Քաղաքական 10:26 15/07/2022 Հայաստան
Ադրբեջանցիները նոր ուղղությամբ բնագծերում ամրանում են, մեծ ինտենսիվությամբ աշխատանքներ իրականացնում. Աբրահամյան
«Շուռնուխ և Որոտան գյուղեր էի գնացել։ Գորիս-Կապան ճանապարհի փակվելուց հետո այստեղ ապրող մարդկանց կյանքը գլխիվայր փոխվել է՝ կենցաղից, ապրուստից մինչև անվտանգություն։
Ադրբեջանցիները ինչպես մյուս, այնպես էլ՝ այս նոր ուղղությամբ բնագծերում ամրանում են, մեծ ինտենսիվությամբ աշխատանքներ իրականացնում։
Այս հատվածում վերջին անգամ 7-8 ամիս առաջ էի եղել, պետության ծրագրերը դանդաղ ընթացքի մեջ են, բայց կան անհատներ, մասնավոր կազմակերպություններ, որոնք ծրագրեր են իրականացրել/իրականացնում։
ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի ծառայությունը տեղում զգալի է, նկատելի է, որ տեղում և՛ բնակիչների, և՛ իրենց հիմնական գործառույթների մասով ակտիվ գործում են։
Իրականում զորքերի համար ծառայություն իրականացնելու բարդ տեղամաս է, բայց հիմա վիճակը սա է։
Իմ պատկերացումները սահմանային անվտանգության ապահովման առումով, բնականաբար, տարբերվում է այս իշխանության մոտեցումներից և գործողություններից, բայց նկատելի էր, որ այս հատվածում սահմանապահ զորքերը նկատելի աշխատանք տանում են, որը ընթացիկ խնդիրներ լուծում է, սակայն միջնաժամկետ և երկարաժամկետ առումով, անելիքները շատ են, իսկ դրանց իրականացման սկզբունքները պետք է արմատական վերանայումների ենթարկվեն»։

Politics 14:17 15/07/2022 Armenia
MP Tigran Abrahamyan of the opposition Pativ Unem faction has visited the border villages of Shurnukh and Vorotan in Armenia’s Syunik Province.
He clams after the closure of the Goris-Kapan highway the daily life in the villages “has turned upside down”.
“Just like in other areas, Azerbaijanis are fortifying their positions here as well, carrying out extensive work,” the MP wrote on Facebook on Friday.
“I last visited the area 7-8 months ago; the state programs are slow-paced, but there are individuals and organizations that have implemented or are implementing separate programs there,” Abrahamyan said.
He says the border troops of the National Security Service take active efforts to ensure the security of local residents.
“My views on border security naturally differ from the approaches and actions of the current authorities, but the border troops are evidently doing remarkable work in this area to solve the current problems. However, much remains to be done in the medium and long run and the principles of their implementation should be fundamentally revised,” the deputy said.