Իշխան Սաղաթելյան. Չկա պառակտում, կա լայն համախմբում
«Շատերը փորձում են շարժումը պառակտել, բայց նման խնդիր ընդհանրապես չկա»,-անդրադառնալով հարցին, թե խոսակցություններ կան «Դիմադրության» շարժման միջև պառակտումների մասին, հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը։
Բանախոսն ասաց, շարժումը քաղաքական է, բայց վերկուսակցական։
«Հաճախ կուսակցություններն ավելի են աչքի ընկնում, որովհետև դրանք ունեն կազմակերպված ռեսուրս։ Կա լայն համախմբում, քանի որ մենք չենք ընդգրկվել մեկ կուսակցության, անհատի, այլ գաղափարի շուրջ»,-ասաց Սաղաթելյանը՝ հիշեցնելով, որ 88-ի արցախյան շարժման ժամանակ մարդիկ չէին համախմբվել Վազգեն Մանուկյանի, Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, Իգոր Մուրադյանի շուրջ, այլ գաղափարի։
Նա հերքեց պառակտված լինելու, առաջնորդ փնտրելու և այլ խոսակցություններ, ասաց. «Չկա նման բան»։
Հնարավոր իշխանափոխությունից հետո կառավարության կազմում ընդգրկվողների վերաբերյալ հարցին ի պատասխան, Սաղաթելյանն ասաց, քննարկումներ չեն արել, բայց ընդգրկվելու են փորձառու, ներուժ ունեցող մասնագետներ՝ անկախ կուսակցական պատկանելությունից, որպեսզի կարողանան երկիրն այս վիճակից դուրս բերել։
«Էսօրվա իշխանությունն ի՞նչ է անում, ասում է՝ պոլի փեդ լինի, մեզանից լինի։ Նրանք այդ սկզբունքով են առաջնորդվում։ Ո՞ւմ են նշանակել Վանաձորի քաղաքապետի պաշտոնակատար։ Մի հատ էդ մարդու անցյալը նայեք, ինքը մարդկանց հանել էր փողոց նման դեմքերի դեմ պայքարելու համար։ Ինքաը ասում էր՝ պետք է հարգենք ժողովրդի ընտրելու և ընտրվելու իրավունքը, Վանաձորցին գնացել, քաղաքապետ է ընտրել, գորիսեցին գնացել քաղաքապետ էր ընտրել։ Ինչի՞ չեք հարգում, ինչի՞ եք ընտրված մարդկանց կալանավորում։ Մենք այդ սկզբունքով չենք առաջնորդվելու, դա լավ տեղ չի տանում»,-ասաց նա։

Право 17:08 14/05/2022 Армения
Многие пытаются внести раскол в ряды движения, но подобной проблемы вообще нет, заявил сегодня в ходе пресс-конференции на площади Франции в Ереване представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн», вице-спикер Национального Собрания от оппозиции Ишхан Сагателян.
Он отметил, что движение – политическое, но в то же время оно надпартийное.
«Часто партии больше бросаются в глаза, потому что у них есть организованный ресурс. Но раскола нет, напротив, есть широкая консолидация, поскольку мы сплотились не вокруг какой-то партии или человека, а вокруг идеи», – сказал Ишхан Сагателян, касаясь замечания, что муссируются разговоры о расколе в Движении сопротивления.
Он напомнил, что во время Арцахского движения 88-го года люди сплотились не вокруг Вазгена Манукяна, Левона Тер-Петросяна, Игоря Мурадяна, они сплотились вокруг идеи.
Ишхан Сагателян сообщил, что после смены власти следующее правительство не будет сформировано по партийными квотам, будут представлены обладающие потенциалом специалисты независимо от партийной принадлежности, чтобы суметь вывести страну из этого положения.