Հասարակություն 16:20 21/07/2022 Աշխարհում
Եգիպտոսի իշխանություններն առաջին անգամ փողոցներում լուսանկարելու և տեսանկարահանելու համար կանոններ են մշակել։ «Ռիա Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է տեղի զբոսաշրջության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Վերջերս երկիր այցելած արևմտյան բլոգերները խոսել են փողոցներում և հասարակական վայրերում նկարահանումների արգելքի մասին, նրանցից մեկից առգրավել են սարքավորումները։
Նշվում է, որ առանցքային տեսարժան վայրերը լուսանկարելու փորձը, ինչպիսին է Կահիրեի Թահրիր հրապարակը, կարող է գրավել նաև ոստիկանների ուշադրությունը, որոնք երբեմն պահանջում են հեռացնել նկարները հեռախոսից։
Համաձայն նոր կանոնների՝ ֆոտո և վիդեո նկարահանումները պահանջում են հատուկ թույլտվություն՝ պրոֆեսիոնալ լուսային սարքավորումների օգտագործման կամ ճանապարհը փակելու դեպքում։
Հստակեցվում է, որ թանգարաններում և պատմական վայրերում բջջային հեռախոսներով և անձնական տեսախցիկներով լուսանկարելը հնարավոր է միայն առանց լուսաբռնկման։ Այնուամենայնիվ, լրագրողները, կինոգործիչները և այլ կոմերցիոն կինոարտադրողները պետք է նախնական թույլտվություն ստանան:

Общество 15:37 21/07/2022 В мире
Египетские власти впервые разработали правила проведения фото- и видеосъемок на улицах, сообщила пресс-служба местного Министерства туризма.
Как передает РИА Новости, недавно посещавшие страну западные блогеры рассказывали о запретах на съемку на улицах и в общественных местах, как минимум у одного из них конфисковали технику.
Отмечается, что попытка сфотографировать ключевые достопримечательности, например площадь Тахрир в Каире, также может привлечь внимание полиции, которая иногда требует удалить изображения с телефона.
Согласно новым правилам, съемки на фото- и видеокамеры требуют получения специального разрешения в случае использования профессиональной осветительной техники или той, что подразумевает перекрытие дороги.
"(Ведущий съемку. — Прим. ред.) полностью обязуется не снимать или не распространять изображения или видеозаписи, которые могут в той или иной форме опорочить Египет, также обязуется не снимать детей, а граждан — только после получения их письменного согласия", — говорится в заявлении.
Уточняется, что фотографировать в музеях и на исторических объектах на мобильные телефоны и личные камеры можно только без использования вспышки. При этом журналистам, кинопроизводителям и другим авторам коммерческих съемок следует предварительно получить разрешение.