Քաղաքական 09:41 15/07/2022 Հայաստան
Իրավագիտության դոկտոր Գևորգ Դանիելյանը, անդրադառնալով Հայաստան Մուրադ Փափազյանի մուտքը թույլ չտալուն, գրել է.
«Մուրադ Փափազյանին «անցանկալի անձ» ճանաչելու միակ հիմքը կարող էր լինել պետական անվտանգությանը իբր վնաս պատճառելու վերաբերյալ հավաստի տվյալը։
Ֆրանսիայում միանշանակ բարի համբավ և անձամբ Նախագահի կողմից բազմիցս ընդունելության արժանացած մարդու պարագայում ուղղակի հավատ չի ներշնչում, որ կան այդպիսի վարկաբեկիչ հավաստի տվյալներ։ Ինչևէ, դա պետական գաղտնիք է, և մեր դատողությունները կարող են սահմանափակվել միայն հայ գործիչի հրապարակային գործունեությամբ։
Եվ ահա հապճեպ ի հայտ եկան մի շարք «մամլո խոսնակներ», որոնք ոչ միայն չկարողացան թաքցնել իբր թե իրենց հիացմունքը, այլև դրսևորեցին անհասկանալի իրազեկվածություն՝ կարծես իրենց համար պետական գաղտնիքը հասանելի է։ Ըստ այդ դեմքերի՝ Փափազյանը, մասնավորապես, նսեմացրել է պետական խորհրդանիշերը։ Ըստ Սահմանադրության 21-րդ հոդվածի՝ Հայաստանի խորհրդանիշերն են՝ դրոշը, զինանշանը և օրհներգը։
Որքանով ծանոթ եմ Փափազյանի հրապարակային գործունեությանը, նկատել եմ ճիշտ հակառակը՝ սրբորեն պաշտպանում է հիշյալ խորհրդանիշերը։
Ուստի առաջարկում եմ նույն կերպ հրապարակեք խորհրդանիշերը նսեմացնելու կամ այդպիսի փորձի գեթ մեկ փաստ, որը դրվել է իրավասու մարմնի որոշման հիմքում։ Թերևս, դուք դա կարող եք անել՝ կարծես իրազեկվածության խնդիր չունեք։ Կրկնում եմ՝ խոսքը Հայաստանի խորհրդանիշերի, այլ ոչ թե կուռքերի մասին է ...»։

Право 11:31 15/07/2022 Армения
Экс-министр юстиции Армении, доктор юридических наук Геворк Даниелян на своей странице в соцсети Facebook написал:
«Единственным основанием для признания Мурада Папазяна "нежелательной персоной" могли послужить достоверные сведения о якобы причинении вреда государственной безопасности.
В случае с человеком, пользующимся однозначно доброй репутацией во Франции и многократно удостоившимся приема со стороны лично президента, просто не внушает доверия, что имеются столь компрометирующие достоверные данные. В любом случае, это государственная тайна, и наши суждения могут ограничиваться только публичной деятельностью армянского деятеля.
И тут поспешно появился целый ряд "пресс-секретарей", которые не только не смогли скрыть своего восхищения, но и проявляли непостижимую осведомленность, как будто государственная тайна им доступна. По словам этих лиц, Папазян, в частности, унижал государственные символы. Согласно статье 21 Конституции, символами Армении являются флаг, герб и гимн.
Насколько я знаком с публичной деятельностью Папазяна, я заметил прямо противоположное: он свято защищает упомянутые символы.
Посему предлагаю таким же образом опубликовать хотя бы один факт унижения символов или подобной попытки, что и было положено в основу решения компетентного органа.