Քաղաքական 13:32 19/07/2022 Հայաստան
Մայիսի 14-ից անազատության մեջ գտնվող ընդդիմադիր, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանը «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկից նամակ է գրել:
Այն ներկայացնում ենք ամբողջությամբ, առանց խմբագրումների:
«Հանդիպում էինք ամեն օր՝ նրա բանտախուցը գտնվում էր մերի դիմաց
Արմենի հետ մենք ծանոթ էինք 1991 թվականից։ Այդ տարի սեպտեմբերին Երևանի բժկական ինստիտուտի Ուրախների ու Հնարամիտների թիմը Մոսկվայում խաղում էր Նովոսիբիրսկի Համալսարանի թիմի հետ, և ես որպես երկրպագու միացա թիմին և նրանց հետ միասին մեկնեցի Մոսկվա։ Մեր թիմը, ցավոք, պարտվեց, բայց այդ անմոռանալի օրերից ինձ մնաց ընկերությունը Արմենի, Գոռի, Մարկի, Ռաֆի, և թիմի մյուս հրաշալի անդամների հետ։
Հետագա տարիներին մեր ճանապարհները բաժանվեցին, Արմենի հետ մենք երբեմն հանդիպում էինք Մոսկվայում, և նորից մտերմացանք վերջին տարիներին, երբ երկուսս էլ, տարբեր ձևերով, հայտնվեցինք ազգային-ազատագրական պայքարի հորձանուտում։  Վերջին երկու ամիսներին Արմենն ու ես հանդիպում էինք ամեն օր՝ նրա բանտախուցը գտնվում էր մերի դիմաց և ամեն օր զբոսանքի գնալիս, Արմենը մի պահ կանգնում էր մերի պատուհանի առաջ, և ողջունում մեզ։ Ես մոտենում էի պատուհանին և մենք հասցնում էինք երկու բառ փոխանակել։ Ամեն անգամ մենք իրար խոստանում էինք պայքարել մինչև վերջ` ոչ միայն մեր ազատության համար, այլև մեր երկիրը պատուհասած չարիքի դեմ։ Ամեն անգամ Արմենն էր ինձ ոգևորում, կատակում և ժպտում, և արագ հեռանում բանտարկյալների խոժոռ հայածքների տակ։
Այդ չարաբաստիկ ուրբաթ օրը Արմենի նորից առավոտյան մոտեցավ մեր խցին, ողջունեց մեզ, ասեց, որ մարտական է տրամադրված, և գնաց դատի։ Գնաց՝ այլևս չվերադառնալու, մեր բոլորի աչքի առաջ հոգին աստծուն տալու, և միանալու մեր ազգի բազմաթիվ նահատակներին։ Արմենն ընդամենը 57 տարեկան էր, ուրախ և հնարամիտ էր ողջ կյանքով, երբեմն չափից դուրս կատեգորիկ և արմատական, բայց իր ազգի և հայրենիքի իսկական, անմնացորդ նվիրյալ։ Այսպիսիների սիրտն այրվում է, որ լույս տա շրջապատին, երբեմն ջերմացնի նրանց, իսկ ավելի հաճախ՝ ճեղքի նրանց աչքերը շղարշած խավարը։
Ինչու՞ ենք մենք սպանում մեր մեջի արդարամիտն ու լուսավորը
Արմենի մահվանից անցած երկու օրերի ընթացքում ես երկար մտածում էի նրա մասին, թե ինչը կամ ով սպանեց նրան, և նրա նման բազում նվիրյալների նախկինում՝ Խաչատուր Աբովյանից մինչև Եղիշե Չարենց, Գարեգին Նժդեհից մինչև Պարույս Սևակ։ Այս մարդկանցից յուրաքանչյուրը լույս ու ճշմարտություն է բերել իր ժողովրդին, սակայն իր մահկանացուն է կնքել հենց նրա պայմանական ներկայացուցիչների ձեռամբ։ Ինչու՞ ենք մենք սպանում մեր մեջի արդարամիտն ու լուսավորը, ի՞նչ երկրային կամ երկնային բարիքների համար, ինչու ենք մենք անընդհատ գործարքի գնում մեր խղճի հետ՝ սա է, որ ինձ հանգիստ չի տալիս, թե Արմենի մահվանից հետո, և թե դրանից առաջ, քանզի նզովքը մեր հետ է շատ վաղուց։
