Տնտեսություն 16:03 11/06/2022 Հայաստան
ՄԹ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսեսյանն այցելել է Լոնդոնի գինու տոնավաճառի հայկական տաղավար, որը տեղի է ունեցել հունիսի 7-9-ը Լոնդոնի Օլիմպիա կենտրոնում։ Այս մասին հայտնում են ՄԹ-ում ՀՀ դեսպանությունից։
Տաղավարում առաջին անգամ ներկայացված էին հայկական 13 տարբեր գինի արտադրողներ, որոնք ցուցադրում էին տեղական խաղողի տեսակներից պատրաստված բազմատեսակ  գինիներ:
Գինեգործությունը Հայաստանում ունի խորը պատմական արմատներ, իսկ տարածաշրջանը՝ մոտ 8000-ամյա պատմություն:
Ուրբաթ օրը՝ հունիսի 10-ին, Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության հովանու ներքո Travellers Club-ում տեղի է ունեցել հերթական միջոցառումը, որն ուղեկցվում էր հայկական էստրադային և  ջազային կատարումներով։ Միջոցառմանը վերոնշյալ գինիներն ու դրանց արտադրողները ներկայացվել են հյուրերին, որոնց թվում էին մի շարք լրագրողներ, գործարարներ, վերոնշյալ ակումբի անդամներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Դեսպան Ներսեսյանն իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել Travellers Club-ին՝ միջոցառումը հյուրընկալելու համար, իսկ գինի արտադրողներին՝ իրենց գինիներն այդքան գովելի կերպով ցուցադրելու համար։ Նա կարևորել է հայկական գինիների և դրանց հարուստ պատմության ներկայացնումը ինչպես բրիտանացի սպառողներին, այնպես էլ գործարար միջավայրին:
Դեսպանը նաև հույս է հայտնել, որ հայկական գինու արտադրությունը կշարունակի զարգանալ և աճել, ավելին, որ այն ավելի հասանելի կդառնա բրիտանական շուկայում։
Միջոցառումն իրականացվել է Հայաստանի Խաղողի և գինու հիմնադրամի և ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող RED-NEO ծրագրի հետ համատեղ, որն իրականացվում է CARD հիմնադրամի կողմից:

Ambassador Varuzhan Nersesyan visited the Armenian pavilion at the London Wine Fair held between 7-9 June at the Olympia London, the Armenian Embassy in the UK reported on Saturday.
13 different Armenian wine producers were represented for the first time at the wine fair, showcasing numerous breath-taking wines made from grape varieties indigenous to the country.
Wine production within Armenia is steeped in history, being home to the oldest winery in the world and the region itself boasting an 8000-year-old history in winemaking.
On Friday, June 10, a follow-up event was held at the Travellers Club under the auspices of the Embassy of the Republic of Armenia. The event which was accompanied by live jazz renditions of Armenian classics, displayed the aforementioned wines and their producers to a wide range of guests including journalists, businesses members of the Travellers Club, representatives of the Armenian community.
In his speech, Ambassador Nersesyan thanked the Travellers Club for hosting the event and the wine producers for exhibiting their wines so commendably. He went on to signify the importance of presenting Armenian wines and their rich history to both British consumers and businesses alike. The diplomat also expressed his hope that Armenian wine production will continue to develop and grow, furthermore, for it to become more commonplace within the British market.
The event was held in partnership with the Vine and Wine Foundation of Armenia and the USAID-funded RED-NEO project, implemented by the CARD foundation.