Քաղաքական 17:15 14/07/2022 Հայաստան
Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցն ամենևին չի նշանակում Էրդողանի դրական մոտեցումները Հայաստանի հանդեպ. Ռուբեն Մելքոնյան
«Թուրքական նախապայմանները որևէ կերպ չեն փոխվել։ Այն նախապայմանները, որոնք 30 տարի դրված են եղել Հայաստանի առջև, այդ նույն նախապայմանները շարունակում են  գոյություն ունենալ»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց  ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկան, պատմագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Ռուբեն Մելքոնյանը՝ խոսելով Փաշինյան-Էրդողան հեռախոսազրույցի, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում հնարավոր զարգացումների մասին։
Նրա խոսքով, իմիտացիոն տարբեր քայլեր են արվում, ներկայացվում են իբրև հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման ինչ-որ գործընթացներ՝ սահմանների բացում երրորդ  երկրների քաղաքացիների համար, հենց այդ վերջին հեռախոսազրույցը,  տարբեր փոքր բաներ։
«Կարելի է կանխատեսել, որ նմանատիպ իրադարձությունները, նման ոճի դրական մեսիջները կարող են շարունակական լինել»,- ասաց թուրքագետը։
Ռ.Մելքոնյանը հիշեցրեց երկու կարևոր զարգացում. «Թուրքական կողմն էլ, հատկապես հայկական, դեռ ամիսներ առաջ ասացին՝ ստանում են փոխադարձ դրական մեսիջներ։ Այն, ինչ տեսնում ենք հիմա, դեռ այդ դրական մեսիջների տեսանելի կողմն է, երկրորդ՝ Էրդողանը հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանի վարչապետն ուզում  է իր հետ խոսել, պետք է անի որոշակի քայլեր։ Ենթադրում եմ, եթե այդ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել, ուրեմն հայ-թուրքական պրոցեսի խորքային զարգացումներն ինչ-որ փուլեր անցել են, բայց դրանք ամենևին կապ չունեն հայկական շահի հետ»։
Նրա խոսքով, այս ամբողջը, կարող են ասել, ստեղծում է  տպավորություն պրոցեսի դրական ընթացքի մասին, բայց բոլոր մասնագետները, ովքեր ճանաչում են Թուրքիան, Թուրքիայի նախագահ Էրդողանին, երկու կարևոր խնդիր են մատնանշում՝ Թուրքիան որևէ կերպ Հայաստանի հանդեպ որևէ դրական քայլ չի անելու մինչև չստանա իր համար ցանկալի պայմանների ի կատար ածումը, երկրորդ՝ Էրդողանը շարունակում է մնալ ամենահակահայ գործիչներից մեկը, իր հռետորաբանությունը լի է հայության հանդեպ ատելությամբ և այս ոճը, հեռախոսազրույցներն ամենևին չի նշանակում Էրդողանի դրական մոտեցումները Հայաստանի հանդեպ։
Ռուբեն Մելքոնյանն առաջիկա տարիներին զրոյական է համարում Թուրքիայի հետ հավասարը հավասարի, արժանապատիվ, հայկական շահի պահպանմամբ ու գիտակցմամբ հարաբերությունների հաստատման հավանականությունը։
«Իսկ եթե հարաբերությունների կարգավորում նկատի ունենք թուրքական պայմաններով,  հայկական շահի ստորադասմամբ, ապա կարելի է ակնկալել, որ հայկական շահի լիակատար ստորադասմամբ կարող են լինել հարաբերություններ»,- ասաց թուրքագետը։
Ռ.Մելքոնյանն ասաց, որ դեռ 2018 թվականից նկատվում էր՝ այս իշխանության մոտեցումները լիովին տարբերվում են նախորդ շրջանի մոտեցումներից, որոշակիորեն համընկնում է  Հայաստանի առաջին նախագահի մոտեցումներին, բայց դրանց ոչ գրագետ կրկնօրինակմամբ, նրանց համար չկան այն կարմիր գծերը, որոնք կան այս հասարակությունում շատերի մոտ։
«Հայկական իշխանությունները գտնվում են բավական բարդ խաղի մեջ և իրենք էլ այդ խաղի մեջ մտել են ամենաթույլ ստարտային պայմաններով, որովհետև իրենք պարտված իշխանություն են, չունեն որևէ լծակ, բանակցելու համար որևէ հիմք, որ կարողանան որևէ զիջում ստանալ դիմացի կողմից, այլ իրենք անընդհատ զիջողի դերում են»,- ասաց Ռ.Մելքոնյանը։
ԵՊՀ արևելագիտության ֆակուլտետի դեկանի խոսքով, այս իշխանության համար ամենակարևորն իրենց իշխանության պահպանում է, իսկ իշխանության պահպանումը ենթադրում է որոշ գնի վճարում։