Վերջին երկու ամսում, գտնվելով կալանավայրում, ինձ «բախտ վիճակվեց» ամենօրյա ռեժիմով շփվել «իրավապահ» համակարգի տարբեր ներկայացուցիչների՝ դատավորների, դատախազների, քննիչների և ոստիկանների հետ։ Մարդկանց, որոնց հետ ես երբեք չեմ առնչվել իմ նախորդ ողջ կյանքում, և որոնք ինձ համար մի անհայտ նոր աշխարհ էին։ Այդ մարդկանց մեծ մասին առանձնացնում է հլու կամակատարությունը իշխանության հանդեպ, երբեմն աբսուրդի հասնող։ Նրանք առանց բացառության գիտակցում են, որ Արմենի, իմ, կամ մեր նման ուրիշների դեպքում, նրանք օրենքի և իրավունքի հետ կապ չունեցող, բռի և կոպիտ պատվեր են կատարում, սակայն շարունակում են այն կատարել ստրուկի հնազանդությամբ։
Քննիչներն ու դատախազը, որոնք դատական նիստերին պարզապես կորցնում էին իրենց և չէին կարողանում սեփական որոշումները փաստարկել։ Դատավորները, որոնք մեր պաշտպանական թիմի փաստարկների ծանրության տակ ստիպված էին լինում ընդունել իմ կալանավորման անհեթեթությունը, սակայն «խորհրդակցական սենյակ» հեռանալուց հետո ինչ-որ մոգական հնարքով (ենթադրաբար, մի կարևոր տեղից զանգ ստանալով) փոխում էին իրենց դիրքորոշումը, և աչքերը գետնին հառած, արագ կարդալով դատական որոշման միայն եզրափակիչ մասը, փախնում էին դատարանի դահլիճից։
Ինչն է նրանց ստիպում ծառայել որպես հնազանդ գործիք նորօրյա սուլթաններին
Օսմանյան սուլթանները մի քանի տասամյակում բազմաթիվ նվաճված երկրներից նրանց ժողովորդներին հնազանդության մեջ պահելու համար ստեղծեցին ենիչերիների կորպուսը։ Ենիչերիների կորպուսը համալրելու համար քրիստոնյա մանկահասակ տղաներին խլում էին իրենց ընտանիքներից, բռնի մահմեդականացնում էին և մեծացնում էին ստրկության մեջ։ Մեծացնելով, նրանք ահարկու ռազմիկներ էին դառնում սակայն շարունակում էին մնալ Սուլթանի ստրուկներ՝ իրավունք չունեին ունենալ սեփականություն, ընտանիք, բարեկամներ, կորպուսից դուրս ընկերներ, կամ կյանքի որևէ դրևորում։ Այս ռազմիկները որքան սարսափազդու էին, այնքան էլ հնազանդ Սուլթանին, և ավելի քան երեք հարյուրամյակ հանդիսացան նրա իշխանության գլխավոր ռազմական հենասյունը, մինչև 1830 թվականի լուծարվելը։
Թվում է, թե այդ ժամանակներից արդեն երկու դար է անցել, մեր ժամանակներում ստրկություն գոյություն չունի, մարդիկ ազատ ընտրության հնարավարություն ունեն (ի թիվս այլոց, կարող են տեղափոխվել մասնավոր հատված): Ինչն է ապա նրանց ստիպում ծառայել որպես հնազանդ գործիք նորօրյա սուլթաններին, ինչն է ստիպում ամեն օր խախտելով օրենքը, կայացնել ապօրինի որոշումներ, որոնք մարդկային կյանքեր են արժենում, դժբախտություն են բերում, առանց որևէ մեկին օգուտ տալու։
Այս հարցը չունի միարժեք պատասխան, բայց գոյություն ունեն մի քանի գործոններ, որոնք հավաքական կարող են բացատրել այս ֆենոմենրը։
Դիկտատորական սահմանադրությունը և նրան միահեծան վերահսկող անձը
1. Նախ, իրար հաջորդող իշխանությունները Հայստանում (և թերևս հետխորհրդային բոլոր երկրներում) փորձել են իրավապահ համակարգ ներգրավել մարդկանց, որոնք ոչ այդքան աչքի են ընկնում բարձր իրավագիտակցությամբ, որքան ենթարկվլեու պատրաստակամությամբ։ Ժամանակի ընթացքում, այս համակարգը ցեմենտվել է, և ինչ-որ իմաստով նրա ահամար արդեն կարևոր չէ, թե ում հրահանգներն է այն կատարում՝ կարևոր է, որ դրանով այն ապահովի սեփական կայունությունը և համակարգային անխաթարությունը։
