LuoYu կիբեռխմբավորումը վնասաբեր ԾԱ է տարածում ցանցով փոխանցման ժամանակ թարմացումների նենգափոխման միջոցով
«Կասպերսկի» ընկերության հետազոտողները հայտնաբերել են, որ WinDealer վնասաբեր ծրագրի տարածման համար չինարեն խոսող LuoYu կիբեռխմբավորումը կարող է իրականացնել «մարդը կողքից» (man-on-the-side) տիպի գրոհներ։
Ինչպես նշում են ընկերության փորձագետները, դրանք ոչ մեծ թվով առավել շատ ռեսուրսներ ունեցող չարագործներին հասանելի գրոհներ են, որոնց ընթացքում վնասաբեր ծրագրային ապահովումը (ԾԱ) ներդրվում է զոհի օրինական ցանցային տրաֆիկի մեջ: Արշավի հիմնական թիրախներն են օտարերկրյա դիվանագիտական կազմակերպությունները, ակադեմիական համայնքի անդամները, ինչպես նաև Չինաստանի տարածքում գործող պաշտպանական, լոգիստիկ և հեռահաղորդակցության ընկերությունները: Արշավն առնչվել է նաև Գերմանիային, Ավստրիային, ԱՄՆ-ին, Չեխիային, Ռուսաստանին և Հնդկաստանին։
Man-on-the-side գրոհը կառուցվում է հետևյալ կերպ. չարագործը ցանցում որոշակի ռեսուրսին միանալու հարցումներ է տեսնում: Դա տեղի է ունենում տվյալները ձեռք գցելու միջոցով կամ ինտերնետ-պրովայդերի ցանցում ռազմավարական դիրքի շնորհիվ: Այնուհետև նա զոհին պատասխանում է ավելի արագ, քան լեգիտիմ սերվերը, և ուղարկում է հարցվող ֆայլի վարակված տարբերակը: Նույնիսկ եթե գրոհողներն առաջին անգամից հաջողության չեն հասնում, նրանք կրկնում են իրենց փորձերը մինչև չվարակեն սարքերի մեծ մասը՝ դրանց մեջ ներբեռնելով լրտեսական հավելվածը: Դրա օգնությամբ կարելի է դիտել սարքում պահվող ցանկացած ֆայլ և ներբեռնել դրանք, ինչպես նաև կատարել բանալի բառերով որոնում։
Բացի տարածման այս եղանակից, WinDealer-ն ունի ևս մեկ հետաքրքիր առանձնահատկություն: Հաճախ վնասաբեր ԾԱ-ն պարունակում է ամրագրված հրամանների սերվեր: Եթե տեղեկատվական անվտանգության մասնագետն ստացել է նման սերվերի հասցեն, ապա նա կարող է արգելափակել այն և չեզոքացնել վտանգը։ Իսկ WinDealer-ն օգտագործում է IP-հասցեների գեներացման ալգորիթմ և հետո 48 հազար հասցեներից ընտրում, թե որի հետ է աշխատելու որպես սերվերի։ Ակնհայտ է, որ օպերատորները չեն կարող վերահսկել նման թվով սերվերները։
«2021 թվականին այս խումբը մտավ այն քչերի ակումբ, ում հասանելի է մինչև զոհեր տրաֆիկի մեքենայություները։ Լեգիտիմ ծրագրերի վարակված դիստրիբյուտիվներից բացի, դա ցույց է տալիս նաև հսկիչ սերվերի ցանցային հասցեի ընտրությունը գեներացված տարբերակների հսկայական քանակից, - մեկնաբանում է «Կասպերսկի» ընկերության կիբեռանվտանգության առաջատար փորձագետ Դենիս Լեգեզոն»։- Պաշտպանության տեսանկյունից օգտատերերին հարկ է հաշվի առնել, որ HTTPS-տրաֆիկ թափանցելը շատ ավելի բարդ է, և եթե օպերատորի ցանցի նկատմամբ վստահություն չկա, իսկ VPN-ի տարբերակը ինչ-ինչ պատճառներով անհասանելի է, ապա գոնե չարժե ներբեռնել սկրիպտներ և ծրագրեր չծածկագրված HTTP արձանագրության միջոցով։ Նախքան ներբեռնումն ստուգեք, որ կայքը ծածկագրված է փոխանցում ոչ միայն էջերը, այլև ֆայլերը».
