Քաղաքական 15:34 02/07/2022 Աշխարհում
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի (ANCA) կառավարության հետ կապերի հարցերով տնօրեն Թերեզա Երիմյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախում իր վերջին  փաստահավաք առաքելությունից: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին  ANCA-ից:
«Արցախում պատերազմի ժամանակ ավերված բազմաթիվ դպրոցներ և հիվանդանոցներ մնացել են ավերակների տակ, անհամար տներ՝  անբնակելի, բնիկ հողերի առնվազն 70%-ը կորցնելուց բացի արցախահայությունն այժմ ապրում է ականներով և հատկապես չպայթած արկերով լի լանդշաֆտում, որը վտանգ է ներկայացնում երեխաների և ընտանիքների կյանքի համար»,-նշել է նա:
Երիմյանը ևս մեկ անգամ հիշեցրել և ընդգծել է այն կոչերը, որ ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող ամբողջ ռազմական օգնությունը պետք է դադարեցվի, իսկ Արցախին շտապ անհրաժեշտ 50 միլիոն դոլարի օգնության փաթեթ տրամադրել։
Նա նկատել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի պահել և բռնության ենթարկել հայ ռազմագերիներին՝  ի հակառակ  հրադադարի պայմանագրի և միջազգային իրավունքով Բաքվի ստանձնած պարտավորությունների։
«Հայ դատի հանձնախմբի Արցախ կատարած մեր վերջին այցի ժամանակ հարցազրույց վերցրեցինք 80-ամյա կնոջից,ով  գերի էր ընկել իր գյուղի տանը, ականատես էր եղել ամուսնու ծեծին և ինքն էլ խոշտանգումների ենթարկվել»,-ասել է նա:
ANCA –ն Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանի հետ քննարկել է Արցախի աշխարհաքաղաքական մարտահրավերները, Արցախի Հանրապետության սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանից նոր մանրամասներ իմացել 2020 թվականի պատերազմի ժամանակ իրենց պապենական տներից հեռացված 100,000 հայ փախստականների վիճակի մասին։
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը ներկայացրել է  Արցախի բնակչության առջև ծառացած ջրի ու գազի մարտահրավերները։
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի անդամները հանդիպել են նաև The HALO Trust-ի ներկայացուցիչների հետ, որոնց ականազերծման ջանքերը ավելի քան երկու տասնամյակ Արցախում փրկել են անթիվ կյանքեր:

Общество 16:13 02/07/2022 НКР
Арцахские армяне теперь живут в условиях ландшафта, полного мин и особенно неразорвавшихся снарядов – ANCA
Представители Армянского национального комитета Америки  и директор по связям с правительством Тереза Еримян представили подробности своей последней миссии по сбору фактов в Арцахе. Об этом Арменпресс сообщили в ANCA.
«Многие школы и больницы, разрушенные во время войны в Арцахе, остались под руинами, бесчисленное количество домов непригодны для проживания, в дополнение к потере не менее 70% своих родных земель, арцахские армяне теперь живут в условиях ландшафта, полного мин и особенно неразорвавшихся снарядов, что представляет угрозу для жизни детей и семей", - отметила она.
Еримян еще раз напомнила и подчеркнула призывы прекратить всю военную помощь, оказываемую США Азербайджану, и незамедлительно предоставить Арцаху необходимый пакет помощи в размере 50 миллионов долларов.
Она отметила, что Азербайджан продолжает незаконно удерживать и подвергать насилию армянских военнопленных, вопреки соглашению о прекращении огня и обязательствам Баку по международному праву.
«Во время нашего с ANCA последнего визита в Арцах мы взяли интервью у 80-летней женщины, которая была схвачена в своем деревенском доме, была свидетельницей избиения своего мужа, она и сама подвергалась пыткам», - сказалаЕримян.
Представители ANCA обсудили геополитические вызовы Арцаха с министром иностранных дел Арцаха Давидом Бабаяном, узнали новые подробности от министра социального развития и миграции Республики Арцах Армине Петросян о положении 100 000 армянских беженцев, перемещенных и лишившихся домов своих предков во время войны 2020 года.
Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян представил проблемы с водо- и газоснабжением, с которыми сталкивается народ Арцаха.
Члены ANCA также встретились с представителями The HALO Trust, чьими усилиями по разминированию было спасено бесчисленное количество жизней в Арцахе за более чем два десятилетия.