2. Երկրորդը, մենք նախորդ իշխանություններից ժառանգություն ենք ստացել դիկտատորական սահմանադրություն, որը հնարավորություն է տալիս խորհրդարանական մեծամասնությանը (կամ նրան վերահսկող անձին) ժամանակի ընթացքում իր միահեծան վերահսկողության տակ վերցնել ողջ իրավական համակարգը՝ քննչական մարմինները, դատախազությունը, դատարանների եռաստիճան համակարգը և նույնիսկ Սահմանադրական դատարանը։
Սա տեղի է ունենում մեր աչքի առաջ, և մոտենում է իր ավարտական փուլին, երբ դատախազությունը և վճռաբեկ դատարանը գրավելուց հետո, գործող իշխանությունը պատրաստվում է նաև վերջնականապես գրավել Սահմանադրական դատարանը, համալրելով այն իր անվերապահ կամակատարներով։ Այսպիսի իրավապահ համակարգում, այլևս չկան զսպումներ և հակակշիռներ, այն սկսում է գործել որպես մեկ մոնոլիտ և դակում է իրեն վերևից իջեցված որոշումները։
Ծուռ հայելիների «ժողովրդավարական» թագավորությունը` Հայաստանը
Այս մռայլ համայնապատկերում առանձին քննարկման է արժանի դատավորների հարցը։ Թվում է, թե Սահմանադրությունը երաշխավորում է նրանց անկախությունը, քանի որ նրանք նշանակվում են անժամկետ, և ոչ թե  խորհրդարանական մեծամասնության կողմից, այլ երկրի նախագահի՝ ԲԴԽ ներկայացմամբ։ Բայց ծուռ հայելիների «ժողովրդավարական» թագավորությունում, որում մենք այսօր հայտնվել ենք, երկրի նախագահը վարչապետի կողմից պարզապես նշանակված շարքային պաշտոնյա է, ԲԴՀ-ն գրավված է ճարտարախոս Գագիկ Ջահանգիրյանի ձեռամբ, դատավորները նշանակման օրից սկսած սարսափում են կարգապահական վարույթներից, հնարավոր պաշտոնանկություններից, իրենց հարազատների և մերձավորների դեմ հարուցվելիք քրեական գործերից (որոնք պետք է քննեն իրենց պես սարսափած դատավորները):
Ստացվում է, որ ենիչերիների կորպուսի վերացումից երկու հարյուր տարի էլ անց կոլլեկտիվ ստրկությունը հնարավոր է՝ ավելին, այն «դատաիրավական» բարեփոխումների ճոռոմ անվան տակ, միջազգային դրամաշնորհներով և տեխնիկական աջակցությամբ, վարպետորեն իրականացվել է «հաղթանակած ժողովրդավարության» թագավորությունում։
«Կոլեկտիվ ինքնախաբեություն»
Ուշադիր ընթերցողը այստեղ հարց կտա՝ բայց չէ որ մենք սաուլթանություն չենք, և նույնիսկ թագավորություն, չէ որ մենք ունենք ժողովրդի կողմից ընտրված վարչապետ և խորհրդարանական մեծամասնություն, չէ որ ժողովուրդն էլ ընդունակ է փոխել նրանց, եթե նրանք իսկապես այդպիսի վատն են, և փորձում են նրան առօրյա ստրկության մեջ պահել։
Ճակատագրի դառը հեգնանք է սակայն, որ ժողովուրդը (կամ նրա ակտիվ մեծամասնությունը) արդեն երկու անգամ անվերապահ և անսահմանափակ իշխանություն է տվել կառավարող խմբին։ Ընդ որում, եթե առաջին անգամ դա համընդհանուր ոգևորության, դրական ակնկալիքների, անցյալի մերժման ֆոնին էր, ապա երկրորդ անգամ սա պարադոքս էր, եթե չասենք «կոլեկտիվ ինքնախաբեություն»։
