Քաղաքական 09:10 03/08/2022 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի պաշտոնյան ջնջել է Հայոց Ցեղասպանության մասին իր թվիթերյան գրառումը Թուրքիայի ճնշումներից հետո. Սասունյան
Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի կառավարությունը դիմեց վախեցնելու իր սովորական մարտավարությանը` ստիպելով ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյային ջնջել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ իր թվիթերյան գրառումը:
Հուլիսի 27-ին Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Աբդուլա Շահիդը թվիթերյան գրառում է հրապարակել չորս լուսանկարներով, որտեղ նա պատկերված է Երևանում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում ծաղկեպսակ տեղադրելիս։ Նա իր թվիթում գրել է. «Ծաղկեպսակ դրեցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում։ Հատուկ շնորհակալություն թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանին և Հասմիկ Մարտիրոսյանին թանգարանում շրջայցի համար»։ Մարությանը այցելուին նվիրել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գրքեր և ցույց տվել Ադրբեջանի կողմից սպանված հայերի հիշատակին նվիրված երեք խաչքարերը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի տեղադրած ծաղկեպսակը սպիտակ և կապույտ ծաղիկներով էր, զարդարված կապույտ ժապավենով, որի վրա գրված էր «Միավորված ազգեր»։ Իր գրառման մյուս լուսանկարներում երևում էր, թե ինչպես է նա մեկ րոպե լռությամբ հարգում զոհերի հիշատակը Հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ, շրջում Հայոց ցեղասպանության թանգարանում և ստորագրում հուշամատյանում, որտեղ գրել է. «Ես շատ հուզված եմ այս թանգարան կատարած իմ այցելությունից: Շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության համար՝ Հայաստան իմ այցի շրջանակներում»։
Հայաստան կատարած եռօրյա այցի ընթացքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահը հանդիպել է Հայաստանի տարբեր պաշտոնյաների, այդ թվում՝ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատրյանի, փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի, ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, խորհրդարանի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի, արտգործնախարարության կին դիվանագետների հետ և ելույթ ունեցել ՀՀ ԱԳՆ դիվանագիտական դպրոցի ավարտական արարողության ժամանակ։
Շահիդի այցից և գրառումից կարճ ժամանակ անց Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը պաշտոնական հայտարարություն տարածեց՝ դատապարտելով նրան Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելելու համար և պնդելով, որ նրա այցը «Հայաստան օգտագործվել է հայկական միակողմանի պահանջները բացահայտելու նպատակով, և հենց այդ համատեքստում է, որ նա այցելել է այսպես կոչված ցեղասպանության հուշահամալիր»։ Թուրքիայի արտգործնախարարությունը հավելել է. «Նրանից ակնկալվում էր, որ կգործեր արդար և անաչառ կերպով, ավելի զգույշ և պատասխանատու կլիներ այս առումով։
ՄԱԿ-ի լիազոր մարմինների անունից հանդես եկող ներկայացուցիչները պետք է կատարեն իրենց պարտականությունները ՄԱԿ-ի իրավական փաստաթղթերին և միջազգային իրավունքի նորմերին ու կանոններին համապատասխան, մասնավորապես՝ 1948 թվականի Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին կոնվենցիայի: Մենք դատապարտում և մերժում ենք քաղաքական շահարկումների միջոցով պատմական փաստերն ու միջազգային իրավունքը խեղաթյուրելու փորձերը։ Թուրքիան այն կարծիքին է, որ 1915 թվականի իրադարձությունների հետ կապված փաստերը պետք է դիտարկվեն լիարժեք, արդար և անկեղծ շրջանակներում»:
Շահիդը, որը նաև Մալդիվների Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարն է, անմիջապես ջնջել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցելության մասին իր գրառումը՝ ենթարկվելով թուրքական ճնշումներին։
