Քաղաքական 10:26 15/07/2022 Հայաստան
Ադրբեջանցիները նոր ուղղությամբ բնագծերում ամրանում են, մեծ ինտենսիվությամբ աշխատանքներ իրականացնում. Աբրահամյան
«Շուռնուխ և Որոտան գյուղեր էի գնացել։ Գորիս-Կապան ճանապարհի փակվելուց հետո այստեղ ապրող մարդկանց կյանքը գլխիվայր փոխվել է՝ կենցաղից, ապրուստից մինչև անվտանգություն։
Ադրբեջանցիները ինչպես մյուս, այնպես էլ՝ այս նոր ուղղությամբ բնագծերում ամրանում են, մեծ ինտենսիվությամբ աշխատանքներ իրականացնում։
Այս հատվածում վերջին անգամ 7-8 ամիս առաջ էի եղել, պետության ծրագրերը դանդաղ ընթացքի մեջ են, բայց կան անհատներ, մասնավոր կազմակերպություններ, որոնք ծրագրեր են իրականացրել/իրականացնում։
ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ծառայությունը տեղում զգալի է, նկատելի է, որ տեղում և՛ բնակիչների, և՛ իրենց հիմնական գործառույթների մասով ակտիվ գործում են։
Իրականում զորքերի համար ծառայություն իրականացնելու բարդ տեղամաս է, բայց հիմա վիճակը սա է։
Իմ պատկերացումները սահմանային անվտանգության ապահովման առումով, բնականաբար, տարբերվում է այս իշխանության մոտեցումներից և գործողություններից, բայց նկատելի էր, որ այս հատվածում սահմանապահ զորքերը նկատելի աշխատանք տանում են, որը ընթացիկ խնդիրներ լուծում է, սակայն միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առումով, անելիքները շատ են, իսկ դրանց իրականացման սկզբունքները պետք է արմատական վերանայումների ենթարկվեն»։

Политика 12:10 15/07/2022 Регион
Тигран Абрамян: Азербайджанцы в новом направлении укрепляются на рубежах, работы осуществляются с высокой интенсивностью
«Побывал в селах Шурнух и Воротан. После закрытия дороги Горис-Капан жизнь людей здесь перевернулась с ног на голову – от быта, проживания до безопасности.
Азербайджанцы, как в других, так и в этом новом направлении укрепляются на рубежах,  работы осуществляются с высокой интенсивностью.
На этом участке я в последний раз был 7-8 месяцев назад, программы государства продвигаются медленно, но есть частные лица, частные организации, которые реализовали/реализуют программы.
Служба пограничных войск СНБ на месте значительна, заметно, что на месте и по части жителей, и по части их основных функций действуют активно.
В действительности, это сложный участок для несения службы, но сейчас ситуация такова.
Мои представления в плане обеспечения пограничной безопасности, естественно, отличаются от подходов и действий этой власти, но было заметно, что на этом участке пограничные войска проводят заметную работу, которая решает текущие проблемы, однако в среднесрочном и долгосрочном перспективах предстоит много дел, а принципы их осуществления должны подвергаться коренному пересмотру».