Քաղաքական 16:47 29/07/2022 Աշխարհում
Շանհայի համագործակցության կազմակերպությունում (ՇՀԿ) որոշակի կոնսենսուս է ձևավորվել Բելառուսի` որպես լիիրավ անդամ դառնալու  հարցում։ Այս մասին ուրբաթ օրը լրագրողներին ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ՇՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների խորհրդի  նիստից հետո։
«Ինչ վերաբերում է Բելառուսին, ընդգծում եմ, կա կոնսենսուս այդ երկրի լիիրավ անդամակցության [ՇՀԿ-ին] հարցում»,- ասել է ՌԴ դիվանագիտական գերատեսչության ղեկավարը՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին՝ Մինսկի՝ ՇՀԿ լիարժեք անդամի կարգավիճակ ստանալու հեռանկարների մասին հարցին։
Լավրովը հիշեցրել է, որ անցյալ տարի Իրանը ստացել է «պաշտոնական թեկնածուի կարգավիճակ» ՇՀԿ-ում, և նրա լիարժեք անդամակցության գործընթացն արդեն սկսվել է։
«Համապատասխան փաստաթղթերը լրացուցիչ կընդունվեն [ՇՀԿ գագաթնաժողովում] Սամարղանդում։ Դեռևս կան մի շարք հավակնորդներ դիտորդի կարգավիճակի, երկխոսության գործընկերների կարգավիճակի համար։ Նման հետաքրքրություն են ցուցաբերում մի շարք արաբական երկրներ, Հայաստանը, Ադրբեջանը, ասիական մի շարք երկրներ։ Մինչ գագաթնաժողովը կշարունակվեն խորհրդակցությունները արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների մակարդակով։ Համոզված եմ, որ մենք կկարողանանք համապատասխան առաջարկություններ զեկուցել պետությունների ղեկավարներին», - ասել է նա։
ՇՀԿ-ի հաջորդ գագաթնաժողովը կանցկացվի սեպտեմբերի 15-ին և 16-ին Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում։ Բելառուսը ՇՀԿ-ում դիտորդ երկիր է։ Հանրապետությունը կազմակերպությանն անդամակցելու հայտ է ներկայացրել։
Շանհայի համագործակցության կազմակերպության երկրներն են՝ Չինաստան, Ռուսաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Տաջիկստան,  Ուզբեկստան։

Политика 16:29 29/07/2022 В мире
Определенный консенсус сложился в Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) относительно присоединения к ней Белоруссии в качестве полноправного члена. Об этом заявил в пятницу журналистам глава МИД РФ Сергей Лавров по итогам заседания Совета министров иностранных дел (СМИД) государств - членов ШОС.
"По Белоруссии, подчеркну, есть консенсус о том, чтобы начать ее присоединение [к ШОС] в качестве полноправного члена", - указал глава российского дипведомства, отвечая на вопрос ТАСС о перспективах Минска в получении статуса полноправного члена ШОС.
Лавров напомнил, что в прошлом году "официально кандидатский статус" в ШОС получил Иран и уже начат процесс его полноправного присоединения. "Соответствующие документы будут дополнительно приняты [на саммите ШОС] в Самарканде, - отметил он. - Есть еще целый ряд претендентов на статус наблюдателя, на статус партнеров по диалогу. Целый ряд арабских стран проявляют такой интерес, Армения, Азербайджан, ряд азиатских стран. До саммита будут продолжены консультации на уровне внешнеполитических ведомств. Я убежден, что мы сможем соответствующие рекомендации доложить главам государств".
Очередной саммит ШОС пройдет 15 и 16 сентября в узбекском Самарканде. Белоруссия является страной - наблюдателем при ШОС. Республика подала заявку на вступление в организацию.