Առողջություն 13:01 28/07/2022 Հայաստան
ՌԴ-ից ուղարկած Կապիկի ծաղիկի թեստերի օգտագործումից ստացել ենք միայն բացասական արդյունքներ. Անահիտ Ավանեսյան
«Մենք ՌԴ-ից ստացել ենք Կապիկի ծաղիկի թեստավորման հավաքածուները և կասկածելի ցանկացած դեպքի պարագայում միանշանակ օգտագործում ենք»,-կառավարության ճեպազրույցների սրահում հայտարարեց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
Նա հայտնեց, որ մինչ այդ պահը իրականացրած բոլոր հետազոտությունների արդյունքները բացասական են եղել և Հայատանում Կապիկի ծաղիկի որևէ դեպք չի գրանցվել:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներին՝ նախարարը հայտնեց, որ հանրապետությունում պատվաստվածների տոկոսը չի փոխվել, այն 46 % է, բայց հավաստիացրեց, որ բուստեր պատվաստումների թիվն ավելացել է, քանի որ ճամփորդության համար այն պարտադիր պահանջ է:

Здоровье 13:38 28/07/2022 Армения
После использования отправленных из РФ тестов для выявления оспы обезьян получили только отрицательные результаты – Аванесян
Мы получили из РФ тест-системы для выявления оспы обезьян, при любом подозрительном случае их используем, заявила на брифинге 28 июля после заседания правительства министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
По ее словам, пока все результаты тестов были отрицательными, в Армении не зарегистрировано ни одного случая заражения оспой обезьян.
Говоря о коронавирусе, она сообщила, что в республике процент вакцинированных не изменился, он составляет 46%, но заверила, что процент получивших бустер увеличился, поскольку это обязательное требование для путешествий.