Հույս դնել, որ կար «ժողովրավարական» մեխանիզմներով, 5 տարին մեկ ընտրությունների գնալոց, հնարավոր է փոխել այս իարականությունը միամտություն է՝ իշխանությունը, մեկ անգամ իրեն ենթարկելով իրավապահ համակարգը, ընդունակ է նրա միջոցով հնազանդության մեջ պահել հասարակության պակաս կրթված մեծամասնությունը, և նրա միջոցով պարբերաբար վերարտադրվել, ֆորմալ տեսանկյունից պահպանելով «ժողովրդավարության» շղարշը։ Եթե ինչ-որ մեկը կասկածում է, թող ուսումնասիրի 20-րդ դարի օրինակ Մեքսիկայի պատմությունը, որը ֆորմալ իմաստով ունենալով «ժողովրդավարական» ընտրություններ, իրականանում մոտ 70 տարի ունեցել է միակուսակցական իշխանություն։
Նույնը կլինի նաև մեզ մոտ, եթե մենք չգիտակցենք մեզ պարտադրված խաբեությունը, և հասկանանք, որ առաջնայինը օրենքի իշխանությունն է, մեր անհատական, կոլեկտիվ և ազգային իրավունքները, և ամեն օր հետևողականօրեն պայքարենք օրենքի իշխանության և անկախ դատական համակարգի համար։
Արմենի պայքարն անավարտ է. մենք պետք է շարունակենք այն
Արմենն ինձ ասում էր, որ ինքը պայքարելու է մինչև վերջ, և չի հանձնվելու։ Նա իսկապես պայքարեց մինչև իր վերջին շունչը և պայքարին տվեց ամենաթանկը՝ իր կյանքը։ Նրա պայքարը սակայն անավարտ է, և մենք պետք է շարունակենք այն։ Այս պայքարի վերջը չպետք է լինի Արմենի, իմ, ու մեր նմանների վերջը, այլ իրապես արդար, ազատ և հզոր Հայաստանը։ Միացեք այդ պայքարին յուրաքանչյուրդ իր տեղում, ու մի թույլ տվեք, որ մեր մեջի ստրուկը հաղթի ազատ մարդուն»։
Ավետիք Չալաբյան
17 հուլիսի, 2022
«Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ
Ուկրաինացի լրագրող Դմիտրի Գորդոնը, որը հայտնի է պետական պրոպագանդիստ լինելով, հայտարարել է,  որ ՆԱՏՕ-ն 170 հազար զինծառայողներից բաղկացած...
Բյուջեն դատա՞րկ է. Դպրոցներից պահանջել են ուսուցիչների պարգևավճարների գումարները փոխանցել բյուջե
Այս տարի ուսուցիչներին, դպրոցի այլ աշխատակիցներին տարեվերջյան պարգևավճարներ չեն տրամադրվի։ Այս մասին  Panorama.am-ին պատմեցին ...
«Իլհամ Ալիևի նոր հայտարարությունները՝ Հայաստանի դենացիոնալիզացիայի ծրագրի բացահայտման հերթական վկայություն»,- նման կարծիք ունի ՀՅԴ...
Գիտելիքահեն տնտեսությամբ մեր երկիրը կհզորացնենք, որն ազգային անվտանգության հենասյունն է. Կամո Աթայան
Տեխնոլոգիական զարգացման դարաշրջանում Հայաստանի գործող կառավարությունը սահմանափակում է գիտության ոլորտն համակարգող կառույցի՝ ԳԱԱ-ի...
Թուրք-ադրբեջանական թեզերին խիստ համահունչ, երկու տարի առաջ Ժիրայր Լիպարիտյանը բացահայտ կեղծ հայտարարություն էր անում շուրջ 700 հազար ադրբեջանցի...
Արագածի, Ապարանի տարածաշրջանների բուք է
Փրկարար ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ։ Փակ է Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ»...
Մինչ Ալիևը Հայաստանին սպառնում է, Ալենը փիղ հեծնած զբոսնում է Հնդկաստանում
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարություններից հետո մինչ փորձագետներն ահազանգում են Հայաստանի վրա Բաքվի հարձակման...
Պրոդյուսեր Սերգեյ Դվորցովը պատմել է, որ բասկետբոլիստ Յանիս Տիման իր նախկին կնոջը՝ երգչուհի Աննա Սեդոկովային, մահվանից մեկ օր առաջ վարդերի...
