Քաղաքական 16:16 12/07/2022 Հայաստան
«Շատ հաճելի»։ Այսպես արձագանքեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողի այն հարցին, թե ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատներից զրկելու ի՞նչ գործընթաց է սկսվել խորհրդարանում։
Լրագրողի ճշտող հարցին՝ կա՞ նման հարց, թե՞ ոչ, լինելո՞ւ է նման գործընթաց, թե՞ ոչ,  Ա.Սիմոնյանն ասաց. «Օրենքի պահանջ է, չի կարող չլինել»։
Հիշեցնենք, որ երեկ ԱԺ կայքում տեադրվել է ընդդիմադիր պատգամավորներին մանդատից զրկելու որոշման նախագիծ, ըստ որի ՔՊ-ն նախաձեռնել է ընդդիմադիր 2 խմբակցությունների  պատգամավորներին մանդատներից զրկելու հարցով ՍԴ դիմելու վերաբերյալ ԱԺ խորհրդի նիստ: Սակայն նախագիծը կարճ ժամանակ անց հանվել էր։
Ազգային ժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը Panorama.am-ին ասել էր. «Այս պահին նման բան չկա»։

Politics 16:57 12/07/2022 Armenia
Speaker of the Armenian National Assembly Alen Simonyan on Tuesday called the process to strip opposition lawmakers of their seats “very pleasant”.
“It’s envisaged by the law and cannot be avoided,” he told reporters in response to a question whether such a process has been initiated by MPs of the ruling Civil Contract party.
According to a draft decision posted on the parliament website on Monday, the Civil Contract faction has called a parliament sitting to debate the ouster of opposition MPs for absenteeism.
They plan to apply to the Constitutional Court to strip all deputies from the opposition Hayastan and Pativ Unem factions of their seats, except for Ishkhan Zakaryan and Taguhi Tovmasyan.