Քաղաքական 11:27 09/06/2022 Հայաստան
ԱԳՆ շենքի դիմաց բողոքի ակցիան ավարտվեց։ Խաղաղ անհնազանդության ակցիայի մասնակիցները նախարարության շենքից կրկին երթով վերադարձան Ֆրանսիայի հրապարակ։
«Ռազմավարական դաշնակցի հետ մենք ունենք բազմաթիվ հարցեր, որոնք պետք է քննարկենք ու լուծում տանք։ Բայց դա պետք է լինի առանց Նիկոլի, որովոհետև Նիկոլը չի արտահայտում հայ ժողովրդի կամքն ու դիրքորոշումը, կապ չունի կենսական անհրաժեշտության առանջնահերթ խնդիրների ու սկզբունքների հետ։ Ինքը դավաճան է և չունի մանդատ ժողովրդի կողմից»,-հայտարարեց Սաղաթելյանը։
Նա ընդգծեց, թե Հայաստանի բարեկամ, թե ռազմավարական գործընկեր, թե թշնամի պետությունները պետք է հստակ իմանան, չի կարող լինել որևէ լուծում, որ Արցախը լինի Ադրբեջանի կազմում՝ անկախ օրվա «դավաճան իշխանությունների մոտեցումներից», հայ ժողովուորդը տեր է Արցախին։
«Երբեք Արցախը չի հայաթափվելու, Նոր նախիջևան չի լինելու, որովհետև մենք տեր ենք  մեր իրավունքներին»,-ասաց նա։
Նրա խոսքով, ԱԳ նախարարության շենքի մոտ գալու, ուղերձը բարձրաձայնելու նպատակը կատարված է։
«Մեր խոսքը հստակ փոխանցել ենք։ Հիմա կշարժվենք Ֆրանսիայի հրապարակ։ Հիշեցնեմ, որ այսօր 19։30 մենք Ֆրանսիայի հրապարակում ունենք կարևոր միջոցառում։ Վաղը ևս անելիք ունենք»,-ասաց նա, ինչից հետո հնչեցին «դավաճան, հեռացիր», «առանց Նիկոլ Հայաստան» վանկարկումներ։

Politics 12:16 09/06/2022 Armenia
The Armenian opposition on Thursday staged a peaceful protest outside the Foreign Ministry building in central Yerevan set to host a meeting of the Russian and Armenian foreign ministers.
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov arrived in Armenia on a two-day working visit on Wednesday.
Opposition demonstrators demanding Nikol Pashinyan's resignation marched to the ministry from France Square, holding posters that read "No new capitulation", "Nikol doesn't represent us", “Artsakh can never be part of Azerbaijan” and others.
“There are numerous issues that we should discuss with our strategic ally and resolve. However, it must be done without Nikol, because Nikol does not represent the Armenian people’s will and position,” opposition leader and deputy parliament speaker Ishkhan Saghatelyan said at the protest.
"He is a traitor and has no popular mandate," he stated.
The opposition MP again warned against any settlement which would make Artsakh part of Azerbaijan despite the “approaches of the traitorous authorities”.
“The Armenian people stand with Artsakh,” he stressed.
After delivering the message, opposition protesters returned to France Square, chanting “Armenia without Nikol!” and “Traitor, leave!”.