Քաղաքական 21:31 09/06/2022 Հայաստան
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արամ Վարդևանյանը, Աննա Գրիգորյանը, Գեղամ Մանուկյանը և «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանն այսօր ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ հանդիպել են Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և աշխատանքի հարցերով ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի տեղակալ Կարա ՄըքԴոնալդի հետ:
«Հայաստան» դաշինքից հայտնում են, որ զրույցի ընթացքում պատգամավորները ներկայացրել են Հայաստանում տիրող ներքաղաքական, ինչպես նաև դատական և իրավապահ, մամուլի և խոսքի ազատության ոլորտներում տիրող իրավիճակը:
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել խաղաղ ցույցերի ընթացքում իրավապահ մարմինների կողմից գործադրված բռնությունների և վայրագությունների վրա, առանձին մատնանշվել են այն բոլոր իրավախախտումները, որոնք վերջին տարիներին արձանագրվել են դատական համակարգում, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների ոլորտում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև լրատվամիջոցների նկատմամբ ճնշումներին, օրենսդրական բազմաթիվ փոփոխություններով լրատվամիջոցների գործունեությունը սահմանափակելու՝ իշխանության քայլերին:
Առանձին ուշադրություն է հրավիրվել կալանավորման ինստիտուտի նման ծավալի և երկակի ստանդարտների կիրառմանը։

Politics 11:58 10/06/2022 Armenia
MPs from the opposition Hayastan and Pativ Unem blocs on Thursday met with U.S. Deputy Assistant Secretary for the Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor, Kara McDonald, who arrived in Yerevan on Wednesday.
At the meeting, deputies Aram Vardevanyan, Anna Grigoryan, Gegham Manukyan and Taguhi Tovmasyan briefed the top diplomat on the internal political situation in Armenia as well as the situation regarding the judiciary and freedom of speech, the Hayastan alliance said in a statement.
Special attention was paid to police brutality against peaceful protesters in Yerevan as well as human rights violations recorded in the judicial system in recent years.
The lawmakers also pointed to pressure on the media and the steps taken by the authorities to restrict the activities of media outlets through numerous legislative amendments.