«Զարթոնք»-ը սատարում է խորհրդարանական ընդդիմության նախաձեռնությանը
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության գործադիր մարմինը խստորեն դատապարտում է այս իշխանությունների որդեգրած վտանգավոր արտաքին քաղաքականությունը, հատկապես՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքից հրաժարվելու և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման պահանջատիրությունից փաստացի հրաժարվելու նախապայմանով հայ-թուրքական հաշտեցման կեղծ գործընթաց նախաձեռնելու հարցերում: Այս մասին ասված է կուսակցության գործադիր մարմնի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Խորհրդարանական ընդիմության նախաձեռնությամբ 2022թ. հունիսի 3-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ է հրավիրված, որի օրակարգում է Ազգային ժողովի՝ Հայ-ադրբեջանական և Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ հայտարարության նախագիծը: Ներկայացված նախագծով նպատակ է դրված սահմանել հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին առնչվող այն կարմիր գծերը, որոնք Հայաստանի որևէ իշխանություն չպետք է անցնի:
«Զարթոնք» ազգային քրիստոնեական կուսակցության գործադիր մարմինը, սատարում է Ազգային ժողովի ընդդիմադիր խմբակցությունների հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններում կարմիր գծեր սահմանելու նախաձեռնությանը:
- Նիկոլիզմը չի կարող հաղթել Հայաստանին ու Արցախին. Շարմազանով
- Արարատի մարզպետը չի ասել՝ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. Ակցիայի մասնակից
- Հունիսի 3-ին իշխանությունները պետք է հիմնավորեն, որ ըստ իրենց՝ Արցախը լինելու է Ադրբեջանի կազմում. Իշխան Սաղաթելյան

Politics 13:03 02/06/2022 Armenia
The executive body of the Zartonk (Awakening) National Christian Party strongly condemns the “dangerous” foreign policy pursued by the incumbent Armenian authorities, it said in a statement on Thursday.
Particularly, the party says it concerns the “sham” process of Armenian-Turkish reconciliation on the condition of renouncing the Artsakh people's right to self-determination as well as the demand for international recognition of the Armenian Genocide.
It recalls that the opposition blocs represented in the Armenian National Assembly have called a special session on June 3 to discuss a draft resolution on Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish relations.
“The document outlines the red lines concerning Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani relations, which must not be crossed by any Armenian government,” the party said.
"The executive body of the Zartonk (Awakening) National Christian Party supports the initiative of the parliamentary opposition factions to set red lines for Armenian-Turkish and Armenian-Azerbaijani relations," the statement reads.