Հասարակություն 09:52 15/06/2022 Հայաստան
Շարժական կապի ռուսաստանյան խոշորագույն օպերատոր և թվային ու մեդիա ծառայությունների առաջատար մատակարար «ՄՏՍ» ՀԲ ընկերությունը (NYSE: MBT, MOEX: MTSS) հայտարարում է, որ 100% բաժնեմասով հայաստանյան իր դուստր ընկերության՝ «ՄՏՍ Հայաստան» («Վիվա-ՄՏՍ», «Viva-MTS») ՓԲ ընկերության տնօրենների խորհուրդը Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն է նշանակել Արմեն Ավետիսյանին: Մինչև նշանակումը Արմեն Ավետիսյանը զբաղեցրել է «ՄՏՍ» ՀԲԸ իրերի ինտերնետի և արդյունաբերական ավտոմատացման հարցերով փոխնախագահի պաշտոնը: Այս մասին հայտնում են Վիվա-ՄՏՍ-ի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Արմեն Ավետիսյանը ՏՏ և հեռահաղորդակցության ոլորտում աշխատանքային գործունեությունն սկսել է 2004 թվականին՝ հեռահաղորդակցային և ՏՏ խոշոր ընկերություններում գլխավորելով տեխնիկական և կոմերցիոն վարչություններ: 2013-ից 2016 թվականների ընթացքում նա ղեկավարել է «ՄՏՍ» ընկերության մասնաճյուղը՝ Ռուսաստանի Դաշնության Կրասնոյարսկի մարզում, իսկ 2016-ից 2021 թվականների ընթացքում աշխատել է որպես «ՄՏՍ» ընկերության ռեգիոնալ զարգացման գծով տնօրեն: «ՄՏՍ» ընկերության՝ իրերի ինտերնետի և արդյունաբերական ավտոմատացման հարցերով փոխնախագահի պաշտոնն Արմեն Ավետիսյանը զբաղեցրել է 2021 թվականի մարտից մինչև գլխավոր տնօրենի պաշտոնում նշանակվելն ու պաշտոնավարման ընթացքում կառուցել է ընկերության նոր բիզնես ուղղություն՝ իրերի ինտերնետի ոլորտում: Ավարտել է Ռուսաստանի՝ Գ. Վ. Պլեխանովի անվան տնտեսագիտական համալսարանի «Բանկային գործ» ֆակուլտետը:
«ՄՏՍ Հայաստան» ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ով ընկերությունը գլխավորել է 2004 թվականին այն հիմնադրելու պահից ի վեր և որի ղեկավարությամբ Վիվա-ՄՏՍ-ը դարձել է Հայաստանում հեռահաղորդակցության ոլորտի անվիճելի առաջատար, լքում է ընկերությունը՝ գործարար այլ նախագծերով զբաղվելու համար:

Society 11:10 15/06/2022 Armenia
Mobile TeleSystems Public Joint Stock Company (“MTS” or “the Company”) (NYSE: MBT; MOEX: MTSS), Russia’s largest mobile operator and a leading provider of media and digital services, announces that Armen Avetisian has been appointed by the Board of Directors of MTS Armenia, a wholly owned subsidiary of the Company operating in Armenia under the Viva-MTS brand, as the CEO of Viva-MTS. Previously, Mr. Avetisian was Vice President for the Internet of Things and Industrial Automation at MTS, Viva-MTS said in a press release on Wednesday.
Mr. Avetisian started his career in the telecom and IT industry in 2004 and has led the commercial and technical departments at several large telecom and IT companies. He was Head of MTS’s branch in Krasnoyarsk from 2013 to 2016, and was MTS’s Director for Regional Development from 2016 to 2021. He built the new Internet of Things business stream at MTS in the position of Vice President for the Internet of Things and Industrial Automation, which he held from March 2021 until his appointment as CEO. He graduated from the Banking Department at the Plekhanov Russian University of Economics.
Ralph Yirikian, the previous CEO of MTS Armenia, is leaving the company to focus on other business projects. He led MTS Armenia from its incorporation in 2004 to its position as the undisputed leader in the telecommunication sector in Armenia.