Կրթություն, գիտություն 08:12 12/05/2022 Աշխարհում
ԱՄՆ-ի Մինեսոտա նահանգից մի երեխա 13 տարեկանում դարձել է համալսարանի շրջանավարտ և որոշել է վերադառնալ ուսումնական հաստատություն՝ որպես պրոֆեսոր: Այս մասին հայտնում է UPI լրատվական գործակալությունը։
Մայիսին Էլիոթ Թանները ավարտում է կրթությունը Մինեսոտայի համալսարանում: Նա կստանա բակալավրի աստիճան՝ անցնելով ֆիզիկայի և ֆակուլտատիվ մաթեմատիկայի հիմնական կուրսը։ Հաջորդ քայլը կլինի ֆիզիկայի դոկտորական աստիճան ստանալը։
Տղան հայտարարել է, որ հույս ունի դառնալ Մինեսոտայի համալսարանի պրոֆեսոր՝ գիտության հանդեպ ունեցած իր սերը այլ մարդկանց հետ կիսելու համար։
Նրա մայրը՝ Միշել Թանները, պնդում է, որ իր որդին ինքնուրույն է սովորել կարդալ այն տարիքում, երբ երեխաների մեծ մասն այդ տարիքում նույնիսկ չեն կարողացել իրենց կոշիկները կապել։
«Նա սկսեց կարդալ, երբ երկու-երեք տարեկան էր։ Օ՜,դա հետաքրքիր է, - արձագանքեցինք մենք։ - Դու կարդո՞ւմ ես։ Իսկ մենք քեզ անգամ դա չենք սովորեցրել»,- պատմել է նա։

Education 11:03 12/05/2022 World
A 13-year-old Minnesota boy is set to graduate with a bachelor's degree from the University of Minnesota in May -- and he's planning to get his doctorate, UPI reports.
Elliott Tanner of St. Louis Park is scheduled to graduate in May from the University of Minnesota with a major in physics and a minor in math.
Tanner said the next step in his education will be the school's doctoral physics program.
The boy's mother, Michelle Tanner, said he taught himself to read at an age when most kids are still figuring out how to tie their shoes.
"He had started reading when he was maybe 2, just 3. We said, 'Oh, well, that's interesting. You're reading. We didn't teach you to read,'" she told KSTP-TV.
Tanner started reading college-level textbooks at the age of 9, and two years later he graduated from Normandale Community College with an associate of science degree.
"It's amazing. It's sort of been a crazy ride getting here, but it's just been such a nice experience," Tanner said.
He said he is hoping to earn his doctorate and give back to the university.
"I'm hoping to become a professor at the University of Minnesota in order to also spread this joy and passion for physics with other people," he said.