WinDealer-ի նման բարդ սպառնալիքից պաշտպանվելու համար «Կասպերսկի» ընկերությունը նաև խորհուրդ է տալիս ընկերություններին իրականացնել ցանցերի կիբեռանվտանգության աուդիտ և վերացնել հայտնաբերված բոլոր խոցելիությունները; օգտագործել Endpoint Detection and Response լուծում և բարդ թիրախային գրոհների դեմ պայքարելու պրոդուկտ, ինչպես նաև մոնիտորինգի կենտրոնի (SOC) աշխատակիցներին ապահովել հասանելիություն ամենաթարմ վերլուծություններին և պարբերաբար բարձրացնել նրանց որակավորումը մասնագիտական դասընթացների միջոցով; կիրառել վերջնական սարքերի պաշտպանության լուծումներ և առավել առաջ գնացած գրոհներից պաշտպանվելու մասնագիտացված ծառայություններ; հետևել նոր սպառնալիքների ի հայտ գալուն, օրինակ, Threat Intelligence Resource Hub-ում, որն անվճար հասանելիություն է տրամադրում գլոբալ աղբյուրների մշտապես թարմացվող տեղեկատվությանը։
- Կասպերսկի. Հայաստանցի օգտատերերի վրա մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհները հիմնականում թուլացել են
- «Կասպերսկի». Հայաստանցի օգտատերերի վրա ֆինանսական վնասաբեր ծրագրերի և տեղային սպառնալիքների գրոհներն ուժգնացել են
- «Կասպերսկի» ընկերությունը թողարկել է Kaspersky Smart Home Security լուծումը
- «Կասպերսկի» ընկերությունն առաջին անգամ հայտնաբերել է Windows-ի իրադարձությունների մատյաններում վնասաբեր կոդի պահպանման դեպքեր
- «Կասպերսկի». Աշխարհում DDoS-գրոհների քանակն ու տևողությունը զգալիորեն ավելացել են
- «Կասպերսկի». Կորպորատիվ օգտատերերին գրոհում է BlackCat նոր վտանգավոր ծածկագրիչը
- «Կասպերսկի» ընկերությունը հայտնաբերել է բանկային «խոսող» տրոյական ծրագիր
- «Կասպերսկի». Google Chrome-ի նոր թարմացումը փակում է տասը վտանգավոր խոցելիություն
- «Կասպերսկի» ընկերությունն արգելափակել է ֆիշ-կիտերի օգտագործմամբ ստեղծված 1,2 մլն ֆիշինգային կայքէջ
- «Կասպերսկի»-ն գործարկել է բիզնեսի համալիր պաշտպանության Kaspersky Symphony լուծումների նոր շարքը
- «Կասպերսկի». Ինչպես պաշտպանվել Pegasus-ից և այլ մոբայլ լրտեսներից
- «Կասպերսկի».Աշխարհում DDoS-գրոհների քանակն ավելացել է 4,5 անգամ
- «Կասպերսկի». Վնասաբեր ծրագրերի HermeticRansom-HermeticWiper զույգն օգտագործվել է Ուկրաինայի վրա կիբեռգրոհներում

Общество 11:22 21/06/2022 В мире
Kибергруппа LuoYu распространяет вредоносное ПО через подмену обновлений при передаче по сети – «Лаборатория Касперского»
Исследователи «Лаборатории Касперского» обнаружили, что для распространения зловреда WinDealer китайскоговорящая кибергруппа LuoYu способна проводить атаки типа «человек на стороне» (man-on-the-side).
Как отмечают эксперты компании, это доступные немногим наиболее ресурсным злоумышленникам атаки, в ходе которых вредоносное ПО внедряется в легитимный сетевой трафик жертвы. Основные цели кампании — иностранные дипломатические организации, члены академического сообщества, а также оборонные, логистические и телекоммуникационные компании на территории Китая. Также оказались затронуты Германия, Австрия, США, Чехия, Россия и Индия.
Атака man-on-the-side строится следующим образом: злоумышленник видит запросы на подключение к определённому ресурсу в сети. Это происходит путём перехвата данных или благодаря стратегическому положению в сети интернет-провайдера. Затем он отвечает жертве быстрее, чем легитимный сервер, и оправляет заражённую версию запрошенного файла. Даже если атакующие не добиваются успеха с первого раза, они повторяют свои попытки, пока не заразят большинство устройств, загрузив на них шпионское приложение. С его помощью можно просматривать любые файлы, хранящиеся на устройстве, и скачивать их, а также выполнять поиск по ключевым словам.
Помимо этого способа распространения у WinDealer есть ещё одна интересная особенность. Часто вредоносное ПО содержит жёстко прописанный командный сервер. Если специалист информационной безопасности получил адрес такого сервера, то он может заблокировать его и нейтрализовать угрозу. WinDealer же использует алгоритм генерации IP-адресов и затем из 48 тысяч адресов выбирает, с каким он будет работать в качестве сервера. Очевидно, что операторы не могут контролировать такое число серверов.
«К 2021 году эта группа вступила в клуб тех немногих, кому доступно манипулирование сетевым трафиком до жертв. Помимо заражённых дистрибутивов легитимных программ на это указывает и выбор сетевого адреса контрольного сервера из огромного количества сгенерированных вариантов, — комментирует Денис Легезо, ведущий эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского». — С точки зрения защиты пользователям стоит иметь в виду, что внедрение в HTTPS-трафик значительно сложнее и если к сети оператора доверия нет, а вариант с VPN по какой-то причине недоступен, то хотя бы не стоит загружать скрипты и программы по нешифрованному протоколу HTTP. Перед скачиванием дистрибутивов проверьте, что сайт отдаёт шифрованно не только страницы, но и файлы».
Чтобы защититься от такой сложной угрозы, как WinDealer, «Лаборатория Касперского» также рекомендует компаниям проводить аудит кибербезопасности сетей и устранять все обнаруженные уязвимости; использовать решение Endpoint Detection and Response и продукт для борьбы со сложными целевыми атаками, а также обеспечить сотрудникам центра мониторинга (SOC) доступ к самой свежей аналитике и регулярно повышать их квалификацию с помощью профессиональных тренингов; применять решения для защиты конечных устройств и специализированные сервисы для защиты от наиболее продвинутых атак; отслеживать появление новых угроз, например на Threat Intelligence Resource Hub, который предоставляет бесплатный доступ к постоянно обновляемой информации из глобальных источников.