Տնտեսություն 16:42 14/07/2022 Հայաստան
«ՊԵԿ-ը շրջանառության է դրել օրենքի նախագիծ, ըստ որի՝ հարկային մարմինների համար նախատեսվում է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց բանկային հաշիվների վերաբերյալ տեղեկատվության անմիջական և ամբողջական հասանելիություն։
Կեղծ փաթեթավորումը նույն պոպուլիստականն է՝ «պայքարում են ստվերի դեմ»։
Իրականում՝ ամբողջականացվում են հարկային տեռորի գործիքները։ Հիմա էլ բանկային գաղտնիքի պաշտպանության ինստիտուտն են վերացնում՝ հարկային մարմիններին վերապահելով նաև դատարանի գործառույթները։ Բանկային գաղտնիքի պաշտպանության ռիսկերը դառնում են անչափելի և անկառավարելի՝ դրանից բխող բացասական բոլոր հետևանքներով։
Այո՛, սա միջազգային պրակտիկայում չտեսնված բան է։ ԱՆՆԱԽԱԴԵՊ է, իհարկե, բացասական առումով։
Այս փոփոխությունը շատ արագ հանգեցնելու է Հայաստանի բանկային համակարգից կապիտալի փախուստի։
Փաստորեն, ցանկացած քաղաքացու, այդ թվում՝ մասնավոր կազմակերպությունների աշխատողներ, տնտեսական գործունեություն իրականացնող անձանց բարեկամներ, ազգականներ և այլն, բանկային հաշիվների մասին ողջ տեղեկատվությունը հարկային տեսուչը կարող է տիրապետել հենց, որ նրա սիրտն ուզենա՝ առանց դատարանի որոշման։
Այսպիսով նաև՝ օրվա իշխանությունները Կենտրոնական բանկին «չաղացնում են, որ հետո՝ մորթեն»։
Շատ դժվար է լինելու հատկապես օտարերկրյա ներդրողներին և ֆինանսական կազմակերպություններին բացատրելը, որ այս գործիքն ունի բարի նպատակ, սակայն Կենտրոնական բանկը, թերևս՝ ստիպված, լռում է»։

Экономика 18:11 14/07/2022 Армения
«КГД ввел в обращение законопроект, согласно которому для налоговых органов предусмотрен непосредственный и полноценный доступ к информации о банковских счетах физических и юридических лиц.
Фиктивная упаковка вся та же популистская – «борются с тенью».
В действительности дополняются инструменты налогового террора. А сейчас ликвидируют институт защиты банковской тайны, оставляя за налоговыми органами и функции суда. Риски защиты банковской тайны становятся неизмеримыми и неуправляемыми, со всеми вытекающими отсюда отрицательными последствиями.
Да, это невиданная вещь в международной практике. БЕСПРЕЦЕДЕНТНО, конечно, в отрицательном смысле.
Это изменение очень быстро приведет к бегству капитала из банковской системы Армении.
Фактически, налоговый инспектор может обзавестись полноценной информацией о банковских счетах любого гражданина, в том числе сотрудников частных организаций, друзей, родственников лиц, осуществляющих экономическую деятельность, и т. д., причем как душе угодно, без решения суда.
Таким образом также нынешние власти «откармливают ЦБ, чтобы потом зарезать».
Очень сложно будет объяснить, особенно иностранным инвесторам и финансовым организациям, что у этого инструмента благая цель, но ЦБ, пожалуй вынужденно, молчит».