Մինչ թուրքական կառավարությանը հաջողվել է իր կամքը պարտադրել ՄԱԿ-ի պաշտոնյային, ոչ մի հայ պաշտոնյա, որ հանդիպել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նախագահի հետ, հոգ չի արել հարցնել, թե ինչու է նա ջնջել իր գրառումը, առավել ևս քննադատել նրան:
Իհարկե, ոչինչ չի կարող արդարացնել ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հլուհնազանդ պահվածքը, որը ենթարկվել է բռնապետական վարչակարգի հրահանգին, հակառակ ՄԱԿ-ի սկզբունքներին, որոնք պահպանելու երդում էր տվել։ Երկու աղբյուրներ հաստատել են թուրքական կառավարության որոշ գործողությունները. Passblue.com կայքը բացահայտել է, որ Թուրքիան չեղյալ է համարել Շահիդի՝ Անկարա այցելության իր հրավերը: Թուրքական Superhaber.tv-ն այնուհետև բացահայտել է, որ Թուրքիան հետ է կանչել Շահիդի հրավերը՝ մասնակցելու օգոստոսի 8-12-ը Անկարայում կայանալիք դեսպանների համաժողովին։ Թուրքիան հավանաբար կիրառել է այլ կուլիսային միջոցներ Շահիդին ճնշելու համար:
Շատ վիրավորական է, որ Շահիդը, համաձայնելով ջնջել իր թվիթը, անարգել է Հայոց ցեղասպանությունը, որը հաստատվել է հենց ՄԱԿ-ի կողմից: 1985 թվականի օգոստոսի 29-ին ՄԱԿ-ի «Խտրականության կանխարգելման և փոքրամասնությունների պաշտպանության ենթահանձնաժողովը» 15 կողմ, 1 դեմ և 4 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է ցեղասպանության մասին զեկույց։ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժի վերաբերյալ վերանայված և թարմացված զեկույցը» պատրաստել է բրիտանացի հատուկ զեկուցող Բենջամին Ուիթաքերը։ Այդ զեկույցի 24-րդ կետում ասվում է. «Նացիստական շեղումը ցավոք, ցեղասպանության միակ դեպքը չէր 20-րդ դարում: Ի թիվս այլ օրինակների, որոնք կարող են այդպես որակվել՝ 1904 թվականին գերմանական կոտորածը հերերոներին, [և] Օսմանյան կայսրության հայերի ջարդերը 1915-1916 թվականներին…»:
Զեկույցը ներառում էր նաև Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ընդարձակ մատենագրություն: Այդ զեկույցի ավելի վաղ տարբերակը, որը պատրաստել էր Ռուանդայից ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Նիկոդեմ Ռուհաշյանկիկոն, իր 30-րդ պարբերությունում ներառել էր հիշատակում Հայոց ցեղասպանության մասին, որը հետագայում ջնջվեց ՄԱԿ-ի կողմից՝ Թուրքական կառավարության չափազանց մեծ ճնշումներից հետո: Այս փաստերի մասին գիտեմ առաջին ձեռքից, քանի որ 1978-1985 թվականներին ես եղել եմ ՄԱԿ-ում (Ժնև)՝ որպես մարդու իրավունքների հարցերով ոչ կառավարական կազմակերպության ներկայացուցիչ՝ հակազդելով Հայոց ցեղասպանության հիշատակումը ջնջելու թուրքական բազմիցս փորձերին:
Հայաստանի իշխանությունը կարող է տեղյակ չլինել այս փաստերին։ Առաջարկում եմ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը խիստ ոճով գրված բողոք ներկայացնել Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղարին՝ վերականգնելու ջնջված թվիթերյան գրառումը և ներողություն խնդրելու հայ ժողովրդից:

Politics 11:15 03/08/2022 World
The Turkish government resorted to its customary bullying tactics last week to force a high-ranking United Nations (UN) official to delete his tweet on the Armenian Genocide.
On July 27, President of the United Nations General Assembly Abdulla Shahid issued a tweet with four photos showing him placing a wreath at the Armenian Genocide Memorial in Yerevan. He wrote in his tweet: “Laid a wreath at the Memorial to the Victims of Armenian Genocide. Special thanks to Museum-Institute Director Harutyun Marutyan & Hasmik Martirosyan for a tour of the Museum.” Marutyan presented to the visitor books on the Armenian Genocide and showed him the three cross-stones dedicated to the memory of Armenians who were killed by Azerbaijan.
