Հասարակություն 09:52 30/05/2022 Հայաստան
Մայիսի 29-ին Թբիլիսիում նշում են Վարդատոնը։ Ամեն տարի մայիսի վերջին կիրակի օրը Թբիլիսիում նշվում է որպես Սայաթ-Նովայի հիշատակի օր:
Jnews-ի հաղորդմամբ, վիրահայերը, ավելի քան մեկ դար առաջ հաստատված կարգի համաձայն՝ Հովհաննես Թումանյանի տնից երթով իջել են աշուղի հուշակոթողի մոտ, վարդեր խոնարհել, ապա շարժվել Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցի և հարգանքի տուրք մատուցել մեծն աշուղի հիշատակին։
Վարդատոնն առաջին անգամ նշվել է 1914-ին Հովհաննես Թումանյանի և գեղանկարիչ Գևորգ Բաշինջաղյանի նախաձեռնությամբ: Այնուհետև այն դարձել է ավանդական:

Tbilisi celebrated the tradition festival called Vardaton (Feast of Roses) dedicated to famous folk singer (ashugh) and poet Sayat-Nova on Sunday, May 29, Jnews reported.
According to a tradition established over a century ago, Georgian Armenians marched from Hovhannes Tumanyan's House to the Sayat-Nova monument to lay roses at it. Afterwards, they headed to the Saint Gevorg Church to pay tribute to the undying memory of the great ashugh.
Vardaton was first celebrated in 1914 at the initiative of Hovhannes Tumanyan and artist Gevorg Bashinjaghian. Then it became a tradition.