Այն պետական կառույցները, որոնք չեն սպասարկում ՀՀ ժողովրդի շահերը, դրանց գործունեությունը պետք է արգելափակել. Սաղաթելյան
«Այսօր մեկ անգամ ևս փասեցինք, երբ որ միասին ենք, մեր առջև խնդիր ենք դնում, այդ խնդիրը լուծելի է»,- հայտարարեց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը, երբ ԱԳՆ մուտքերը մոտ երեք ժամ շրջափակելուց, ապաշրջափակելուց հետո երթով հասան Ֆրանսիայի հրապարակ։
Նրա խոսքով, այն պետական կառույցները, որոնք չեն սպասարկում Հայաստանի և հայ ժողովրդի շահերը, իրենց գործունեությունը պետք է արգելափակել, խոչընդոտել, դրանով ցույց տալ ժողովորդի կամքը, հասնել ամբողջական երկիշխանության։
Ի.Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ այսօր ժամը 19։00-ին Սասունցի Դավթի արձանի մոտ կունենա հանրահավաք, որից հետո անհնազանդության երթով կշարժվեն դեպի Ֆրանսիայի հրապարակ։
- Առավոտյան ժամը 8-ին մենք կարողացանք անել այն, ինչ քչերը կպատկերացնեին. Վարդևանյան
- Լարված իրավիճակ՝ ԱԳՆ մոտ
- ԱԳՆ մուտք գործած պատգամավորներն Արցախի դրոշտ փակցրեցին Մնացական Սաֆարյանի պիջակին ու հարցեր ուղղեցին

Politics 15:36 24/05/2022 Armenia
Opposition leader: Activities of government agencies not serving Armenia's interests should be blocked
Opposition leader Ishkhan Saghatelyan has defended the move to block entrances to the Armenian Foreign Ministry by opposition demonstrators on Tuesday, saying it is a tool to make the people’s voice heard.
Members and supporters of the opposition Resistance Movement demanding Nikol Pashinyan's resignation blocked all entrances the Armenian Foreign Ministry building for nearly three hours to prevent employees from entering it.
“Today, we have proved once again that we can fulfil any task set if we stand together,” Saghatelyan told reporters after protesters led by him unblocked the building entrances and returned to France Square.
"The activities of the government agencies that no longer cater for Armenia’s interests should be blocked, thus showing the will of the people and achieving complete dual power," he stated.
Saghatelyan recalled that a rally would be held near the statue of Sasuntsi Davit (David of Sassoun) on Tuesday evening, to be followed by a march to France Square.