Հասարակություն 09:54 11/06/2022 Աշխարհում
Գերմանիայի Հայոց առաջնորդարանը խստագույնս դատապարտում է հունիսի 8-ին  Բեռլինում 29-ամյա երիտասարդի կողմից հետիոտներին վրաերթի ենթարկելու արարքը և իր համերաշխությունն է հայտնում բոլոր տուժածներին։
«Մերժելով  մերժում ենք նման բնույթի ցանկացած արարք՝ անկախ գործած անձի ազգային-կրոնական պատկանելիությունից»,- orer.eu-ի հաղորդմամբ, նշված է Գերմանիայի հայոց թեմի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ 29-ամյա տղամարդը մեքենայով, մեծ հավանականությամբ դիտավորյալ, մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ ու վրաերթի ենթարկել հետիոտներին։ Զոհվել է մեկ մարդ, ծանր ու թեթև մարմնական վնասվածներ են ստացել մի շարք քաղաքացիներ, որոնց մեջ կան նաև դպրոցահասակ երեխաներ։
Ըստ մամուլի հաղորդումների, վարորդը, դեռևս ամբողջապես չհաստատված տվյալներով, գերմանաբնակ հայաստանցի է Գոռ Հ.-ն անուն-ազգանունով։ Դարձյալ ըստ մամուլի հաղորդումների, նա հոգեկան խնդիրներ ունի և մեծ հավանականությամբ արարքը գործել է հոգեկան խանգարման վիճակում։
Գերմանիայի Հայոց առաջնորդարանի տվյալներով, արարքը գործած անձը անծանոթ է հայ համայնքին, չկա մեկը, ով ճանաչում է այդ երիտասարդին։

Общество 14:14 11/06/2022 В мире
Армянская епархия Германии решительно осуждает наезд 29-летнего мужчины на пешеходов в Берлине утром 9 июня, выражая свою поддержку всем пострадавшим.
«Мы отвергаем любые действия подобного характера, независимо от национальности или национально-религиозной принадлежности виновного», – говорится в заявлении, которое цитирует  orer.eu.
Отмечается, что 29-летний мужчина, по всей вероятности, предумышленно совершил наезд на пешеходов в Берлине, в результате чего погиб один человек, а несколько граждан, в том числе дети школьного возраста, получили тяжелые и легкие телесные повреждения.
«По сообщениям СМИ, водитель, по пока еще неполностью подтвержденным данным,  является проживающим в Германии гражданином Армении Гор Х. Также по данным СМИ, у преступника были проблемы с психикой, и высока вероятность того, что он действовал в состоянии психического расстройства», – говорится в сообщении епархии.