Սիրիայում անհետացած ամերիկացի լրագրողի մայրը Պուտինին խնդրել է օգնել գտնել որդուն
Սիրիայում անհետացած ամերիկացի լրագրող Օսթին Թայսի մայրը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին խնդրել է օգնել որդու որոնումներին։ Այդ մասին հայտնում է NBC...
Ժամկետային զինվորական ծառայությունից խուսափած անձի վերաբերյալ գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
Արագածոտնի մարզի բնակիչը, ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատվելու օրինական հիմքերի բացակայության պայմաններում, այլ անձի մոտ առկա...
Այդ գրություններից հետո ես դարձել եմ Տարոն Չախոյանի թիրախը. Թագուհի Թովմասյանն ահազանգում է
Անկուսակցական պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն ահազանգում է, որ հայտնվել է Տարոն Չախոյանի թիրախում։ «Նախօրեին հրապարակել էի...
«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերությունը տեղեկացնում է, որ դեկտեմբերի 19-ին պլանային նորոգման աշխատանքներ...
Դեկտեմբերի 19-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքը աճել է, ռուբլունը և եվրոյինը նվազել
ՀՀ բանկերում այսօր՝ դեկտեմբերի 19-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում  է 390.72 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի...
«Ժողովուրդ». Փաշինյանն էլ է խոստովանում, որ ԱՆԻՖ-ը ձախողվել է, սակայն կոնկրետ ո՞վ, ինչպե՞ս տապալեց ծրագրերը և մսխեց բյուջեի գումարները
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «2019 թվականին հետհեղափոխական Հայաստանում ստեղծվեց «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների...
«Փաստ». Եթե մեր երկրի ներսում կա մի բան, որը «պետության չգոյության» մասին է, դա Փաշինյանի իշխանությունն է
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նկատած կլինեք, որ Նիկոլ Փաշինյանը, առանձնապես վերջին 1 տարվա ընթացքում ու հատկապես վերջին...
«Ժողովուրդ». Բացի հարստանալը Նարեկ Բաբայանը ՔՊ կուսակցության մարզային ինտրիգների կառավարմամբ է զբաղված
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Կապանցի պատգամավոր Նարեկ Ղահրամանյանին անհանգստացնում է ՔՊ իշխանության ներսի կոռուպցիան. նա...
«Հրապարակ». Փաշինյանը հանձնարարել է պետական ապարատից հեռացնել Հովիկ Աղազարյանի ընտանիքի բոլոր անդամներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պետական ապարատից հեռացնել Հովիկ Աղազարյանի ընտանիքի բոլոր...
«Փաստ». ՀՔԾ նախկին պետի որդին Փաշինյանի կողմից նշանակվել է նոր պաշտոնի
«Փաստ» թերթը գրում է. «Մեր ունեցած տեղեկություններով, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության նախկին պետ Անդրանիկ Միրզոյանի որդին՝...
«Ժողովուրդ». ԵՄ անդամակցության հարցով հանրաքվե կլինի՞, թե՞ ոչ
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Հայաստանում ԵՄ անդամակցության հարցով հանրաքվե կլինի՞, թե՞ ոչ. գնդակը արդեն ՀՀ Ազգային ժողովի...
«Հրապարակ». Ինչ կարժենա ՀՀ բյուջեի համար Եվրոպոլում սպա ունենալը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Եվրոպոլում ՀՀ կապի ներկայացուցիչ (կապի սպա) ունենալու համար, պարզվում է՝ պետբյուջեից տարեկան...
«Փաստ». Ովքեր են առկա ռուսաստանաբնակ հայերի, այսպես կոչված, «սև ցուցակում», որոնց մուտքը Հայաստան կարգելվի
«Փաստ» թերթը գրում է. «Օրեր առաջ տեղեկացրել էինք, որ Ռուսաստանում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Գուրգեն Արսենյանը ՀՀ ԱԳՆ-ին...
«Ժողովուրդ». Ինչ պատճառով են թիմում Հայկ Կոնջորյանին անվստահելի են համարում
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ժողովրդավարության բաստիոն համարվող Հայաստանում, փաստորեն, ղեկավարներին դիմելուց առաջ պետք է մի...
