Քաղաքական 22:32 21/06/2022 Հայաստան
«Եղել է քննարկում, և «Հայրենիք» կուսակցության քաղխորհուրդը որոշում է կայացրել դադարեցնել Հանրապետական կուսակցության հետ գոյություն ունեցող դաշինքը։ «Հայրենիք» կուսակցությունն իր գործունեությունը շարունակելու է խորհրդարանից դուրս»,-հայտարարեց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը Պետրոս Ղազարյանի «Հարցազրույց» հաղորդման ժամանակ։
Հիշեցնենք, որ Արթուր Վանեցյանն այօր հայտարարեց մանդատից հրաժարվելու մասին։
Խմբակցության ղեկավարը մանրամասնեց, «Պատիվ ունեմ» անվանունը պահպանվելու է, այնտեղ ներկայացված չեն լինելու «Հայրենիք» կուսակցության անդամները։
«Ես անկուսակցական պատգամավորներին ասել եմ, որ ազատ են իրենց որոշումներում, կաշկանդված չեն։ Իրենք են որոշելու՝ մնա՞լ, թե՞ չմնալ խորհրդարանում»,-ասաց Վանեցյանը։
Նա կրկնեց՝ այս խորհրդարանը դադարել է լինել նպատակին հասնելու արդյունավետ հարթակ։
«Այն դադարել է լինել այն գործիքը, որը իմ կարծիքով, մեզ հնարավորություն կտա հասնել մեր հիմնական նպատակին։ Մեր հիմնական նպատակը չի փոխվել, այն է՝ ունենալ անվտանգ Հայաստան, Արցախ և մեր մեծ հայրենիքում ապրել արժանապատիվ։ Այդ նպատակին հասնելու համար նախ պետք է հասնել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականին, այս իշխանությունների հեռացմանը, որից հետո սկսենք կառուցել մեր ուզած երկիրը։ Ես համարում եմ, որ այս փուլում պատգամավորական մանդատն արդյունավետ գործիք չէ մեր հիմնական նպատակին հասնելու համար»,-ասաց նա։
Վանեցյանն ասաց՝ շարունակելու է պայքարը, մինչև հասնեն հիմնական նպատակին։
«Հիմա մենք պետք է սկսենք լայն երկխոսություն ժողովրդի հետ, պետք է խոսենք նրա հետ։ Սկսել եմ խոսել, և դա ինձ բերել է այն եզրահանգման, որ ես պետք է շարունակեմ խոսել ժողովրդի հետ ոչ միայն Ազատության հրապարակում, այլև Երևանի տարբեր թաղամասերում, մարզերում, գյուղերում։ Մարդիկ լսելու և լսվելու կարիք ունեն, մարդկանց հետ պետք է լինել ազնիվ ու թափանցիկ»,-նշեց նա։
Վանեցյանի խոսքով, ընտրողներին իրենց մանդատ են տվել այս իշխանություններին վռնդելու համար, ոչ թե օրինակ «Սնդիկի մասին» օրենքը քննարկելու։
«Մենք խորհրդարանում ականատես ենք եղել մի իրավիճակի, երբ ընդդիմադիր պատգամավորների հայտարարությունների համար նրանց անվտանգության ծառայության՝  զինվորական համազգեստով աշխատակիցներն ուղղակի ամբիոնից վերցնում ու դուրս են շպրտում, մենք ականատես ենք եղել, թե ինչպես են իշխող խմբակցության պատգամավորները լկտի պահվածք ցուցաբերում մնացածի նկատմամբ, ականատես ենք եղել, որ նրանք որևէ կառուցողական աշխատանք չեն կարողանում տանել։ Ես գնամ, պառլամենում ի՞նչ անեմ»,-նշեց նա։

Артур Ванецян: Что мне делать в парламенте?
«Состоялось обсуждение, и политсовет партии "Айреник" ("Отечество") принял решение о прекращении существующего с Республиканской партией Армении (РПА) блока. Партия "Отечество" продолжит свою деятельность вне парламента», – заявил председатель партии «Отечество» Артур Ванецян в эфире программы «Интервью с Петросом Казаряном» на Первом канале.
Напомним, Артур Ванецян 21 июня заявил о решении сложить депутатский мандат.
Ванецян пояснил, что название «Честь имею» будет сохранено, члены партии «Отечество» там представлены не будут.
«Беспартийным депутатам я сказал, что они свободны в своих решениях, ничем не скованны. Они решат, оставаться в парламенте или нет», – сказал Ванецян.
Он повторил, что действующий парламент перестал быть эффективной площадкой для достижения цели.
«Он перестал быть тем инструментом, который, на мой взгляд, позволит нам достичь нашей главной цели. Наша главная цель не изменилась – иметь безопасную Армению, Арцах, достойно жить на нашей великой родине. Для достижения этой цели мы должны сначала добиться отставки Никола Пашиняна, отстранения этой власти, после чего мы начнем строить страну нашей мечты. Я считаю, что на данном этапе депутатский мандат не является эффективным инструментом для достижения нашей главной цели», – сказал он.
Ванецян заявил, что продолжит борьбу столько времени, пока не будет достигнута главная цель.
«Сейчас мы должны начать широкий диалог с народом, мы должны говорить с ним. Я начал говорить, это привело меня к выводу, что я должен продолжать – не только на площади Свободы, но и в разных районах Еревана, областях и селах Армении. Люди нуждаются в том, чтобы слушать и быть услышанными, с людьми нужно быть честными и искренними», – сказал он.
По словам Ванецяна, избиратели дали им мандат на изгнание этих властей, а не на обсуждение, например, закона о ртути.
«Мы в парламенте стали свидетелями ситуации, когда оппозиционных депутатов за их заявления сотрудники службы безопасности в военной форме просто вышвыривают с трибуны.
Мы стали свидетелями наглого поведения депутатов от правящей фракции по отношению к остальным, стали свидетелями отсутствия с их стороны конструктивной работы. Что мне делать в парламенте?» – сказал он.