Քաղաքական 17:03 09/07/2022 Հայաստան
««Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություն» կոչվող օպերացիան ձախողվեց՝ միաժամանակ պարզորոշ ուրվագծելով, թե ինչ օլիգարխիկ կրքեր են բորբոքվելու՝ այսօրվանից արդեն Երևանի քաղաքապետի ընտրության լեգիտիմությունը գրելով սառույցին:
Ինչպես արդեն մամուլում գրվել է արտահերթ ընտրություններում իշխանության թեկնածուն լինելու էր նախկին փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, որին անցկացնելու համար իշխանությունները նպատակադրվել էին դիմել նախկին ու ներկա օլիգարխների, հեղինակությունների վրա։ Մեր տեղեկություններով՝ որոշակի համաձայնություն էր ձեռք բերվել նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի հետ, որ ստվերային կաջակցի Ավինյանին՝ ապահովելով ձայներ։ Բացի այդ՝ խաղի մեջ էր մտնելու նաև Սամվել Ալեքսանյանը, նույն ինքը՝ «Լֆիկ Սամոն», որը համաձայնել էր ձևավորել Դաշինք և մասնակցել ավագանու ընտրություններին Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի նախկին թաղապետ Արտակ Ալեքսանյանի դեմքով։ Բնականաբար ընտրական գործընթացներից անմասն չէր մնալու նաև իշխանական օլիգարխ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը։ Ի դեպ, այս տեղեկություններն առ այս պահը չեն հերքվել։
Սակայն, իրականացված ներքին սոցհարցումները փաստել են, որ անգամ նման սխեմաների գործարկման դեպքում շատ դժվար է լինելու ապահովել 50+1 տոկոս ձայն՝ Ավինյանին քաղաքապետ նշանակելու համար, քանի որ մայրաքաղաքում իշխանությունների վարկանիշը ցածր է, Սամվել Ալեքսանյանի ազդեցությունն էլ՝ նվազել։
Այս սոցհարցումներով քպականները համոզել են Փաշինյանին հրաժարվել Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններից՝ մտահոգություն ունենալով, որ դա կլինի իշխանությունը կորցնելու առաջին քայլը։ Ընդ որում, հետաձգման գործում առանձնապես նախանձախնդիր է եղել իշխանության՝ Գռզոյի թևը, որի ակտիվ ներկայացուցիչներից է Ալեն Սիմոնյանը։
Այդպես էլ պիտի լիներ, քանի որ մայրաքաղաքային ընտրություններին թևերը քշտած սպասում է հհշափաշինյանական թիվ մեկ օլիգարխ Խաչատուր Սուքիասյանը:Վերջինս, ըստ մամուլի հրապարակումների, եթե ավելի վաղ քաղաքապետարանն ուզում էր նվաճել Ալեն Սիմոնյանի կերպարով,ապա հիմա, անձամբ իր թեկնածությունն է առաջարկում: Ի վերջո, ով-ով նա հստակ գիտի՝ Երևանում հաղթելը նշանակում է իրենց իշխանությունը ձգել ու ձգել...
Խոշոր հաշվով, այսօր իշխանության տարբեր թևերի թելերը հենց Սուքիասյանն է ձգում. նախագահ ունենք՝ նրա աշխատակիցն է եղել, ԱԺ նախագահ ունենք՝ նրա փիառչիկն ու աշխատողը, վերջապես, դատական համակարգն՝ Ջհանգիրյանի տեսքով գրպանում էր, բայց իրադարձություններն այլ զարգացում ունեցան ու թիվ մեկ ընտրակեղծարար Գագիկ Ջհանգիրյանը հրաժարական տվեց՝ էապես թուլացնելով նաև Սուքիասյանի ազդեցության ոլորտը։ Բայց Երևանի ավագանու ընտրությամբ նոր դաշտ է բացվում...