«Հիմա նրանք վճարում են այդ գինը, բայց ոչ թե իրենց հաշվին, այլ հայկական շահի»,- ընդգծեց Ռուբեն Մելքոնյանը։

Политика 18:01 14/07/2022 Армения
Телефонный разговор с Пашиняном вовсе не означает положительного отношения Эрдогана к Армении – Рубен Мелконян
«Турецкие предусловия никоим образом не изменились. Предусловия, которые ставились перед Арменией на протяжении 30 лет, продолжают существовать по сей день», – заявил в интервью Panorama.am декан факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), доктор исторических наук, профессор Рубен Мелконян, говоря о телефонном разговоре Никола Пашиняна с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, возможных развитиях в армяно-турецких отношениях.
По его словам, предпринимаются различные имитационные шаги, представляются какие-то процессы якобы нормализации армяно-турецких отношений: открытие границ для граждан третьих стран, тот же недавний телефонный разговор, разные мелочи.
«Можно прогнозировать, что подобные события, позитивные месседжи такого стиля могут быть продолжительными», – сказал тюрколог.
Р. Мелконян напомнил о двух важных событиях: «И турецкая сторона, и особенно армянская сторона несколько месяцев назад заявили – получают обоюдные позитивные сигналы. То, что мы видим сейчас, – это все еще видимая сторона тех позитивных сигналов. Во-вторых, Эрдоган заявил – если премьер-министр Армении хочет поговорить с ним, он должен предпринять определенные шаги. Полагаю, если этот телефонный разговор состоялся, то глубинные развития армяно-турецкого процесса прошли какие-то этапы, но они не имеют ничего общего с армянскими интересами».
По его словам, все это, можно сказать, создает впечатление о положительном ходе процесса, но все эксперты, знающие Турцию, президента Турции Эрдогана, указывают на два важных момента: Турция не предпримет каких бы то ни было позитивных шагов в отношении Армении, пока не получит выполнение желаемых условий, во-вторых, Эрдоган остается одной из самых антиармянских деятелей, его риторика полна ненависти к армянам, и такой стиль телефонных разговоров вовсе не означает позитивного отношения Эрдогана к Армении.
Рубен Мелконян считает нулевой в ближайшие годы возможность установления отношений с Турцией на равных, достойно, с сохранением и реализацией армянских интересов.
«А если мы имеем в виду нормализацию отношений на турецких условиях, с подчинением армянских интересов, то можно ожидать, что могут быть и отношения с полным пренебрежением армянскими интересами», – указал эксперт.
Как отметил Р.Мелконян, с 2018 года было заметно, что подходы действующих властей Армении совершенно отличаются от подходов предыдущего периода, в чем-то они совпадают с подходами первого президента Армении, но с неграмотным их копированием, для них нет красных линий, которые есть у многих людей в нашем обществе.
«Армянские власти вступили в довольно сложную игру, причем вступили в эту игру с самыми слабыми стартовыми условиями, потому что они – потерпевшая поражение власть, у них нет никаких рычагов, никакой базы для переговоров, чтобы добиться каких-либо уступок у другой стороны, они постоянно находятся в роли уступающего», – сказал Р. Мелконян.
По словам декана факультета востоковедения ЕГУ, самое главное для этой власти –сохранение своих кресел, а сохранение власти предполагает определенную плату.
«Теперь они платят эту цену, но не за свой счет, а за счет интересов Армении», – подчеркнул Рубен Мелконян.