Քաղաքական 10:53 12/05/2022 Հայաստան
Արտակ Զաքարյան. Նիկոլը 2018թ. մայիսի 12-ին առաջին անգամ մտավ ՊՆ, այսօր բանակը արնահոսող վերք է դարձել
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ՀՀԿ-ական գործիչ Արտակ Զաքարյանը գրում է.
«Բացվում է մայիսի 12-ի առավոտը: Բացվում է հույսով, որ Հայաստանը կրկին վերագտնելու է զարգացման իր հաստատուն ուղին:
28 տարի առաջ, 1994 թ. մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտավ կրակի և ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցման մասին եռակողմ համաձայնագիրը, որը ստորագրվել էր Արցախի, Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից՝ Ռուսաստանի միջնորդությամբ:
Դա հաղթական պատերազմի ազդարարն էր: Հայաստանը դարձավ գործոն, հայը` հաղթող:
Հայկական ուժերի վերահսկողության տակ անցան Արաքսի հովիտը, Քարվաճառը, Մուղանի դաշտավայրի մի հատվածը: 26 տարի Հայաստանն անվտանգության ամուր միջավայր ուներ, որը թելադրող հանգամանք էր տարածաշրջանային հարցերում: 26 տարի Հայաստանը միջազգային քաղաքական օրակարգի ինքնուրույն մաս էր` իր կենսական շահերով հանդերձ:
Իշխանությունը զավթած Նիկոլը, 2018թ. մայիսի 12-ին, որպես վարչապետ, առաջին անգամ մտավ ՀՀ ՊՆ վարչական համալիր: Այսօր բանակը արնահոսող վերք է դարձել:
2021թ. մայիսի 12-ին ադրբեջանական ստորաբաժանումները, Սև լճի կողմից մտան Հայաստանի ինքնիշխան տարածք և առ այսօր օկուպացրած պահում են շուրջ 45 ք. կմ-ը:
2022թ. մայիսի 12-ին Հայաստանի ու Արցախի գոյության համաժողովրդական պայքարի 12-րդ օրն է: Նիկոլը և իր խունտան որպես «իշխանություն», դեռևս շարունակում են մնալ Արցախի և Հայաստանի սպառնալիքներից մեկը: Քանի դեռ այդ սպառնալիքը չի հեռացվել, մնացյալ արտաքին սպառնալիքները չեզոքացնել հնարավոր չի լինելու»։

Политика 13:04 12/05/2022 Армения
Артак Закарян: Никол 12 мая 2018 года впервые вошел в административный комплекс Минобороны Армении, сегодня армия – кровоточащая рана
Бывший заместитель министра обороны Армении, представитель РПА Артак Закарян на своей странице в социальной сети Facebook пишет:
«Открывается утро 12 мая. Открывается с надеждой, что Армения вновь обретет свой путь устойчивого развития.
28 лет назад, 12 мая 1994 года, вступило в силу трехстороннее соглашение о полном прекращении огня и военных действий, подписанное Арцахом, Азербайджаном и Арменией – при посредничестве России.
Это стало извещением о победной войне. Армения стала фактором, армянин – победителем.
Под контроль армянских сил перешли долина Аракса, Карвачар, часть Муганской равнины. 26 лет у Армении была крепкая среда безопасности, которая была диктующим обстоятельством в региональных вопросах. 26 лет Армения была самостоятельной частью международной политической повестки дня – со своими жизненно важными интересами.
Захвативший власть Никол 12 мая 2018 года в качестве премьер-министра впервые вошел в административный комплекс Минобороны РА. Сегодня армия – сплошная кровоточащая рана.
12 мая 2021 года азербайджанские подразделения со стороны Черного озера (Сев лич) вторглись на суверенную территорию Армении и до сих пор удерживают под оккупацией около 45 кв. км.
12 мая 2022 года – 12-й день всенародной борьбы за существование Армении и Арцаха. Никол и его хунта, как "власть", еще продолжают оставаться одной из угроз Арцаху и Армении. Пока эта угроза не будет устранена, нейтрализовать остальные внешние угрозы не удастся».