Իրավունք 13:42 13/05/2022 Հայաստան
Միայնակ մայրը ձերբակալվել է, «ո՞ւր են նախկինում առիթ-անառիթ վայրկենապես միացող «կանանց իրավունքների պաշտպանները»
«Չգիտես՝ ում կողմից կատարված, չգիտես՝ ինչպես համացանցում հայտնված ձայնագրությունն ուղեկցվում էր քաղաքացի Էմմա Սարգսյանի լուսանկարով։ Հիշեցնեմ, որ այդ ձայնագրության հիման վրա ժամեր առաջ ձերբակալվել է հանրային գործիչ Ավետիք Չալաբյանը։
Հաշվի առնելով Քննչական կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրությունում նշված ձայնագրության վկայակոչումը՝ քաղաքացի Էմմա Սարգսյանի հետ ինքնակամ ներկայացել ենք ՔԿ Երևանի վարչություն»,- երեկ երեկոյան գրել էր իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Այնուհետև տեղեկացրել էր, որ միայնակ մայր Էմմա Սարգսյանը  ձերբակալվել է, իսկ անչափահաս դուստրը մնացել է մեն-մենակ…
Ռուբեն Մելիքյանը ուղիղ եթերով հայտնեց, որ Էմմա Սարսգսյանի ձերբակալման դեմ բողոք է ներկայացրել։ Նա պատմեց նաև, որ զանգ է ստացել Էմմայի 14-ամյա աղջկանից, ով այժմ ազգականների մոտ է։
«Առավոտյան զանգահարում է  հուզված, լացող երեխա ու հարցնում է մայրիկից։ Ինձ է զանգահարել, քանի որ դուրս գալուց Էմման իմ հեռախոսհամարն էր թողել»,- ասաց իրավապաշտպանը։
Նա նշեց, որ այս գործի մասին ինքը որևէ բան չի ասի, ուղղակի խնդրեց բոլորին բացել ու լսել այն ձայնագրությունը,  որը մի քանի օր առաջ  իշխանական մամուլում հայտնվեց. «Լսեք և տեսեք, թե ով է սադրում, ով է ինչ ուզում, ով ինչ դատողություններ է անում, ով է առաջինը խոսում փողի մասին։ Լսեք ու ձեր հետևությունները կանեք, թե ինչերի են ունակ այս քաղաքական իշխանությունները մարդկանց շեղելու լրջագույն հանցագործություններից»։
Տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ, ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը, անդրադառնալով Էմմա Սարգսյանի ձերբակալության փաստին, գրում է.
«Ուշադրություն դարձրեք գիշերը ձերբակալված երիտասարդ կնոջ խնդրին. իր անչափահաս երեխային մենակ են թողել, մորը ձերբակալել լրիվ անկապ ձայնագրության հիման վրա, որն արել է իշխանական սադրիչը ու որում ինքն է անընդհատ փողով ցույցի թեմա բացում ու որևէ հստակ բան չկա ձայնագրությունում, որ իր զրուցակիցները համաձայնվել են փող տալ։
Հիշո՞ւմ եք, մի դեպք կար, երբ ինչ-որ կնոջ՝ էլի անչափահաս երեխա ունեցող, 4-րդ անգամ գողություն անելուց հետո ձերբակալել էին, ինչ մեծ աղմուկ էր բարձրացել։ Ասում էին. «Մայր է, ծայրահեղ աղքատության մեջ է, ստիպված է գողության գնացել, ինչպես կարելի է ձերբակալել»։
Հիմա այս դեպքում, երբ կինը ինքնակամ ներկայացել է ոստիկանություն (ոստիկանությունից նրան նույնիսկ չէին կանչել) ու նրան ձերբակալել են (թեպետ դրա համար որևէ հիմք չկա), նախկինում առիթ-անառիթ վայրկենապես միացող «կանանց իրավունքների պաշտպաններն» ո՞ւր են»։
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Նարինե Արզումանյանը կիսվել է Կարեն Վրթանեսյանի գրառմամբ ու ավելացրել.
«կհիշե՞ք naxkinneri vaxtva ֆեմինիստներին, որ գետիններին էին պառկում, ղժում-ճղվում և այլն, իբր ոչ բռնությանը-բան։
մի ամիս անցավ համարյա Սոնա Մնացականյանի ու իր չծնված երեխայի սպանությունից։
երեկ գիշերվանից էլ միայնակ մոր են ձերբակալել առանց լուրջ պատճառների։
Անչափահաս երեխա ունի, կրկնում եմ, ու միայնակ մայր ա»։
«Հայրենիքի դարպասներ»-ի հիմնադիր նախագահ Արման Հայրապետյանը գրել է.
«Երեսպաշտների ձայնը չի լսվում»։
Ֆեյսբուքյան օգտատեր Սրբուհի Առաքելյանը գրել է.
