Օրվա մամուլ 09:10 13/07/2022 Հայաստան
«Արցախի մեր աղբյուրներն ասում են, որ օգոստոսին մրցույթ կհայտարարվի Լաչինի այլընտրանքային ճանապարհի հայկական հատվածի շինարարության համար, տենդերը շահած ընկերությունը կստանձնի 8 կիլոմետրանոց հատվածը կառուցելու աշխատանքները։ Որոշ տեղեկություններով՝ ադրբեջանական կողմն առաջարկել է հայկական հատվածը կառուցել իր միջոցներով, սակայն Փաշինյանը մերժել է՝ վախենալով հասարակական վերաբերմունքից։
Հիշեցնենք, որ, ըստ 2020-ի եռակողմ հայտարարության, 3 տարվա ընթացքում Լաչինի միջանցքով նոր երթուղի պետք է կառուցվի։ Ադրբեջանն արդեն ավարտում է Լաչինի բնակավայրերը շրջանցող ճանապարհի իր մասի շինարարությունը, հայկականը դեռ չի սկսվել։
Շաբաթներ առաջ իր ասուլիսում վարչապետը հայտարարեց, որ Բերձորը շրջանցող նոր ճանապարհի շահագործումից հետո ԼՂԻՄ սահմանից դուրս գտնվող տարածքներն անցնելու են Ադրբեջանին՝ հաստատելով, որ Բերձորը, Աղավնոն և Սուսն անցնելու են Ադրբեջանի վերահսկողությանը։ Մենք տեղեկացել էինք նաև, որ Բերձորում ապրող 50 ընտանիքներին Արցախի իշխանությունները նախատեսում են առաջարկել՝ վերաբնակվել Հին Շեն, Նոր Շեն գյուղերում, որտեղ անվտանգության և կոմունիկացիաների տեսանկյունից ավելի հարմար կլինի ապրելը և թշնամու հնարավոր հարձակումներից պաշտպանվելը»։

Пресса дня 12:30 13/07/2022 Армения
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники в Арцахе, что в августе будет объявлен конкурс на строительство армянского участка альтернативной Лачинскому коридору дороги. Выигравшая тендер компания приступит к работам по строительству 8-километрового участка.
«По некоторым сведениям, азербайджанская сторона предложила построить армянский участок дороги за счет своих средств, однако Пашинян отказался, испугавшись реакции общества. Напомним, согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года, по Лачинскому коридору должен быть построен новый маршрут движения. Азербайджан уже заканчивает строительство своей части дороги, а армянская сторона – еще не начала.
Несколько недель назад премьер-министр заявил на своей пресс-конференции, что после ввода в эксплуатацию дороги в обход Бердзора, не входящие в бывшие границы НКАО территории будут сданы Азербайджану, подтвердив, что Бердзор, Ахавно и Сус перейдут под контроль Азербайджана. Мы сообщали также, что власти Арцаха намерены предложить живущим в Бердзоре 50 семьям переселиться в села Хин Шен, Нор Шекн, где с точки зрения безопасности и коммуникаций удобнее жить и защищаться от нападений врага», - пишет газета.