«Հրապարակ». Փաշինյանը կատաղած է Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանի վրա
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը, որին Փաշինյանը երեկ մեկշաբաթյա արձակուրդ է ուղարկել,...
Հայերեն խոսելն Արցախում սովորեցի․ Նարինե Գրիգորյան
Արցախի հեռուստաընկերության «Հայացքն Արցախին» հաղորդման հյուրն է եղել Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար ու դերասանուհի Նարինե Գրիգորյանը

Politics 14:09 19/07/2022 Armenia
Avetik Chalabyan, an opposition activist and public figure who has been illegally kept in pre-trial custody since May 14, wrote a letter from the Armavir penitentiary. His full letter is provided below.
We saw each other every day, his prison cell was opposite ours.
"Armen and I have known each other since 1991. In September of that year, the Club of Cheerful and Resourceful (KVN in Russian) of the Yerevan Medical Institute played in Moscow against the team of Novosibirsk University, and as a fan I joined the team and went to Moscow with them. Unfortunately, our team lost, but with those unforgettable days I have kept friendship with Armen, Gor, Mark, Raf and other wonderful members of the team.
In the following years, our paths diverged, Armen and I sometimes met in Moscow, but we became close again in recent years, when both of us, in different ways, found ourselves in the vortex of the national liberation struggle. In the last two months, Armen and I met every day, his prison cell was located in front of ours, and every day while going for a walk, Armen stopped for a moment in front of our window and greeted us. I was approaching the window and we managed to exchange two words. Each time we promised each other to fight to the end, not only for our freedom, but also against the evil that plagued our country. Every time, Armen cheered me up, joked and smiled, and quickly left under the frowning looks of the prisoners.
On that fateful Friday, Armen approached our cell again in the morning, greeted us, said that he was in a fighting mood, and went to court. He left, never to return, to give his soul to God in front of all of us, and to join the many martyrs of our nation. Armen was only 57 years old, he was cheerful and resourceful all his life, sometimes excessively categorical and radical, but a true, unfailing devotee of his nation and homeland. The heart of such people burns to give light to those around them, sometimes to warm them, and more often to break through the darkness veiling their eyes.
Why do we kill the righteous and enlightened among us?
During the two days that passed after Armen's death, I thought for a long time about him, what or who killed him, and many devotees like him in the past, from Khachatur Abovyan to Yeghishe Charents, from Garegin Nzhdeh to Paruys Sevak. Each of these people brought light and truth to his people, but his death was sealed by the hands of his conventional representatives. Why do we kill the righteous and enlightened among us, for what earthly or heavenly good, why do we constantly make a deal with our conscience - this is what gives me peace, both after Armen's death and before it, because abomination has been with us for a long time.
In the last two months, being in the detention center, I was "lucky" to communicate with various representatives of the "law enforcement" system: judges, prosecutors, investigators and policemen on a daily basis. People with whom I had never interacted in my entire previous life, and who were an unknown new world to me. Most of these people are distinguished by their meek obedience to the government, sometimes to the point of absurdity. Without exception, they realize that in the case of Armen, me, or others like us, they are making an arbitrary and rude order that has nothing to do with law and justice, but they continue to fulfill it with the obedience of a slave.
The investigators and the prosecutor, who simply lost themselves at court sessions and could not justify their decisions. Judges who, under the weight of the arguments of our defense team, were forced to accept the absurdity of my arrest, but after leaving the "consultation room" by some magic trick (presumably receiving a call from somewhere important) changed their position, and with their eyes fixed on the ground, reading quickly only the final part of the court decision, they ran away from the courtroom.
What makes them serve as submissive tools to modern day sultans?
The Ottoman sultans created a corps of janissaries to keep their subjects in obedience from many conquered countries in a few decades. To fill the Janissary corps, Christian boys were taken from their families, forcibly converted to Islam and raised in slavery. Raised, they became fearsome warriors but remained slaves to the Sultan, with no right to property, family, relatives, friends outside the corps, or any other aspect of life. These warriors were as fearsome as they were loyal to the Sultan, and were the main military pillar of his rule for more than three centuries, until their dissolution in 1830.
