Քաղաքական 10:59 13/07/2022 Հայաստան
Դավիթ Բաբայան. Այս հավերժական թշնամիների դեմ պայքարի արդյունավետ մեխանիզմներից են հավատքը, հայրենասիրությունը և պրոֆեսիոնալիզմը
Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը  գրում է.
«Այո՛, հայ ժողովուրդը մեծ ժողովուրդ է, և յուրաքանչյուր մեծ ժողովուրդ ունի մեծ առաքինություններ և մեծ արատներ։
Արտաքին քաղաքականության մեջ հայտնի արտահայտություն կա՝ «չկան մշտական բարեկամներ ու մշտական թշնամիներ, կան մշտական շահեր»։ Բայց, այնուամենայնիվ, կան մշտական թշնամիներ։ Դրանք այնպիսի հասկացություններ են, ինչպիսիք են արժեքների դեգրադացումը, եսասիրությունը, ագահությունը, հայրենասիրության բացակայությունը, նրա ու ազգային արժեքների նկատմամբ արհամարհանքը և այլն։
Հայ ժողովրդի բոլոր մեծ ներկայացուցիչները մեր պատմության ընթացքում մտածել են այդ արատներից ազատվելու մասին։ Առաջին բանը, որ պետք է անել՝ նրանց մտքերը վերլուծելն է։ Այս հավերժական թշնամիների դեմ պայքարի արդյունավետ մեխանիզմներից են հավատքը, հայրենասիրությունը և պրոֆեսիոնալիզմը։ Այս արժեքները պետք է արմատավորվեն մանկուց, պահպանվեն պետական ամենաբարձր մակարդակով։
Սա և՛ հեշտ է, և՛ դժվար, բայց մի հասարակություն, որտեղ հայրենասիրությունն ու պրոֆեսիոնալիզմը հիմնարար արժեքային բաղադրիչներ չեն, դատապարտված է։ Բնականաբար, անհրաժեշտ է միշտ զգալ նուրբ գիծը և ամեն կերպ խուսափել խավարամտությունից, իսկ դա պահանջում է առողջ ավանդականության և առողջ առաջադիմության ներդաշնակ սինթեզ»։

Politics 11:36 13/07/2022 NKR
The Armenian people are a great people, and every great people has great virtues and great vices, Artsakh’s Foreign Minister David Babayan says.
“There is a well-known expression in foreign policy, "there are no permanent friends and permanent enemies, there are permanent interests." Nevertheless, there are permanent enemies. These are such concepts as the degradation of values, selfishness, greed, lack of patriotism and contempt for it as well as for national values, etc.,” he wrote on Facebook on Wednesday.
“All the great representatives of the Armenian people have been thinking about getting rid of these vices throughout our history. First of all, you need to analyze their thoughts. Faith, patriotism and professionalism are among the effective mechanisms for fighting these eternal enemies. These values must be inculcated from birth, maintained at the highest state level.
“This is both easy and difficult, but a society where patriotism and professionalism are not fundamental value components is doomed. Naturally, it is necessary to always feel the fine line and avoid obscurantism in every possible way, and this requires a harmonious synthesis of healthy traditionalism and healthy progressivism,” the minister said.