Կյանքից հեռացել է Բախտիար Հովակիմյանը
Հունիսի 16-ին 96 տարեկանում կյանքից հեռացել է թատերագետ, բանասեր և մատենագետ Բախտիար Մարդանի Հովակիմյանը։ Այս մասին հայտնում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Բախտիար Հովակիմյանը ծնվել է 1926 թ․ մայիսի 1-ին Տավուշում։ 1947 թ․ նա ավարտել է Լ․ Երամյանի անվան Բաքվի հայկական թատրոնի դրամատիկական ստուդիան, իսկ 1952 թ․՝ Երևանի թատերական ինստիտուտը։
1953-1958 թվականներին աշխատել է Բաքվի «Կոմունիստ» (հայերեն) թերթի խմբագրությունում։ 1958-2008 թվականներին՝ ԳԱԹ-ի թատերական բաժնում, որը գլխավորել է 1963 թվականից։
Նրա վաստակը նշանակալի է արխիվային գործի, հայ թատրոնի փաստագրման ոլորտներում: Ուշագրավ են Պ. Ադամյանին, Սիրանույշին, Հովհ. Աբելյանին և հայ բեմի այլ երախտավորներին նվիրված նրա հոդվածներն ու աշխատությունները: Անգերազանցելի է նրա աշխատասիրությամբ կազմված «Հայոց ծածկանունների բառարան»-ը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իր վշտակցությունն է հայտնում Բախտիար Հովակիմյանի ընտանիքի անդամներին և մերձավորներին:

Культура 16:07 18/06/2022 Армения
16 июня в возрасте 96 лет скончался театровед, филолог и библиограф Бахтиар Марданович Овакимян. Об этом сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Бахтиар Овакимян родился 1 мая 1926 года в Тавуше. В 1947 году окончил драматическую студию Бакинского армянского театра им. Л. Ерамяна, а в 1952 году – театроведческий факультет Ереванского театрального института.
Им опубликовано свыше 800 статей в советской и армянской периодике, свыше 250 статей в Армянской энциклопедии.
В основном занимался историей армянских литературно-театральных связей, театром Диаспоры. Больше 50 лет наряду с основной работой трудился над «Словарём армянских псевдонимов».
Министерство образования, науки, культуры и спорта РА выражает свои соболезнования членам семьи и близким Бахтиара Овакимяна.