It seems that two centuries have passed since then, slavery does not exist in our time, people have the ability to freely choose (among others, they can move to the private sector). What then forces them to serve as obedient tools to modern sultans, what forces them to break the law every day, make illegal decisions that cost human lives, bring misfortune, without benefiting anyone.
There is no one-size-fits-all answer to this question, but there are several factors that can collectively explain this phenomenon.
The dictatorial constitution and the person who controls it
1. First, successive authorities in Armenia (and perhaps in all post-Soviet countries) have tried to involve people in the law enforcement system who are not so much distinguished by their high legal awareness as by their willingness to obey. Over time, this system has become cemented, and in a sense, it doesn't really matter whose orders it follows, it's important that it ensures its own stability and systemic integrity.
2. Second, we have inherited a dictatorial constitution from the previous authorities, which enables the parliamentary majority (or the person controlling it) over time to take control of the entire legal system: the investigative bodies, the prosecutor's office, the three-tiered system of courts, and even the Constitutional Court.
This is happening before our eyes and is approaching its final stage, when after capturing the prosecutor's office and the court of cassation, the current government is also preparing to finally capture the Constitutional Court, filling it with its unconditional minions. In such a law enforcement system, there are no more checks and balances, it begins to act as a single monolith and punches the decisions handed down to it.
The "democratic" kingdom of crooked mirrors - Armenia
In this gloomy panorama, the issue of judges deserves a separate discussion. It seems that the Constitution guarantees their independence, because they are appointed for an indefinite period, and not by the parliamentary majority, but by the presentation of the president of the country. But in the "democratic" kingdom of crooked mirrors, in which we have found ourselves today, the president of the country is just an ordinary official appointed by the prime minister, the BDH is occupied by the tactician Gagik Jahangiryan, the judges are afraid of disciplinary proceedings, possible dismissals, their relatives and friends from the day of their appointment. of the criminal cases to be brought against them (to be examined by judges who are as terrified as they are).
It turns out that even two hundred years after the abolition of the Janissary corps, collective slavery is possible, moreover, under the false name of "judicial" reforms, with international grants and technical assistance, it was masterfully implemented in the kingdom of "victorious democracy".
"Collective Self-Deception"
The attentive reader will ask here: we are not a sultanate, and not even a kingdom, we do not have a prime minister elected by the people and a parliamentary majority, and the people are not capable of changing them, if they are really that bad, and they try him everyday. to keep in slavery.
It is a bitter irony of fate that the people (or their active majority) have already given unconditional and unlimited power to the ruling group twice. Moreover, if the first time it was against the background of universal enthusiasm, positive expectations, rejection of the past, then the second time it was a paradox, if not to say "collective self-deception".
It is naive to hope that with "democratic" mechanisms, going to elections every 5 years, it is possible to change this state of affairs: the government, having once subordinated itself to the law enforcement system, is able to keep the less educated majority of the society in obedience through it, and through it to regularly reproduce itself. , keeping the veil of "democracy" from a formal point of view. If someone has doubts, let them study the history of the 20th century, for example, Mexico, which formally had "democratic" elections, but actually had a one-party government for about 70 years.
It will be the same with us, if we do not realize the deception imposed on us, and understand that the primary thing is the rule of law, our individual, collective and national rights, and fight every day consistently for the rule of law and an independent judicial system.
Armen's fight is not over: we must continue it
Armen told me that he would fight to the end and not give up. He really fought to the last breath and gave the fight the most precious thing, his life. However, his struggle is not over, and we must continue it. The end of this struggle should not be the end of Armen, me and others like us, but a truly fair, free and powerful Armenia. Join this fight, everyone in their place, and don't let the slave inside you defeat the free man.
Avetik Chalabyan
July 17, 2022
Armavir penitentiary institution
Over 100,500 displaced people cross into Armenia from Artsakh
More than 100,500 forcibly displaced people have crossed into Armenia from Nagorno-Karabakh (Artsakh) in a mass exodus triggered by its violent...
The Armenian Defense Ministry reported casualties following Azerbaijani fire on a vehicle carrying food for Armenian soldiers. “There...
German MP Anton Hofreiter, chairman of the Bundestag’s European Affairs Committee, has urged the EU to immediately impose sanctions on...
Clergymen among last Armenians to leave Artsakh
Almost no Armenians have remained in Artsakh (Nagorno-Karabakh) after its seizure by Azerbaijan in late September. The clergymen were among...