժողովրդի գիտակցության մեջ խրված չէր այն պառակտիչ, վտանգավոր սեպը՝ ով է Արցախից, ով՝ Հայաստանից․ Հայաստանի բոլոր մարզերից, Երևանից հազարավոր կամավորականներ մեկնում էին Արցախ՝ այն իրավամբ իրենց Հայրենիքը համարելով, իսկ Արցախից ջոկատներ էին գալիս Գյումրի՝ երկրաշարժի հետևանքով տուժած մեր հայրենակիցներին օգնելու համար։
Ես այսօր հպարտություն եմ ապրում այդ մաքառումը հիշելիս և խորին երախտագիտություն հայտնում մեր հաղթանակները կերտած սերունդներին՝ Հայրենական, Արցախյան  պատերազմների վետերաններին, Արցախի պաշտպանության բանակի պատվախնդիր զինծառայողներին, ովքեր հիրավի հերոսական ծառայություն են իրականացրել՝ քառորդ դարից ավելի անառիկ պահելով Արցախի սահմանները, երկրապահներին, կամավորականներին, բոլոր այն մարդկանց, որոնց համար անսակարկելի արժեք է Հայրենիքը։
Հավերժ խոնարհում այն հերոսների սխրանքի առջև, ովքեր իրենց կյանքն են տվել Շուշին, Արցախը ազատագրելու, Հայաստանը պաշտպանելու համար՝ հաղթողի հպարտություն, արժանապատվություն նվիրելով աշխարհասփյուռ հայ ժողովրդին։ Նրանց հավերժ փառք ու պատիվ»։

Политика 13:40 09/05/2022 Армения
Бывший министр обороны, глава фракции блока «Армения» Сейран Оганян направил послание по случаю 9 мая:
«Сегодня – День Победы, и несмотря на то, что у нас отняли майский Тройной праздник, лишив нас права праздновать славное освобождение Шуши в Шуши, Армию обороны Арцаха  – славы победившей и силы, мы живем с осознанием того, что хранителем страны является каждый из нас. И мы продолжим бороться за право армянского народа существовать, защиту его воли жить на своей  исторической Родине, за восстановление справедливости.
В процессе геополитических развитий, сложного, кровавого регионального перекраивания  армянский народ должен восстановить свое достоинство и показать миру, что его лицо – не побежденные власти, а вышедшее на борьбу честное, патриотичное, храброе поколение, готовое не только отдать свою жизнь, но и побеждать, жить и творить во имя вечной Армении.
Сегодня переломный момент. Если мы хотим снова спасти Арцах и иметь государство, то должны как можно скорее объединиться, приняв тот факт, что присоединившиеся к Движению сопротивления тысячи наших соотечественников на площади Франции борются не только против захватившей власть в Армении политической единицы, которая своими антигосударственными действиями безоговорочно обслуживала интересы врага, но и тех сил, которые в действительности спонсируют их с целью окончательно расколоть, уничтожить Арцах и Армению.
В Первую Арцахскую войну нашей силой было наше единство, в сознание людей не был вбит клин раскола, кто из Арцаха, а кто из Армении. Тысячи добровольцев со всей Армении отправлялись в Арцах, справедливо считая его своей Родиной, а отряды из Арцаха прибывали в Гюмри, чтобы помочь нашим соотечественникам, пострадавшим от землетрясения.
Сегодня я с гордостью вспоминаю ту борьбу, выражаю глубокую признательность поколениям, сотворившим наши победы, ветеранам ВОВ и Арцахских войн, славным военнослужащим Армии обороны Арцаха, которые несли поистине героическую службу, сохраняя границы Арцаха более четверти века неприступными, добровольцам, всем тем людям, для которых Родина является непререкаемой ценностью.
Вечная поклон перед подвигом героев, отдавших свои жизни за Шуши, за освобождение Арцаха, за защиту Армении, подарив гордость, достоинство победителя армянскому народу всего мира. Вечная слава им и честь».