The wreath placed by the UN General Assembly President had white and blue flowers and was decorated with a blue ribbon with “United Nations” written on it. In the other photos of his tweet, he was seen observing a moment of silence at the Eternal Flame of the Memorial, taking a tour of the Armenian Genocide Museum, and signing the Guest Book in which he wrote: “I am very moved by my visit to this museum. I thank you for warmly receiving me as a part of my visit to Armenia.”
During his three-day visit to Armenia, the President of the UN General Assembly met with various Armenian officials, including the President of Armenia Vahagn Khachatryan, Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan, Foreign Minister Ararat Mirzoyan, Vice Chairman of the Parliament Ruben Rubinyan, female diplomats of the Foreign Ministry, and spoke at the graduation ceremony of the Armenian Foreign Ministry’s Diplomatic School.
Shortly after Shahid’s visit and tweet, the Turkish Foreign Ministry issued an official statement condemning him for visiting the Armenian Genocide Memorial and alleging that his trip “to Armenia has been exploited with the purpose of exposing one-sided Armenian claims and it is in that context that he paid a visit to the so-called genocide memorial.” The Turkish Foreign Ministry added: “He would have been expected to act in a fair and impartial manner, to be more careful and responsible in this regard. Representatives acting on behalf of the UN authorized bodies must carry out their duties in accordance with the UN legal instruments and relevant norms and rules of international law, particularly the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide dated 1948. We condemn and reject attempts to distort historical facts and international law through political manipulation. Türkiye is of the opinion that the facts regarding the events of 1915 should be dealt with in a full, fair and honest framework.”
Shahid, who is also the Foreign Minister of the Republic of Maldives, immediately deleted the tweet about his visit to the Armenian Genocide Memorial, succumbing to Turkish pressures.
Whereas the Turkish government had succeeded in imposing its will on the UN official, not a single Armenian official who met with the President of the UN General Assembly bothered to question him why he deleted his tweet, let alone criticize him.
Of course, nothing can excuse the submissive behavior of the high-ranking UN official who caved in to the directive of a dictatorial regime, contrary to the UN principles that he was sworn to uphold. Two sources confirmed some of the actions of the Turkish government: The Passblue.com website disclosed that Turkey rescinded its invitation to Shahid to visit Ankara. The Turkish Superhaber.tv further revealed that Turkey withdrew Shahid’s invitation to attend the Ambassadors’ Conference to be held in Ankara on August 8-12. Turkey probably used other behind-the-scenes measures to pressure Shahid.
It is highly offensive that Shahid, by agreeing to delete his tweet, disrespected the Armenian Genocide which had been corroborated by the UN itself. On August 29, 1985, the UN “Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities” adopted a report on genocide by a vote of 15 in favor, 1 opposed, and 4 abstentions. The "Revised and Updated Report on the Question of the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide” was prepared by British Special Rapporteur Benjamin Whitaker. Paragraph 24 of that report stated: “The Nazi aberration has unfortunately not been the only case of genocide in the twentieth century. Among other examples which can be cited as qualifying are the German massacre of Hereros in 1904, [and] the Ottoman massacre of Armenians in 1915-1916 ….” The report also included an extensive bibliography on the Armenian Genocide. An earlier version of that report, prepared by UN Special Rapporteur Nicodeme Ruhashyankiko of Rwanda, had included in its paragraph 30 a reference to the Armenian Genocide which was subsequently deleted after excessive pressure by the Turkish government. I know these facts first-hand because I spent from 1978 to 1985 at the UN in Geneva as the representative of a non-governmental organization on human rights, countering the repeated Turkish attempts to delete the reference to the Armenian Genocide.
The Armenian government may not be aware of these facts. I suggest that the Armenian Foreign Ministry file a strongly-worded complaint with the Secretary-General of the United Nations to have the deleted tweet reinstated and apologize to the Armenian nation.