Քաղաքական 10:30 18/07/2022 Հայաստան
«ԳՇ նախկին պետ Տիրան Խաչատրյանը բավականին ուշագրավ հայտարարություններ է հնչեցրել, որը 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների վերաբերյալ նոր մանրամասներ է ի հայտ բերում կամ եղած կասկածանքները հաստատում։
Ընդ որում՝ պետք է նկատի ունենալ, որ գեներալ Խաչատրյանը պատերազմի օրերին առանցքային պաշտոն է զբաղեցրել և տիրապետում է այնպիսի տեղեկատվության, որին խիստ սահմանափակ թվով մարդիկ են տիրապետում։
168ժամ-ի հետ զրույցում վերջինս հաստատել է, որ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանից բանակային կորպուսներին և Պաշտպանության բանակին հրաման իջեցվել է անցնելու պաշտպանության, սակայն եղել է հատված, որը ողջ ծավալով թշնամու  գործողություններին չի պատրաստվել՝ ակնարկելով ՊԲ-ին։
Ավելին, Խաչատրյանը պնդում է, որ պատերազմից առաջ եղել է ԳՇ պետի կարգադրությունը՝ լինել կառավարման կետերում, սակայն ՊԲ նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանը պատերազմի մեկնարկին այնտեղ չի եղել։
Պատերազմում մեր պարտության գլխավոր խնդիրն այն է եղել և դրա վրա պետք է կենտրոնանալ, որ չնայած նախապես հավաստի տեղեկություններ են ստացվել պատերազմական գործողությունների մեկնարկի վերաբերյալ, ասում են՝ նույնիսկ կոնկրետ օրն է հետախուզությունը նախապես իմացել, Զինված ուժերը, իսկ ավելի կոնկրետ՝ ՊԲ-ն, ողջ հնարավորություններով չի ծավալվել, այլ միայն որոշակի ուժեղացումներ է արել, ինչը նման իրադրության պայմաններում խիստ անբավարար է եղել։
Ավելին, տեղեկություններ կան, որ հետախուզությունը նույնիսկ հստակ ասել է, որ հարձակման գլխավոր ուղղությունը Արցախն է լինելու և դրա հիման վրա բանակային կորպուսները ոչ միայն խաղաղից պատերազմի անցնելու համապատասխան միջոցառումներ են ձեռնարկել, այլ դրա շրջանակներում նույնիսկ հասցրել են սպառազինության պահեստները տեղափոխել, ինչը ՊԲ-ի դեպքում չի եղել և Ադրբեջանը պատերազմի առաջին օրերից դրանք անմիջապես խոցեց։
Թե ինչո՞ւ ՊԲ-ն համապատասխան հետախուզական տեղեկությունների առկայության պայմաններում նախապես ողջ ծավալով չի բացազատվել, պաշտպանության չի անցել, արդեն հուշում է, որ պատերազմի հանգամանքների բացահայտման գլխավոր պատճառն այստեղ պետք է փնտրել»։

Политика 11:54 18/07/2022 Армения
Тигран Абрамян: Бывший заместитель начальника Генштаба ВС РА Tиран Хачатрян озвучил довольно примечательные заявления
Бывший заместитель начальника Генштаба ВС РА Tиран Хачатрян озвучил довольно примечательные заявления, которые раскрывают новые подробности касательно обстоятельств 44-дневной войны или подтверждают имеющиеся подозрения.
При этом нужно иметь в виду, что генерал Хачатрян в дни войны занимал ключевую должность и владеет информацией, которой владеет крайне ограниченное число людей.
В беседе с порталом 168.am последний подтвердил, что от бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна был спущен приказ армейским корпусам и Армии обороны перейти к обороне, однако был участок, который не подготовился к действиям врага в полном объеме, намекая на АО.
Более того, Хачатрян утверждает, что до войны было распоряжение начальника Генштаба ВС – быть в пунктах управления, однако бывший командующий АО Джалал Арутюнян отсутствовал там в начале войны.
Главной проблемой нашего поражения в войне было то, и на этом нужно сосредоточиться, что, несмотря на то, что заранее были получены достоверные сведения о начале военных действий, (говорят, что разведка даже знала о конкретном дне начала войны), Вооруженные силы, а конкретнее  АО, не были развернуты с использованием всех возможностей, осуществив лишь определенные усиления, что в условиях подобной обстановки было крайне неудовлетворительным.
Более того, есть сведения о том, что разведка даже четко сообщила, что главным направлением наступления будет Арцах, и на основании этого армейские корпуса ВС РА не только предприняли соответствующие меры по переходу от мирного положения к военному, но и успели передислоцировать склады вооружений, чего не было в случае с АО, и Азербайджан с первых дней войны сразу же поразил их.
Почему АО в условиях наличия соответствующих разведывательных данных заранее не была развернута в полном объеме, не перешла к обороне? Все это уже подсказывает, что главную причину раскрытия обстоятельств войны нужно искать здесь».