Ինչ վերաբերվում է Երևանի ավագանու ՔՊ պաշտոնական թեկնածու Ավինյանին, ապա տպավորություն է, թե Ջհանգիրյանի «կուտ տալու» պրյոմը այստեղ էլ գործել է. մի կողմից՝ մեկին կուտ են տալիս՝ պաշտոնական թեկնածու հայտարարում, մյուս կողմից՝ Փաշինյան պլյուս օլիգարխներ պայմանավորվածությունն իր հաշվարկներով ու մոնիտորինգով պարզում է, որ Ավինյանը Երևանում չի ձգի, եթե անգամ Սամվել Ալեքսանյանը օգնության դաշինք ձևավորի...Այսինքն, մնում է Խաչատուր Սուքիասյա՞նը: Մի խոսքով, Երևանը գայլի ախորժակով օլիգարխների ճիրաններում կարող է հայտնվել...
Ամենավատ երազում անգամ նման սցենար անհնար է պատկերացնել, բայց քանի դեռ նիկոլաթիվն է, «գորշ գայլեր»-ն էլ են պատկերացնելի...»։

Politics 14:49 11/07/2022 Armenia
The Armenian authorities’ attempts to hold snap Yerevan City Council elections have failed, Pastinfo reports, pointing to a “tough struggle” among Nikol Pashinyan's Civil Contract party members and entourage in the run-up to the next municipal elections.
“As some media reports suggest, former Deputy Prime Minister Tigran Avinyan was set to run for mayor in the snap elections, and the authorities planned to ask former and current oligarchs for help to ensure his victory. Our sources tell us that former Yerevan Mayor Gagik Beglaryan had agreed to covertly support Avinyan by securing votes for him. In addition, Samvel Aleksanyan, also known as "Lfik Samo”, was expected to join the race with [his nephew] Artak Aleksanyan, the former head of the Malatia and Sebastia administrative district, forming an alliance and running in the municipal elections. Naturally, oligarch and ruling faction MP Khachatur Sukiasyan [also known as Grzo] would not stay away from the electoral process. Incidentally, the reports have not been refuted to date,” the news outlet says.
“However, opinion polls have shown that even if such schemes are used, it would be very difficult to get 50+1 percent of the votes to install Avinyan as mayor because the approval rating of the authorities in the capital is low and Samvel Aleksanyan's influence has diminished.
Citing the findings of the polls, the Civil Contract party members persuaded Pashinyan to cancel the plan for early elections to the Yerevan City Council, fearing that this would mark the first step towards the loss of power. The Grzo-led wing of power, which [parliament speaker] Alen Simonyan is an active member of, was especially zealous in postponing the elections.
It was supposed to be like that, because Khachatur Sukiasyan, the number one oligarch in the capital, is waiting with his sleeves rolled up for the elections. The latter, according to the media reports, earlier wanted to win the mayoral race in the person of Alen Simonyan, now he personally offers his candidacy. After all, he must know that to win in Yerevan elections means to extend grip on power.
By and large, it is Sukiasyan who pulls the strings of the different wings of power today: the country’s president was his employee, the National Assembly speaker was his PR man and employee, finally, the judicial system controlled by Gagik Jhangiryan was in his pocket, but events took another turn and the number one fraudster, Gagik Jhangiryan, resigned, which significantly reduced Sukiasyan’s political reach too. But with the Yerevan municipal elections a new room opens up.
As for Avinyan, Civil Contract’s official candidate for Yerevan mayor, it seems that Jhangiryan’s method of tricks worked here too: on the one hand, someone is tricked by being declared an official candidate, on the other hand, Pashinyan and oligarchs come to the conclusion that Avinyan will not win the Yerevan elections even if Samvel Aleksanyan forms an alliance to support him... So, is Khachatur Sukiasyan left now? To make a long story short, Yerevan may find itself in the clutches of oligarchs with a wolf's hunger.
Even in your worst dreams such a scenario is impossible to imagine, but as long as Nikol is in power, “gray wolves” are also imaginable,” reads the article.