«Սերնդասպան վիժվածքը շարունակում է իր գործը։ Հղի կնոջը սպանողին բաց են թողնում, բայց ինչ-որ կասկածելի մեղադրանքով ձերբակալում են միայնակ մորը, որի անչափահաս դուստրը մնաց մենակ․․․
Սրիկան չի բավարարվել 5000 տղաների կյանք խլելով ու 10 հազարի ճակատագիր խեղելով, նա շարունակում է ոճրագործությունները։ Եվ կշարունակի այնքան, մինչև մենք դա հանդուրժենք։
#stop_նիկոլ»։
Ավետիք Չալաբյանի կինը՝ Անահիտ Ադամյանը գրում է․
«Երեկ ու այսօր շատերդ երևի տեսել եք Ավետիքի բերման ենթարկելու խայտառակ կադրերը: Մի գուցե նաև լսել եք ակնհայտ մոնտաժված ձայնագրությունը, որը փորձում են որպես հիմք օգտագործել այս ակնհայտ քաղաքական գործը կյանքի բերելու համար:
Այս իշխանությունը վախենում է անկախ, կայացած, հայրենիքը ու հային սիրող մարդկանցից: Վախենում է հայ մարդուց, որը չի պատկերացնում իր կյանքը առանց Հայաստանի, իսկ Հայաստանը առանց հզոր բանակի և պետության:
Եթե ուշադրություն դարձնեք, Ավետիքին անձամբ ճանաչող և իր հետ աշխատած ցանկացած մարդ անվերապահ հավատում և աջակցում է իրեն ու պատրաստ է իր կողքին կանգնել: Շատերը այդ մասին այսօր հանրային հայտնել են:
Ինձ երեկվանից զանգում ու գրում են հարյուրավոր մարդիկ, մենք անչափ շնորհակալ ենք բոլորիցդ մեր ընտանիքի կողքին լինելու համար :
Շատերդ հարցնում եք, թե ինչպես օգնել, ասեմ, այս պահին լավագույն օգնությունը Ավետիքին հանրային աջակցելն է:

Право 15:11 13/05/2022 Армения
Мать-одиночка задержана. Где же «защитники прав женщин», которые прежде по поводу и без через секунду уже поднимали шум?
«Невесть кем состряпанная, невесть откуда появившаяся в Сети запись сопровождалась фотографией гражданки Эммы Саркисян. Напомню, что на основании упомянутой аудиозаписи несколько часов назад был задержан общественный деятель Аветик Чалабян.
С учетом отсылки на аудиозапись, указанную в официальном сообщении Следственного комитета, мы с гражданкой Эммой Саркисян добровольно явились в следственное управление СК по Еревану», – написал вечером 12 мая правозащитник Рубен Меликян.
Затем он сообщил, что мать-одиночка Эмма Саркисян задержана, а ее несовершеннолетняя дочь осталась совсем одна.
Рубен Меликян заявил в прямом эфире, что подал жалобу на задержание Эммы Саркисян. Он рассказал также, что получил звонок от 14-летней дочери Эммы, которая сейчас находится у родственников.
«Утром звонит расстроенный, плачущий ребенок и спрашивает о маме. Позвонила мне, потому что Эмма, выходя из дома, оставила мой номер телефона», – рассказал правозащитник.
Он отметил, что ничего не будет говорить об этом деле, просто попросил всех открыть и прослушать запись, появившуюся в провластной прессе несколько дней назад. «Послушайте и увидите, кто провоцирует, кто и что хочет, у кого и какие суждения, кто первым говорит о деньгах.
Послушайте и сделайте свои выводы о том, на что способны эти политические власти, чтобы отвлечь людей от  серьезнейших преступлений», – указал Рубен Меликян.
Эксперт по информационной безопасности, координатор специализированного сайта «Разминфо» Карен Вртанесян, коснувшись факта задержания Эммы Саркисян, пишет:
«Обратите внимание на проблему задержанной ночью молодой женщины: ее несовершеннолетнюю дочь оставили одну, мать задержали на основании совершенно бессмысленной записи, сделанной провластным провокатором, в которой он сам постоянно поднимает тему денег на митинге. И в записи нет ничего четко указывающего на то, что собеседники согласились заплатить.
Помните, был случай, когда какую-то женщину, у которой тоже был несовершеннолетний ребенок, после совершенной в четвертый раз кражи задержали, и какая шумиха поднялась. Говорили, мол: "Она мать, в крайней нищете, она пошла на воровство вынужденно, как ее можно задерживать?"
Теперь, в этом случае, когда женщина добровольно явилась в полицию (ее даже не вызывали в полицию) и ее задержали (хотя каких-либо оснований для этого нет), где же "защитники прав женщин", которые прежде по поводу и без через секунду поднимали шум?»
Пользователь Facebook Нарине Арзуманян поделилась публикацией Карена Вртанесяна и добавила:
«Вы вспомните феминисток при прежних властях, которые лежали на земле, кричали и т. д., типа, "нет" насилию и прочее?
прошел почти месяц с момента убийства Соны Мнацаканян и ее нерожденного ребенка.
со вчерашнего вечера же без веских причин задержали мать-одиночку.
У нее несовершеннолетний ребенок, повторяю, она мать-одиночка».
Арман Айрапетян пишет:
«Лицемеров не слышно».
Пользователь Facebook Србуи Аракелян написала:
«Убивший целое поколение выродок продолжает свое дело. Убийцу беременной женщины отпускают, но по какому-то сомнительному обвинению задерживают мать-одиночку, чья несовершеннолетняя дочь осталась одна ․․․
Подлец не удовлетворился тем, что лишил жизни 5000 ребят и исказил судьбы 10000, он продолжает преступления. И это будет продолжаться до тех пор, пока мы будем это терпеть.