Քաղաքական 15:57 22/05/2022 Հայաստան
«Պարտված ղեկավարը, ով այսօր ունի ընկածի կարգավիճակ, գնում է  բանակցելու երկրների հետ, այս դեպքում Ադրբեջան, Թուրրքիա մի ժամանակահատվածում, երբ նույնիսկ ամենամեծ ցանկության դեպքում էլ հաջողելու որևէ հնարավորություն չունի»,- Ֆրանսիայի հրապարակում «Հայաստանի առջև կանգնած մարտահրավերները և լուծումները» թեմայով քննարկմանն ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա ընդգծեց, որ այս իշխանությունը նպատակային ձևով  պետությունը տանում է տապալման։
«Հստակ հասկանում եմ՝ այն կարգավիճակը, որն ունի այս իշխանությունը, ուղղակի նրան որևէ ձևով հնարավորություն չի տալու որևէ բանակցություններում հաջողելու։ Այն հարցերը, որոնք կարող էին տաս, քսան տարի առաջ քննարկման առարկա լինեին, դրա շրջանակներում որևէ ձև հաղթելու ու շահած դուրս գալու հնարավորություն ունենայինք, այս իշխանության պարագայում ամբողջությամբ ձախողված է»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ ԶՈւ հետ կապված այսօր գրեթե ունենք զրոյական վիճակ։
«Զինված ուժերի բացակայության պայմաններում խաղաղություն որևէ պարագայում չի լինելու, Թուրքիան ու Ադրբեջանը պարզ տեքստով, հրապարակային միջազգային հանրությանը, իրենց հանրությանը, Հայաստանին անընդհատ ուղերձներ են հղում, որ իրենց տարածքային հավակնությունները նույնիսկ եղածով չեն սահմանափակվելու։ Այս պարագայում ի՞նչ խաղաղության մասին է  խոսքը։ Մեր տարածաշրջանում  երկարատև խաղաղության, անվտանգության, կայունության ապահովման գլխավոր գործոնը Զինված ուժերն է, որը տարիներ շարունակ ունեցել ենք, ապահովել է հարաբերական խաղաղություն։
Մարտահրավերների տեսանկյունից մեր գլխավոր անելիքն  իշխանության փոփոխությունից հետո պետք է սկսենք Զինված ուժերից»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։

«Потерпевший поражение руководитель, у которого сегодня статус проигравшего, отправляется вести переговоры со странами, в данном случае с Азербайджаном, Турцией, в условиях, когда даже при самом большом желании у него нет шансов на успех», – заявил на обсуждении на тему «Стоящие перед Арменией вызовы и решения» на площади Франции в Ереване 22 мая депутат НС от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что эти власти целенаправленно ведут государство к краху.
«Статус, который сегодня есть у этой власти, просто не позволяет ей добиться успеха в каких-либо переговорах», – сказал Тигран Абрамян.
Он отметил, что сегодня у нас почти нулевая ситуация по части Вооруженных Сил.
«При отсутствии ВС мира не будет ни при каких обстоятельствах. Турция и Азербайджан прямым текстом, публично международному сообществу, своему обществу, Армении постоянно направляют месседжи, что их территориальные амбиции не будут ограничиваться даже тем, что у них есть сейчас. В таком случае о каком мире идет речь? Главным фактором обеспечения прочного мира, безопасности и стабильности в нашем регионе являются Вооруженные Силы, которые у нас были годами, обеспечивали относительный мир.
Что касается вызовов, то наша главная задача после смены власти – начать с Вооруженных Сил», – сказал Тигран Абрамян.